הגאון רבי ברוך מרדכי אזרחי  (צילום: שלומי כהן)
אאא

הפילוג הליטאי: בתחילת השבוע, נערך כינוס פתיחת מערכת הבחירות של תנועת 'דגל התורה' בירושלים בביתו בשכונת בית וגן של הגאון רבי ברוך מרדכי אזרחי, ראש ישיבת "עטרת ישראל" וחבר מועצת גדולי התורה.

הגרב"מ אזרחי אף נשא דברים בדבר גודל המערכה וחשיבות ההצבעה עבור נציגי 'דגל התורה' כשמטרת הכינוס הייתה הבהרה חד-משמעית כי כל רבני העיר וראשי הישיבות מתנגדים לתנועת "בני תורה" ומבקשים מהציבור לבחור ב'דגל התורה'.

קראו עוד בנושא:
• מתקפה נגד אנשיו של הרב אויערבך: לא יכופר ולא יסולח
• ראש הישיבה הגרב"מ אזרחי הוקלט: "הם פרצו לי לבית"
• גורמים המזוהים עם 'בני תורה': דברי הגרב"מ לא נכונים

מהכינוס, נעדרו חברי 'המועצת' תושבי השכונה הגאון רבי יהודה עדס ראש ישיבת 'קול יעקב' והגאון רבי משה יהודה שלזינגר ראש ישיבת 'קול תורה' וכן הגר"ע אויערבך וזאת בשל אי רצונם להיכנס למחלוקת בין גדולי ישראל.

במקביל, שבוע לפני כן ביקרו חברי תנועת "בני תורה" בירושלים בבתיהם של חברי 'המועצת' המתגוררים בירושלים וכן בביתו של הגרב"מ אזרחי, לשיחה ארוכה בענייני השעה.

אלא שבסיומו של כינוס 'דגל התורה' התבטא הגרב"מ אזרחי בפני מקורביו כי הללו עשו זאת ללא בקשת רשות. "הם פרצו לבית", הסביר הרב אזרחי לרעייתו בהקלטה שנחשפה ב"כיכר השבת".

אמש, אנשי המפלגה טענו כי הרב אזרחי קיבל את נציגי תנועת 'בני תורה' בכבוד רב ושוחח עימם במשך שעה ארוכה ואף התבטא בפניהם כי אמנם אינו יכול לתת להם תמיכה גלויה ויהיה חייב לחתום להצביע ל'דגל התורה' וזאת משום שהינו חבר 'המועצת' אך לדבריו ישתדל לעמעם את הדברים ולא לנקוט עמדה ברורה וחד משמעית בעניין.

כעת לכאורה מתברר כי גם בנוגע לכינוס של תנועת 'דגל התורה' שנערך השבוע בביתו טוען הגרב"מ אזרחי כי הדבר נעשה בכפייה ושלא על דעתו המקורית.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

 (צילום: שלומי כהן)
הגרב"מ אזרחי עם הגר"ש אויערבך (צילום ארכיון: שוקי לרר)

לידי "כיכר השבת" הגיעה הקלטה של שיחה בין הרב אזרחי לאחד מתלמידיו - כך לפי שולח ההקלטה, בה הוא נשמע אומר את הדברים הבאים: "כפו עליי את הישיבה בביתי, כל מה שעשיתי זה בגלל שכופים עליי, בגלל שאני חבר במועצת גדולי התורה הייתי מוכרח להסכים".

הגרב"מ אזרחי נשמע אומר במהלך השיחה "אני כל הזמן משחק, אני אדם שאני לא רוצה להתערב בשום דבר, באים כופים עלי, לצערי הרב, בגלל שאני הסכמתי סוף כל סוף להצטרף למועצת גדולי התורה, כופים עליי, והכפיה הזו מוכרחה להיות, מה אני יכול לעשות, אני הייתי שם, אז בגלל זה...".

הגרב"מ מביע ברמז עבה את מורת רוחו מהנעשה בציבור הליטאי ואומר: "אני רוצה ללמוד, אני רוצה ללמוד, אני טוב עם כולם, מעריך את כולם, רוצה את כולם, לא אומר שום דבר, לא אמרתי שום מילה נגד מישהו באף מקום שהוא, לא אמרתי שום דבר, רק מה  שביקשו וכפו עלי עשיתי, כל הכפיות שאני חייב לקיים בהם עשיתי, זה הכל".

יצויין כי בשיחה עם מקורבים הם מבהירים כי תמליל השיחה הינו רק חלק קטן משיחה ארוכה יותר וכי הדברים הוצאו מהקשרם המלא. "ברור שהרב אזרחי נענה לבקשת מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן לקיים את הכינוס בביתו אך מכאן ועד להקשרים הללו הדברים רחוקים ביותר", הם מבהירים.