אאא

סאגת המכתבים: עצרת האלפים נגד גזירת הגיוס במנהטן, ואי התייצבות הציבור הליטאי, בעקבות הוראתו של מרן ראש הישיבה הגאון רבי אהרון לייב שטיינמן, מוציאים משלוותם אי אלו גורמים שוליים, שלא בוחלים באמצעים כדי לבלבל את המון העם.

כפי שדווח בהרחבה, בניו של מרן שר התורה הגאון רבי חיים קניייבסקי פרסמו אמש (מוצאי שבת) מכתב הבהרה בשמו של אביהם "שאחרי שדעת מרן הגראי"ל שטיינמן שאין לעשות הפגנות ואין תועלת בזה, והעיקר הוא להרבות בתורה ויראת שמים ותפילות, ורק על ידי זה יתבטלו כל הגזרות הרעות, ודאי גם דעתו כן, וכל אשר יאמר מרן הגראי"ל כן יעשו", כשמרן הגר"ח בעצמו מאשר את הדברים בכתב ידו.

קראו עוד בנושא:
• רבי חיים קנייבסקי: "לקיים מחאות בחו"ל נגד הגזירה"
• בני הגר"ח קנייבסקי: "דעת מרן שאין תועלת בהפגנות"

ההבהרה יצאה בעקבות פרסום מכתבו של הגאון רבי אליהו בער ווכטפויגל, שכתב בשם מרן הגר"ח כי יש להשתתף בעצרת המחאה שתתקיים הערב במרכז מנהטן בניו יורק.

 (צילום ארכיון: שוקי לרר, כיכר השבת)
זיוף? המכתב החדש (צילום: כיכר השבת)

כעת מתברר כי גורמים הקשורים לארגון ההפגנה לא אומרים נואש ומנסים להוציא במרמה כאילו ומרן הגר"ח קנייבסקי עדיין תומך בהפגנה וזאת על אף דבריו המפורשים שדעתו כדעת מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן.

בשעות הצהריים (ראשון) הפיצו אלמונים כרוזים ומודעות רחוב, בהם הם מנסים להשמיע כביכול דעתו של הגר"ח בעד קיום ההפגנות נגד גזירת הגיוס.

בכרוזים שהופצו, מובא מכתבו של אביו בעל ה"קהילות יעקב" זצ"ל, שכתב בעבר כי יש להפגין בחוץ-לארץ נגד סכנת גיוס בני הישיבות. כאשר מתחת נראה כתב ידו של הגר"ח, בו נכתב: "ר"ח תמוז תשע"ג, זה קידוש ה' שדברי צדיקים קיימין, חיים קנייבסקי".

גורמים המקורבים לבית הגר"ח טוענים בלהט כי מדובר במכתב מזוייף. לטענתם, המגובה במסמכים המצורפים, מדובר בציטוט מכתב ידו של הגר"ח שניתן למכתב אחר, שם הופיעו מילותיו אלה של הגר"ח בכתב ידו, שהודבקו בצמוד למכתבו של אביו הקהילות יעקב זי"ע.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

עם זאת, גורמים אחרים טוענים כי אחד מהאנשים הנפגשים עם הגר"ח תדירות יומית, הציג היום בפניו את מכתבו של אביו בעל ה"קהילות יעקב" זצ"ל, שכתב בעבר כי יש להפגין בחוץ-לארץ נגד סכנת גיוס בני הישיבות.

 (צילום ארכיון: שוקי לרר, כיכר השבת)
אותו כתב, אותו ציטוט. ראיה לזיוף? (צילום: כיכר השבת)

לדבריהם, הגר"ח, הוסיף בכתב ידו מתחת למכתב אביו, את המילים הבאות: "ר"ח תמוז תשע"ג, זה קידוש ה' שדברי צדיקים קיימין, חיים קנייבסקי". כאשר הגורמים שהכניסו בפניו הגר"ח את המכתב של אביו, מנסים לתאר כביכול הגר"ח קנייבסקי תומך בקיום ההפגנה, בעוד מלשון דבריו משמע שאינו כן הדבר.

לאותם הטוענים כי אין המדובר בזיוף, יש גם הסבר מדוע הגר"ח כתב בכתב ידו את אשר כתב. לטענתם, הגר"ח שלא רצה להשיב את פני מציג המכתב ריקם בשל אי אלו סיבות, החליט להתחמק בדרך "אלגנטית", כאשר מחד לא הורה להשתתף בהפגנה מאחר ודעתו היא נגד ההפגנות כדעת הגראי"ל, אך מאידך הוסיף בכתב ידו אמירה ברורה כי זה קידוש השם שדברי צדיקים קיימין.

לדבריהם, אין ספק שמרן סבור כפי שכתבו בניו החשובים אמש וכפי שהוא עצמו כתב במכתב שפרסם יחד עם מרן הגראי"ל שטיינמן בו הוסיף בכתב ידו כי ההתחזקות בלימוד תורה הינה הדרך היחידה לבטל את הגזירות הקשות.

האם מדובר בזיוף או לא? טקבקו את דעתכם