אאא

אחרי הסאגה הדרמטית סביב ההצבעה על חוק הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל, הוא עבר ברוב של 61 תומכים מול 45 מתנגדים.

מפלגת 'יהדות התורה' התפצלה בהצבעה: חברי-הכנסת הרב משה גפני והרב אורי מקלב יצאו מהמליאה קודם ההצבעה על החוק, כך על-פי הוראתו המפורשת של הגרי"ש אלישיב שלא לתמוך בחוק.

ואילו חברי-הכנסת הרב מאיר פרוש והרב יעקב ליצמן ומאיר פרוש תמכו בחוק. חבר-הכנסת הרב מנחם-אליעזר מוזס נעדר משום-מה מההצבעה.

לראשונה, 'כיכר השבת' מביא את הסיפור המלא מאחורי הקלעים של הוראתו של הגרי"ש אלישיב.

כבר עשרה ימים מסתובב אברך ירושלמי תלמיד חכם, עם "מראי מקומות" מעשרות פוסקים, המבהירים את האיסור ההלכתי של נתינת שטח בארץ ישראל לגוי, ומסביר כי לא יתכן, שחברי הכנסת החרדים יתמכו בחוק, שהואר בעצם איסור מפורש מהתורה.

המסע שעשה אותו אברך בין בתיהם של גדולי ישראל, ביניהם הגאון ר' עזריאל אוירבך, הגאון ר' מאיר מאזוז ועוד, וההסכמות הנחרצות ששמע לטענות ההלכתיות שהציג, הביאו אותו לפנות לביתו של מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א, על מנת שיורה לחברי הכנסת של דגל התורה להימנע מתמיכה בחוק המינהל החדש.

על מה מדובר? הנה דברי החזו"א (שביעית סימן כ"ד): "שני לאווין יש בתורה, בנתינת מקום לגוי בארץ. א. לא יישבו בארצך ב. לא תחונם. ואין חילוק בין אם כבר יש לו לגוי קרקע (אחרת) בארץ או שאין לו, ואף אם אינו עובד עבודה זרה, ואפילו שומר שבע מצוות בני נח, הריהו באיסור לא תחונם, ובאיסור ישיבה. המציאות של גוי על אדמת ישראל בקניין, שנוי לפני המקום. אם זה בכלל הרצון שתהייה הארץ מיושבת מישראל, ולא יחנו בארץ גויים, גם בגלותנו".

וזהו רק ציטוט אחד מתוך ים של 'פוסקים' הנוגעים בעניין האיסורים הללו. מה שלכאורה לא מותיר ספק הלכתי: הצבעה בעד החוק הנ"ל המוסר שטחי א"י לגוי, הינה אסורה ע"פ ההלכה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אותו אברך ניסה להתקבל לא רק בביתו של מרן הגרי"ש. מקום נוסף אליו פנה, היה ביתו של מרן הגר"ע יוסף שליט"א, אלא ששם, לטענתו, הוא נחסם בידי הגבאים, שהעבירו את טענתו באופן מוטעה.

"מה שהתפרסם בתקשורת שהרב עובדיה אמר שמותר", אומר אותו אברך, "היה כשהשר אטיאס שאל את הגר"ע האם יש איסור שהארץ תימכר לצמיתות, והרב ענה שכשאין נוהג היובל – אין גם בעיה כזו".

"האמת היא, שזה רלוונטי רק כשמדובר במכירה ליהודי. השאלה שלי היא, למה לא סיפרו לרב שכשמדובר במכירה לגוי.... זה כבר סיפור אחר שאין לו שום הקשר לעניין היובל. מישהו בעל אינטרס דאג לחסום אותי".

כעת, אומר אותו אברך, אני מצפה שינועו גם אמות הסיפים בש"ס, וההכרעה בשאלה ההלכתית, תובא בשלמותה בפני מרן הגר"ע.