אאא

אתר שאלגר מביא את הסיפור הבא: הנהלת אקו"ם פנתה לאחרונה לגדולי הדור, הגרי"ש אלישיב והגר"ע יוסף, בשאלה מפתיעה: האם בעלי אולמות במגזר החרדי מחויבים לשלם תמלוגים בגין השמעת מוזיקה על כל אירוע המתקיים בתחומם, כמתחייב בחוק? התשובה הייתה חיובית.

מרן הגרי"ש אלישיב הורה, כי אין להתחמק מתשלום זה. בדבריו הסביר: "מכיוון שבעל האולם מקבל רישיון לפתוח את המקום, הרי הוא מתחייב בכל מה שהחוק דורש, ואם החוק דורש כך, הוא מחויב לעמוד בזה. ואם לא עומד בזה, הרישיון שלו הוא לא רישיון".

מרן הגר"ע יוסף, שהתבקש לשאלה, הביא נימוק אחר: "דינא דמלכותא דינא. מכיוון שעל פי החוק במדינת ישראל חובה על כל אחד לשלם, מי שלא משלם עובר על איסור גזל. ובפרט בעלי אולמות שומרי תורה ומצוות שעליהם לשלם ולא לגרום לחילול ה' חלילה".

הייתה זו הנהלת אקו"ם, מי שאחראית לגבות את התמלוגים עבור המלחינים, שהחליטה לפנות לגדולי ישראל, לאחר שנוכחה בעובדה כי האולמות וגני השמחה במגזר החרדי, מסרבים לשלם תמלוגים בגין השמעת מוסיקה באירועים פרטיים כמו חתונות ובר-מצוות, בטענה כי אין פסיקה הלכתית בנושא.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'מוזיקה' ותישארו מעודכנים

יוריק בן דוד, מנכ"ל אקו"ם, אמר השבוע: "לשמחתנו סוף סוף יוכלו גם יוצרנו מהמגזר החרדי לראות שכר מעמלם! באקו"ם חברים רבים המשתייכים למגזר שומרי המצוות, ועכשיו נוכל לפעול למענם ולעודדם באמצעות העברת תמלוגים בעבור השימושים ביצירותיהם הנעשים גם במגזר זה".

מלחין ידוע החבר באקו"ם, אמר השבוע כי "אין חתן הרוצה לעבור על חשש גזל ביום החתונה שלו ואנו סמוכים ובטוחים שמעתה כולם ישלמו את התמלוגים הנדרשים". הוא הוסיף, כי אקו"ם הייתה יכולה מזמן להגיש תביעות משפטיות כנגד האולמות, כפי שעשתה במגזר הכללי, אך פנתה לציבור החרדי בצורה יפה ומכובדת וביקשה לשמוע את פסיקתם של גדולי הדור".

באקו"ם, כידוע, חברים המלחינים הגדולים, כמו יוסי גרין, הלל פלאי, אהרן רזאל, משה לאופר ועוד. זה אומר שבקרוב הכיס שלהם יתחיל להתמלא במצלצלים.