אאא

השבוע הורה הגרי"ש אלישיב שליט"א לרבני ´הידברות´, לא לבטל הוראת קבע מתורם שנפטר כיוון שהתרומה זכות גדולה היא בשבילו לעילוי נשמתו, ובודאי שזה עוזר לו בשמיים ופועל עבורו.

לפני כמעט שבועיים, עת חזרו מספר מתפללים מתפילה במקום קבורתו של רבי שמעון בל"ג בעומר, בשעות הצהריים, רכבם סטה מהנתיב ופגע חזיתית באוטובוס. חמישה נוסעים נגדעו מהעולם והותירו עצב ויגון, אלמנות ויתומים, צער נורא.

בין הנוסעים ברכב שנהרגו, היה הרב ועקנין ובניו. התאונה הקטלנית שינתה את סדר יומם של משפחות רבות, ולא רק השכולות. הטרגדיה הנוראה חקוקה עדיין בתודעתנו, הספדים מהלוויה רווית היגון עוד מהדהדים באזננו.

יומיים אחרי שפעילי הידברות חזרו ממירון, התכנסה ההנהלה במשרד בירושלים כדי לסכם את תוצאותיו של הקמפיין ולתכנן פרויקטים עתידיים. אחד היושבים הזכיר כבדרך אגב, את העובדה כי לרב ועקנין ז"ל היה כרטיס הגרלה על הדירה בירושלים, הוא חתם לפני חודשים מספר על הוראת קבע למשך שנה. למשמע הדברים, ביקש אחד הנוכחים לבטל מיידית את הוראת הקבע והציע להעביר את כרטיס ההגרלה על שם הילדים.

הושמעה טענה מצד משתתפי הישיבה כי העניין אינו פשוט כל כך מבחינה הלכתית כיוון שהנפטר התחייב בעודו בחיים לתרום סך מסוים לצדקה, והוא מחוייב בסכום זה, כעין נדר ונדבה.

אחרי דין ודברים ושיקול כל הצדדים הוחלט לפנות לגרי"ש אליישיב כדי שיפסוק ועל פיו יעשו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

למחרת עלה שליח מטעם הארגון והסביר לרב את פרטי המקרה. הרב הקשיב בעניין ופסק, כי תרומתו לארגון הידברות זכות גדולה לנפטר וכמובן פועלת לעילוי נשמתו, לכן אין להפסיק את הוראת-הקבע עליה חתם הנפטר בעודו בחיים, אלא אם כן, הוסיף הגרי"ש, האלמנה מתקשה בכלכלת ביתה.

דברי הרב התקבלו במשרד מייד עם פסיקתו, וממחשבה למעשה, בארגון יצרו קשר עם האלמנה.

בא לחזק ויצא מחוזק

הרב ישעיה וינד, מנהל הרוחני של הארגון, ביקש בעדינות מתבקשת לנחם את האלמנה ובמקביל לבדוק מה לעשות בהוראת הקבע. היא מצידה, לא הבינה כלל את השאלה. "זו הייתה כל שאיפתו. בעלי ז"ל שמע על הארגון דרך אנשים רחוקים מאד מיהדות על הפעילות הנפלאה שלכם, וידע מה אתם פועלים, לכן הוא החליט לתרום לכם, למרות המצב הכלכלי והקושי הכרוך בהתחייבות כזאת. דווקא כעת אחרי פטירתו הטראגית, אני לא מוכנה שיפסיקו את הוראת הקבע, אני יודעת בבירור שזו היא רצונו, תהיה נחת רוח ושמחה גדולה לו ולילדים אם תמשיכו לגבות את ההו"ק. את האמת, אינני יודע אם אוכל להמשיך בכל התרומות וההו"ק שהיו לנו אבל את התרומה שלכם אני בשום אופן לא אבטל...".

כאשר ניסה הרב לברך שהשם יעזור ויזכו בדירה, היא השיבה: "יש לנו ב"ה דירה ולא חתמנו הו"ק בשביל ההגרלה. יש אנשים שאין להם קורת גג, והלוואי שהם יזכו... אני רוצה לברך אתכם ואת פעילותכם, אני יודעת שאתם מגיעים רחוק בהפצת היהדות, אבל צריכים להגיע עוד יותר רחוק, ואם זה יעזור, אני מוכנה שתפרסמו את הדברים בשמי".