אאא

כמעט שנתיים חלפו מאז הבשורה שיצאה מארגון ´הידברות´ על הגרלת הדירה. אחד התורמים הקבועים של ´הידברות´, ביקש לייעל את מערך ההתרמות של הארגון, לאחר שנוכח לגלות ולראות בעצמו את העבודה המושקעת והיסודית שהאלו מסוגלים להפיק, לו רק תקציב בידו. כל שקל שנכנס לחשבון הארגון, מועבר ישירות לאולפנים כדי להפיק עוד תוכנית ו/או הרצאה מאלפת שתחזיר ברבות הימים עשרות אלפי אנשים אל חיק היהדות וימנע את התבוללותם.

אין זה סוד כי ב´הידברות´ עושים שימוש באמצעים טכנולוגים במטרה להחדיר דרך הדלת הראשית של כל בית יהודי, את אור היהדות, בישראל ובעולם. יהודי יקר זה, גביר גדול העומד לצידו של הארגון, דיבר והציע ומיד קם ועשה מעשה. לאחר שהתייעץ עם אנשיו וקיבל את ברכת רבו, רכש דירה בפרויקט היוקרתי בירושלים ´פנינת חמד´, ותרם אותה ל´הידברות´ כדי שיערכו הגרלה בקרב רוכשי הכרטיסים. לא זו בלבד, הוא אף דאג לרהט את הדירה בשלמות ובהידור רב, בבחינת "המתחיל במצווה אומרים לו גמור". סכום ההשקעה מוערך בסביבות ה-1.200.000 שקלים.

מאז חלפה שנה. בראשות הארגון ראו כי מכירת הכרטיסים לא הושלמה ופנקסים שלמים נותרו יתומים על שולחנות המשרד. מועד ההגרלה התקרב בצעדי ענק ומזכיר ´הידברות´ ביקש להציע בישיבת ההנהלה השבועית, לדחות את מועד ההגרלה ולצאת במסע פרסום רחב היקף, כדי להביא את דבר ההגרלה לכלל ציבור היראים אשר לא נחשפים לתכנים ולפעילות הארגון.

החלטה כזו דורשת אישור והיתר מיוחד מפוסק הלכה, כלל לא בטוח כי ניתן לדחות מועד הגרלה מבחינה הלכתית, אחרי שאלפים רכשו כרטיס הגרלה ותרמו לארגון על מנת להשתתף בהגרלה על הדירה היוקרתית במועד שנקבע מראש. רבני ´הידברות´ התכנסו אצל הגרי"ש אלישיב שליט"א, כדי לשאול את עצתו ולקבל את ברכתו.

בכינוס מיוחד שנערך בבית הגרי"ש שליט"א, דנו רבני הארגון בעניין דחיית מועד ההגרלה. האם ניתן לדחות את מועד ההגרלה אחרי שאלפי רוכשי הכרטיסים ממתינים בדריכות ליום הגדול? ומה אומרים לאלו שכבר קנו?

לאחר דיון מעמיק, נתן הגרי"ש את הסכמתו ובירך את רבני ´הידברות´. הפסק היה חד משמעי ומבית הרב יצאו בהחלטה ברורה: עליהם לדחות את המועד בחצי שנה, ליצור קשר עם כל מי שרכש כרטיסי הגרלה ולהודיע להם את דבר הרב. במקביל, החליטו בארגון, יציעו לאותם אנשים לרכוש כרטיס שני בחצי מחיר, כמחווה וכפיצוי סמלי על עיכוב ההגרלה.

חיש מהר התכנסו מתנדבי הארגון והתיישבו ליד מרכזיית הטלפונים של מוקד הישועות. שעות ארוכות ישבו וטלפנו, יום-יום, והעבירו את דברי ההנהלה בשם הרב. "תהיו רגועים", ניחמו אותם המטלפנים, "בכל מקרה הבניין לא יאוכלס לפני ההגרלה הגדולה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לתדהמת המתנדבים, במקום לשמוע נזיפות ותלונות, רוב התורמים רכשו במהלך השיחה כרטיס הגרלה נוסף, באומרם, כי הם סומכים על שיקול דעתם של רבני הארגון ועל עבודתם, וכי רכשו את כרטיסי ההגרלה בכוונה לעזור לארגון ולפעילות החשובה, ומבחינתם, השתתפות בהגרלת הדירה הוא "מתן שכרה בצידה" בלבד.

במהלך השנה האחרונה, פרסמו ב´הידברות´ אך ורק קמפיינים עונתיים, ולא היה זכר, כמעט, להגרלת הדירה. כעת, מדווחים בהנהלה, מתכוונים לצאת במסע פרסום רחב היקף, הכולל עלוני הסברה שיחולקו במרכזים החרדיים בכל רחבי הארץ, מודעות בעיתונים ועבודת שטח מאסיבית. כל זאת כדי להביא את דבר הארגון לכלל ציבור היראים.

ב´הידברות´ צוות של כ-90 אנשים העוסקים בהפצת יהדות אדירה במשרדים בבני ברק ובירושלים, ומעבירים באמצעות כלים טכנולוגיים את אור היהדות לכל בית יהודי בארץ ובעולם בצורה ראויה ומכובדת. פעילות הארגון בולטת בשטח ומעידים על כך מארגני הסמינרים ורבני ארגוני הקירוב המובילים. חמישים אחוזים מפעילותם, בהערכה גסה, הם אנשים שהופנו על ידי ארגון ´הידברות´, לאחר שנחשפו אליהם בהשגחה פרטית.

אכן, יש קונה עולמו (ודירתו) בשעה אחת. התקשר ל´הידברות´ וטול חלק בהפצת היהדות הגדולה בעולם. הגרלה על 20.000 שקל בכל ראש-חודש עד ההגרלה הגדולה של הדירה היוקרתית בירושלים, יהיו רק בגדר "מתן שכרה בצידה".