אאא

יוצאים למלחמה בבג"ץ. מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א, מתכוון לכנס בימים הקרובים את חברי הכנסת והנציגים החרדים, לדיון חירום, בשל ריבוי המקרים בהם מתערבים גורמים משפטיים בפסיקות הרבנים בענייני הלכה, כך חושף היום ישראל רוזנר מרדיו 'קול חי'.

התערבותו של הגרי"ש בנושא, הינה לאחר פגישה שקיים הלילה עם רבה של רחובות הגאון ר' שמחה הכהן קוק, ועימו רבה של אשקלון הרב בלוי, פגישה שעסקה בין היתר גם בפסיקת בג"ץ בתחילת החודש, זו המחייבת את הגר"י שיינין - רבה של אשדוד, להעניק כשרות לקונדיטוריה בבעלות מיסיונרית.

ההתערבות המשפטית בדיני ההלכה, אינה מסתבר רק נחלת בתי המשפט. לפני כחודשיים העז היועץ המשפטי של הרבנות הראשית, וקרא לפטר מתפקידו את הרב בלוי, לאחר שזה סירב להשיא יהודי לגויה, מאחר וזו גוירה שלא כדין.

"מדובר בשערורייה" אומר ל'כיכר השבת' אחד מהמקורבים לנושא, "עניין הגיור הינו אחד מבסיסי קיומנו. לא יתכן שכשמדובר בעניין כזה יסודי ליהדות, מתערב אדם שאינו רב. איך יכול להיות שהיועץ המשפטי של הרבנות מעז לדרוש את פיטורי הרב בשל עמידתו על עקרונות ההלכה, ואין פוצה פה ומצפצף".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כרסומם של בתי המשפט בכל דבר הנוגע ליהדות, אינו כידוע רק בענייני ההלכה, אלא אף בדברים הנוגעים לאופי ולצביון היהודי. כך למשל רק בימים אלו מנסה סיעת ש"ס לקדם את התיקון לחוק החמץ, תיקון המגיע בעקבות הפרשנות השערורייתית, אותה העניקה השופטת לחוק החמץ האוסר הצגת החמץ ב"מקום פומבי". על פי השופטת, חנות אינה נחשבת כמקום פומבי, ועל כן מותר למכור בה חמץ.

התערבותו של בג"ץ כנגד הדת, אינה דבר חדש. כבר בשנות התשעים קיים הציבור החרדי הפגנת ענק כנגד התערבותו של בג"ץ בנושאי דת, הפגנה שזכתה אז לכינוי "הפגנת החצי מיליון". מאז נדמה היה, כי את הובלת המלחמה באקטיביזם השיפוטי לקחו אנשי הימין.

האם נראה שוב בקרוב את הנציגות החרדית מובילה את המלחמה בפסיקות המקוממות של בתי המשפט? יתכן וכן, למרות שאולי צעד שכזה אינו חכם. שהרי עדיף לציבור החרדי לעמוד בצד, ולהביט באחרים המנהלים עבורו את המאבק. אלו, שלא היו כלל במאבק שכזה, אילו הציבור החרדי היה עומד בראשו.