אאא

"אין כל היתר הלכתי להפעלת חניונים בשבת, לא על ידי גוי ולא על ידי שום דרך אחרת. זהו חילול שבת גמור", כך אמר הגר"ע יוסף בעניין הפעלת החניונים בשבת.

בוועדה למען השבת, הזהירו את ראש העיר עוד ביום חמישי האחרון לבל יעז לפתוח את החניון בשבת, וחזרו על התחייבותו להם לפני כחודשיים בלשכתו, כי כל החלטה שתינתן, תהיה בסיכום עם הרבנים - חברי הוועדה למען השבת הפועלים בשליחותיהם של גדולי ישראל שליט"א.

חבר הוועדה הרב אמיר קריספל שליט"א, אמר עוד בתחילת השבוע כי עצם פתיחת החניון בכיכר ספרא, מזמינים חילולי שבת בהיקפי חסרי תקדים. "דווקא לאזור העיר העתיקה שהוא סמוך ונראה למקום המקדש, יגיעו בהמוניהם עשרות אם לא מאות בעלי רכבים וזה לא מחייב שהם תושבי ירושלים, יחנו במקומות חניה מסודרים באין מפריע, וייצאו לטייל ברחבות הערים. כתוצאה מכך בעלי מסעדות עלולים לפתוח את שעריהם לכשיגלו כי יש ביקוש עצום למסעדות ובתי קפה ביום השבת, בעלי מוניות ימהרו לעבוד חלילה בשבת כי אכן זה משתלם להם, והאם כך אנחנו רוצים שתיראה שבת קודש בעיר הקודש?".

קריספל נכנס השבוע אל הגר"ע יוסף בכדי לשאול את דעתו האם יש איזה צד הלכתי להתיר את פתיחת החניונים בשבת על ידי גוי, או בצורה חכמה אחרת כפי שטען ראש העיר שזה לא יגרום לחילול שבת. הרב הגיב חד משמעית, בצורה נחרצת וברורה, כי אין שום היתר לפתוח חניון בשבת, לא על ידי גוי ולא בשום דרך, במישרין או בעקיפין.

קריספל מיהר להפגש עם ראש העיר ניר ברקת, יחד עם שאר חברי הוועדה למען השבת, והביא בפניו את פסיקתו של הגר"ע יוסף. הם הביעו בפניו את כאבם על הפרצה החמורה בכרם בית ישראל, כאשר חניונים ייפתחו תוך כדי דריסת רגל גסה בשבת.