הרב שמואל אוירבך  (צילום: שלומי כהן)
אאא

סוגיית ההתייצבות: אמש (מוצאי שבת) הגיעו אברכים ובחורי ישיבות אל ביתו של הגאון רבי שמואל אוירבך בשכונת 'שערי חסד' בירושלים, בכדי לשמוע את דעתו בסוגיית ההתייצבות בלשכות הגיוס.

במהלך דבריו שב הגר"ש אוירבך על עמדתו כי אין להתייצב כלל ואף תקף במרומז את וועד הישיבות שתומך בעניין המשך ההתייצבות.

"כיכר השבת" מביא את התמלול המלא של דברי הגר"ש אוירבך אמש בכינוס:

הגר"ש פונה אל הבחורים ואומר:

"אני שמח שיש בחורים כאלה ברוך השם, שבכל ליבם בכל נפשם ובכל מאודם מוכנים להיות עבדי ה', ולא עבדי אחשוורוש ועבדי פרעה.

"אנחנו יודעים ש'הם' לא מתכוונים לטובה, ושהם מתנכלים לנו - 'העיקר לבוא' (להתייצב. י"כ)  'להיות אצלם' ולא להיות חופשיים מהם. יש להם שיטה איך לא להראות את זה - לתת דיחוי, לתת זמן.

"עיקר מה שהם רוצים זה שיבואו אליהם שאתם תהיו 'שלהם'. שתהיו - ח"ו אני לא רוצה להתבטאות 'עבדי פרעה ועבדי אחשוורוש'. כדי שאחר כך, אחרי זמן הם יוכלו לעשות אתכם אחרת".

"כשאתם מראים שאתם לא 'מהם'", הבהיר הגר"ש, '"לא מהם ולא מהמונם' - לא רוצים, אז הקב"ה יעזור לכם".

"יש כאלו שבגלל דברים קטנים והבלי עולם מדומים רוצים להשפיע, 'לתפוס את מה שיש' (ולהתייצב. י"כ), הם (צה"ל. י"כ) הרי משקיעים מיליארדים בשביל להבין איך להשפיע עלינו - לא להאמין. [הלוואי שאצלינו נלמד להשפיע ככה - מאויביי תחכמני] חוץ מהכסף שהם נותנים הם רוצים עכשיו לתת יותר - הם ביקשו לתת יותר כסף לוועד הישיבות כדי שזה יהיה יותר רשמי, והם (וועד הישיבות. י"כ) פועלים כדי שיתייצבו.

"הם (וועד הישיבות. י"כ) כבר שייכים להם. הבעיה היא, שאחר כך הם ירצו יותר. הם (צה"ל. י"כ) יגידו צריך צבא צריך עוד דברים. מה שיותר לא באים (מתייצבים. י"כ), על זה הם עושים את כל המלחמות.

"'דע את האויב', צריכים להכיר את האויב, את השונא. ואם יש לכם ברוך השם רוח טהרה אז תעמדו בעוז ובגבורה. ובזכות זה הקב"ה יעזור שתלמדו תורה מתוך הרחבת הדעת ושפע בגשמיות וברוחניות עד בלי די".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אחד הבחורים שואל: יש כאן בחורים שהם מעל גיל 22, והם נקראים להתייצב כדי לקבל פטור מהצבא, ולא דיחוי. האם להם מותר להתייצב?

הגר"ש אוירבך: "זה גם כן אסור, והכל מערכה אחת. המטרה של הצבא שהכל יהיה רשמי תחתיהם. זה לא הבטחה של 'נאמנים'. יום אחד הם יחליטו שבגלל מצב חירום או סיבה אחרת משתנים דברים.

"ה' יהיה בעזרכם בכל העניינים עד בלי די בכל מכל כל".

הקהל שר: "עוצו עצה ותופר דברו דבר ולא יקום כי עמנו א-ל".

הגר"ש אוירבך: "שיהיה 'כי עמנו א-ל'. כל הבעיה זהו 'עמנו'. אם כולם היו 'עמנו א-ל' זה היה טוב. אתם השליחים להיות 'עמנו א-ל' וע"י זה יהיה 'עוצו עצה ותופר דברו דבר ולא יקום'.

"ברכה מרובה בכל מכל כל".

האזינו לדברים המלאים