אאא

מאז שהיא נשלטת בידי החרדים פחת משמעותית מעמדה של הרבנות הראשית בציונות הדתית ורבים אף רואים אותה כלא רלוונטית. בהתייחסות נדירה למתח הדתי-חרדי בעניינה טוען הרב הראשי לישראל הגאון רבי שלמה עמאר כי הדתיים לאומיים צריכים דווקא לברך על כך שההתנגדות החרדית למוסד שהקים הרב קוק הפכה ל"שיתוף פעולה של רצון טוב". הוא אמר את הדברים בראיון לרגל יום העצמאות ברדיו קול חי.

"מי שצריך לשמוח בזה ולהריע בתרועת ניצחון על התופעה הזו זה הציבור הדתי לאומי", קבע הרב הראשי, "בזמנו של הרב קוק עליו השלום הייתה כזו התנגדות חריפה למה שהוא בא למסד, ומי שאז התקיף אותם זה היהדות החרדית שהיו מתרחקים מזה וכמעט היה חרם על בתי הדין... והנה הגענו למצב שגם החרדים לדבר ה' וגם החרדים ביותר מבני הישיבות ממלאים את המשרות הרבניות ויושבים למשפט בכיסאות בתי הדין".

הגר"ש עמאר הזכיר את הגר"ע יוסף ששימש כרב הראשי וכנשיא בית הדין הרבני הגדול וכן את המנהיג הליטאי הרב יוסף שלום אלישיב שכיהן בו כדיין. "לא רק שלא ירד הערך אלא גם אלה שהתנגדו היום הם הולכים וחפצים שתהיה רבנות שתפעל. הם הבינו והכירו בערכה עד כדי כך שנלחמים ונאבקים למנות רבנים הראשיים לפי הבנתם ולפי רוחם".

הוא קרא לציבור הדתי לקבל הכרעות דמוקרטית כמינוי רבנים ודיינים חרדים, ואמר: "פעם הפלג הזה חזק יותר בהשפעה בממשלה ופעם החלק הזה יותר חזק, ולפי זה לפעמים נבחר כזה ולפעמים כזה. זה טבעי וזה נורמאלי, לא צריך לכעוס מזה ולא צריך לראות את זה כרבנות אחרת או לא רלוונטית".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לשאלת המראיין, רוני ארזי, על העויינות הרבה לה זוכה הרבנות הראשית, השיב הרב עמאר: "יש שנוגסים בה, עינם רעה, הם באים בטענות של 'חסידוּת בתי המשפט' ונושאים כליהם ונלחמים מלחמת חורמה להכפיש ולהחליש את כוחם של בתי הדין... הרבנות עומדת לצנינים בעיניהם ובתי הדין עוד יותר... אבל ברוך השם עדיין בתי הדין שומרים את חומת היהדות בארץ ישראל ובעולם".

לדבריו, "לא היה זמן שהרבנות הייתה כל כך חשובה לעם ישראל, לכל השכבות שלו, לכל מגוון הדעות, כמו בימינו. הרבנות היא הבסיס של קדושה וטהרה בישראל בעניין היוחסין, בתי הדין הרבניים... היא מחזיקה את כל הכשרויות כי אלמלא חוק הכשרות שניתן בידי הרבנות הייתה הארץ מלאה בטריפות ונבלות ובשאר מרעין בישין, כי מייבאים אותן בפרוטות ולצערנו הרבה לא היו עומדים בפיתוי".

הרב הראשי עמאר סיכם כי "נכון שיש מדי פעם שרוצים להתקיף, אבל זו דרך העולם ותמיד יש ביקורת - גם על מהממשלה וגם על הכנסת וגם על הצבא וגם על המשטרה, אבל אף אחד לא אומר 'בוא נבטל אותם' או שהם לא רלוונטים. היום הרבנות היא הרלוונטית ביותר, היא הנותנת את הזהות היהודית במדינת היהודים ונושאת את דגל היהדות בארץ ובגולה".