אאא

כמעט ארבעה ימים, נע העולם היהודי כמטוטלת, סביב מצבו הבריאותי של מרן פוסק הדור הגאון רבי חיים עובדיה יוסף בן גורג'יה, אשר אושפז במוצאי השבת בבית החולים 'הדסה עין כרם' בירושלים, ומצבו הידרדר בשל כשל רב מערכתי.

פוסק הדור, הנאבק בין חיים למוות, עדיין מורדם ומונשם, מצבו קשה ונשקפת סכנה לחייו אך לא מיידית. במהלך הלילה האחרון, לא היו שינויים במצבו והוא ממשיך לקבל את הטיפולים הנדרשים.

לאחר התייעצות מקיפה, הוכנס מרן פוסק הדור לחדר הניתוח, שם הוחלף קוצב הלב הזמני שהושתל בגופו לפני שלושה ימים בקוצב לב חדש, לאחר שהקודם גרם לזיהום.

מבית החולים נמסר כי הטיפול הסתיים בהצלחה. בשעה זו עובר הגר"ע יוסף טיפול דיאליזה.

בתחילה, נשקלה האפשרות להתקין בגופו של הרב קוצב לב קבוע, אך בסופו של דבר הוחלט שלא לעשות זאת.

המשנה למנכ"ל בית החולים הדסה עין כרם, פרופ' יעקב נפרסטק, עדכן בשעה 11:00 בבוקר כי רופאיו של הרב החליטו שלא להשתיל בגופו קוצב לב קבוע, ואמר כי "הוחלפה רק אלקטרודה".

"לפני מספר שעות התכנס צוות הרופאים שמטפל ברב ודנו בשאלה האם לשים קוצב לב קבוע", פירט פרופ' נפרסטק, "לאור העובדה שלא היה הכרח בכך הוחלט לא לבצע את השתלת הקוצב הקבוע והוחלפה רק אלקטרודה, אותו תיל של הקוצב הזמני, לאלקטרודה חדשה ויציבה יותר. הרב עבר את הפרוצדורה בהצלחה, הקוצב עובד היטב ומצבו מהבחינה הזאת יציב".

"הרב עבר את הפרוצדורה בהצלחה במחלקה הקרדיולוגית והרב חזר למחלקת טיפול נמרץ, שם הוא ממשיך לקבל את אותם טיפולים אשר מייצבים את מצבו", הוסיף הרופא.

"כל הזמן יש תוכנית פעולה, אנחנו ממשיכים באותה תוכנית שהיא בנויה על הטיפול הרפואי ועל התקווה שגופו יתייצב", הוסיף פרופ' נפרסטק והדגיש כי "קיימת סכנה לחייו אך לא בטווח המיידי. אנו ממשיכים לפי תוכנית הפעולה בתקווה שגופו יתייצב".

החדר בו מאושפז מרן הגרח"ע יוסף. (צילום: כיכר השבת) (צילומים: פלאש 90)
החדר בו מאושפז מרן הגרח"ע יוסף. (צילום: כיכר השבת)

הרופאים בבית החולים אומרים כי האופטימיות הגדולה באשר לאפשרות לשיפור במצבו של הרב היא בשל כך שמצבו לא מידרדר ונשאר יציב.

ל"כיכר השבת" נודע כי ארבעת הבנים של הרב, ישהו במהלך חג שמחת תורה במלונית מיוחדת שהושכרה עבורם בסמוך לבית החולים 'הדסה עין כרם', וייערכו את התפילות במניין מצומצם בסמוך לרב.

בתוך כך, בית החולים הודיע כי במידה וחלילה וחס יהיה שינוי במצבו של הרב בהמלך החג, לא תצא שום הודעה או עדכן ולא יתקיים כל תדרוך מטעם בית החולים, עד לאחר צאת החג.

ח"כ אריאל אטיאס, יו"ר סיעת ש"ס, אמר הבוקר לכלי התקשורת בבית החולים כי "אנחנו אחרי לילה של הושענה רבה של עם ישראל בבתי הכנסת התפללו ולמדו כל הלילה לרפואתו של מרן. כולם התפללו שתהיה לו רפואה שלמה".

"אנחנו מתפללים וצריכים להמשיך להתפלל. הוא עדיין במצב קשה ונשקפת סכנה לחייו. אפילו שחרב חדה מונחת על צווארו של אדם אל להתייאש מן הרחמים. היו דברים מעולם, אנשים יצאו מהמקרים הסבוכים האלה. אנחנו מצפים לרחמי שמיים", הוסיף אטיאס.

צפו: ח"כ אריאל אטיאס: "מצפים לרחמי שמיים" (צילום: אבי פרץ - ynet)

פרופ' יעקב נפרסטק, המשנה למנכ"ל בבית החולים, אמר בשעות הבוקר המוקדמות כי "הרב עובדיה יוסף עבר את הלילה בצורה יציבה. לא חל שינוי במצבו. מצבו של הרב קשה אבל יציב. סכנת החיים אינה מיידית".

"הוא מקבל את אותן תרופות ואת אותו הסיוע", עדכן פרופ' נפרסטק, "בשעות הבוקר ייפגש הצוות המטפל לישיבת הבוקר ונחליט כולנו כיצד להמשיך היום בטיפול".

פרופ' נפרסטק נשאל האם ניתן יהיה לעורר את הרב מהרדמה בשעות הקרובות, והשיב: "זה לא ישפר את מצבו, ולטובתו עדיף לקבל את הטיפולים האלה בזמן הרדמה".

במהלך הלילה, ליל הושענה רבה, עשרות אלפים, בכל מקומות מושבותיהם, עוררו תפילה וזעקה לרפואתו השלימה של מרן הרב חיים עובדיה יוסף. העצרת הגדולה והמרכזית התקיימה בישיבת "אור החיים" בירושלים, בהשתתפות ראש הישיבה הגאון רבי ראובן אלבז, המקובל הרב דוד בצרי, הגאון רבי שלום כהן, הגאון רבי משה צדקה, הראשל"צ הגאון רבי אליהו בקשי דורון ובניו של הגרח"ע יוסף - הראשל"צ הרב יצחק יוסף, הרב אברהם יוסף והרב דוד יוסף.

 (צילומים: פלאש 90)
כסאו הריק של מרן הגרח"ע יוסף בבית הכנסת בביתו (צילום: יענקי אריה)

ההידרדרות החמורה והמשמעותית במצבו של הרב החלה בשעות אחר-הצהריים ביום שני, שעות ספורות לאחר טיפול הדיאליזה הראשון שעבר בניסיון לשפר את תפקוד כליותיו של הרב לאחר שהשתלת קוצב הלב שעברה בהצלחה לא סייעה בכך.

במהלך שעות אחה"צ של יום שני, התקשה הרב לנשום בכוחות עצמו ובעקבות כך צוות הרופאים הבכירים המטפלים בו, החליט להכניסו לחדר הניתוח ולחברו למכונת הנשמה, זאת בכדי לסייע לו בנשימה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בשעות הערב, החליטו גדולי הרבנים להוסיף לרב את השם "חיים", כאשר מעתה בתפילות לרפואתו יש לומר: הרב חיים עובדיה יוסף בן גורג'יה.

כזכור, בעקבות ההחמרה במצבו של מרן הגר"ע יוסף, השיק רדיו 'קול ברמה' בשיתוף אתר 'כיכר השבת' מוקד לרישום קבלות טובות וחלוקת ספרי תהילים לרפואתו של הגר"ע יוסף.

המוקד מופעל על ידי רדיו 'קול ברמה', ובשיתוף אתר 'כיכר השבת', להצטרפות למיזם, יש לחייג: 1800-888-444.

הציבור נקרא להמשיך ולהעתיר בתפילה לרפואת מרן פוסק הדור הגאון רבי חיים עובדיה יוסף בן גורג'יה לרפואה שלימה בתוך שאר חולי ישראל.