אאא

יממה לאחר שנפל לשפל של 3 שנים, הדולר המשיך להיסחר היום (ג´) בהיחלשות מול השקל, בהתאם למגמה בעולם, כאשר בשוק המט"ח העולמי ממתינים למוצא פיו של יו"ר הפדרל ריזרב בן ברננקי, שיישא היום דברים בכנס בנקאים בארה"ב (בשעה 20:45). זהו היום השביעי ברציפות בו נחלש הדולר מול השקל.

הדולר נחלש ב-0.6% ושערו היציג נקבע ב-3.363 שקלים. האירו היציג איבד 0.15% ל-4.933 שקלים. בעולם, הדולר נסחר מול האירו ברמה של 1.467 דולרים לאירו, לאחר שאמש ירד מתחת ל-1.46 דולרים.

בנק ישראל רכש כמעט 4 מיליארד דולר מתחילת השנה

אתמול נפל הדולר במסחר התוך-יומי כמעט לרמה של 3.35 שקלים - שפל שלא נראה מאז יולי 2008. הסיבה הייתה היחלשות הדולר בעולם, ואילו בנק ישראל לא התערב כלל וכלל בשוק. בצהריים הגיע המפנה והדולר החל להתחזק בעולם ובישראל. הסיבה: ירידות בשוקי המניות שגרמו למשקיעים להתבצר בדולר, שנחשב חוף מבטחים בתקופות של ירידות בשווקים.

וול סטריט פתחה אתמול שבוע נוסף בירידות, לאחר 5 שבועות רצופים של סנטימנט שלילי, כשברקע לא מעט חששות לגבי גורל הכלכלה העולמית: החל מנתונים המצביעים על האטה בארה"ב, דרך העלאות ריבית בשווקים המתעוררים בשל האינפלציה, וכלה במשבר החוב האירופי.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

נוכח החששות הללו, המשקיעים יטו היום אוזן לנאומו של יו"ר הפד ברננקי, שיחווה את דעתו על הכלכלה האמריקנית לראשונה מאז נאומו בחודש אפריל. הדברים של ברננקי מגיעים לאחר פרסום נתוני תעסוקה מאכזבים במיוחד בארה"ב בסוף השבוע, וכן לקראת תום תוכנית רכישות האג"ח (QE2) ב-30 ביוני.

בחזרה לישראל, הדולר משלים בימים אלה צניחה של 9.1% מהשיא האחרון בשלהי ינואר, הן על רקע היחלשותו בעולם והן בשל העלאות הריבית בישראל. בחדר העסקאות של כלל פורקס מציינים כי הצמד דולר-שקל נמצא כעת בצומת דרכים; מניתוח טכני שערכו בכלל פורקס עולה, כי ייתכן שהדולר-שקל "בונה תחתית" באזור ה-3.36 שקלים לדולר.

"פריצה של 3.4 שקלים לדולר עשויה להוביל למהלך עליות נוסף, אך אנו מעריכים כי מהלך העליות עשוי להיות מוגבל", נכתב בסקירת כלל פורקס. "שבירה ונעילה מתחת ל-3.36 שקלים עשויה להוביל להמשך הירידות עד אזור 3.3 שקלים לפחות".