אאא

העיתונאי יעקב ריבלין חושף השבוע, ב´בקהילה´, את ההתפתחויות הרבות סביב הריצה לרבנות העיר ירושלים:

שר הדתות הרב יעקב מרגי לא מבזבז זמן, בייחוד בכל הקשור לבחירות רבני העיר בירושלים. להגשמת המטרה שהוטלה עליו עם כניסתו לתפקידו הוא מקדיש חלק נכבד מזמנו. היעד הוא גיבוש גוף בוחר שיהיה חסין בג"צים ושאר מרעין בישין באופן שיאפשר את קיום הבחירות לא יאוחר מראש חודש אלול. אם יעמוד ביעד, זו תהיה מתנת החג הטובה ביותר שהעניק אי פעם שר מש"ס לצמרת הרוחנית של תנועתו.

בדרך לכך לא מהסס מרגי גם לשנות החלטות של קודמו לתפקיד השר יצחק כהן. כפי שפורסם ב´בקהילה´ בשעתו מינה כהן את הרה"ג רבי משה אוחנונה כיו"ר הוועדה המכינה לרבנות העיר ירושלים. מרגי והרב אבנר עמר המרכז מטעמו את פרויקט מינוי הרבנים בכל הארץ, החליטו כי בנושא כה רגיש ראוי שאישיות רבת ותק וסמכות כמו הדיין הרה"ג ר´ שלמה בן שמעון מתל אביב היא שתעמוד בראשות הוועדה. בראשית השבוע הם שלחו מכתב בעניין זה ללשכת ראש עיריית ירושלים והמינוי ייכנס לתוקף מיד עם הפרסום בגיליון רשומות הקרוב.

בד בבד מתכנסת היום מועצת הרבנות הראשית לאשרר מחדש את בחירתו של הרה"ג אבוחצירא כנציג המועצה בוועדה המכינה. הצורך באשרור נולד בעקבות חוות דעת משפטית שהעלתה כי כל ההליכים שהחלו עוד בתקופת השר הקודם בטלים עם כינון הממשלה החדשה. הכול למעט בחירת נציגי מועצת העיר שאינה תלויה בהרכב הממשלה.

ואם כבר מתכנסים לדון במינוי נציגים החליטו במשרד הדתות ובמועצת הרבנות הראשית (שני גופים הנשלטים על ידי מפלגה אחת) לאשר בחירת נציגים גם לגופים בוחרים חדשים שעומדים להתמנות ברשויות המקומיות. במקרה או שלא במקרה, כל התקנים הפנויים אותם חפץ כרגע משרד הדתות לאייש הם של רבנים ספרדים. ובאשר לתקנים האשכנזיים הפנויים? אלה ייאלצו לחכות עד שבש"ס ימנו את מי שבאמת חשוב להם למנות.

ואלה שמות הרשויות שמועצת הרבנות שולחת נציגים לגופים הבוחרים בהן: ירושלים (הרה"ג רבי דוד אבוחצירא), אור עקיבא, הוד השרון, מבשרת ציון, קריית אתא ובית דגן. זהותם של חמשת הנציגים טרם נקבעה סופית, אך גם כאן מסתמן כי ימונו נציגים ספרדיים בלבד וזאת מהסיבה האמורה לעיל.

הדיל המתרקם

בחירת חבר לוועדה המכינה (שתפקידה הוא למנות את עשרים וארבעה גבאי בתי הכנסת) היא הצעד הראשון, אך לא האחרון. הפור ייפול לבסוף רק בגוף הבוחר המונה כארבעים ושמונה נציגים. בש"ס החליטו שלא לקחת סיכונים וכדי להבטיח את בחירתו של הרה"ג רבי יצחק יוסף הם ינסו לגבש הסכם גם על בחירת הרב האשכנזי. כאן, כבר הוחלט, יקבל תמיכה רק מי שיגייס מצדו תמיכה נרחבת ברה"ג יצחק יוסף כרב הספרדי של העיר. ובמילה אחת: דיל.

בדיקה שערכו אנשי ש"ס העלתה כי הגוש המוצק היחיד הקיים בהרכב המסתמן של הגוף הבוחר הוא של הנציגים החילונים והדתיים לאומיים שנבחרו מטעם מועצת העיר. מדובר בשנים עשר נציגים שנבחרו בקפידה על ידי ברקת ואנשיו מתוך חוגי הקואליציה (שישה נציגים נוספים הם מטעם המפלגות החרדיות) כאשר מראש סוכם אתם שיבחרו במועמד שיגובש בהסכמה בלשכת ראש העיר. אם מוסיפים לכך את העובדה המסתברת שגם בין עשרים וארבעה גבאי בתי הכנסת יהיה לגוש ברקת-הציונות הדתית מספר נציגים, מצטייר גוש של כשישה עשר עד שמונה עשר שיכול להטות את הכף הן בבחירת רב ספרדי והן בבחירת רב אשכנזי.

החישוב שערכו אנשי ש"ס העלה כי דיל בין הגוש הספרדי (לפי החוק, חצי מחברי הגוף הבוחר הם ספרדים וחציים אשכנזים. לאחר ביטול חוקי הגזע בדרום אפריקה נותרה ישראל המקום היחיד בעולם בו יש משמעות חוקית לצבע עורו ועדתו של האזרח) הוא מתכון מנצח להשגת היעד הנכסף של מינוי הרה"ג רבי יצחק יוסף כרב הספרדי של ירושלים.

בלשכתו של ברקת, כך אומרים המקורבים, מוכנים לסגור רשמית את הדיל כבר עכשיו. כפי שפורסם ב´בקהילה´ בשעתו, ברקת גמר אומר לקיים את הבטחתו לציונות הדתית בעיר ולהריץ כרב אשכנזי רק מי שעומד בקריטריונים מחמירים של שירות צבאי מלא, חינוך ילדים במוסדות ציוניים ואמירת הלל ביום העצמאות. קריטריונים אלו פוסלים מראש רבנים חרדים הטוענים לקשרים טובים עם הציבור הדתי לאומי, אך לא מעבר לכך.

אבל גם במגזר הדת"לי אין עדיין הסכמה של זהותו של המועמד. יש לא מעט ידיים הבוחשות בנושא זה עם מועמדים מטעמם. לח"כ זבולון אורלב יש מועמד מטעמו וגם לרב שמואל זעפרני, ראש לשכתו של הגר"מ אליהו ואיש אמונו של ברקת, יש מועמד מטעמו. בין השמות שהוזכרו: הרב קלונסקי, רבה של גבעת מרדכי, הרב אריה שטרן, ראש מכון הלכה ברורה בישיבת מרכז הרב והרב יוסף כרמל, ראש כולל ´ארץ חמדה´.

בדיקות חוקיות שנערכו העלו כי מבין השלושה רק הרב כרמל עונה על מגבלות הגיל שנקבעו בחוק וכי ברשותו תעודת כושר תקפה לרבנות עיר. בנוסף לכך הוא נהנה מתמיכה של חוגים נרחבים בציונות הדתית לאומית הירושלמית.

ואכן שמו של הרב כרמל עלה השבוע בשיחות השקטות בין מקורבי ברקת ואנשי משרד הדתות מטעם ש"ס. הראשונים ציינו כי הרב כרמל חיבר מספר ספרים הלכתיים עליהם מתנוססת הסכמתו של מרן הגר"ע יוסף. כלומר: דתי לאומי אשכנזי, אך עם זיקה למשנתו של נשיא מועצת החכמים.

גם בש"ס היו מוכנים לסגור את הדיל מיניה וביה, אך הנתון שעדיין חסר להם הוא מי יהיה המועמד האשכנזי שיקבל את תמיכת מרן הגרי"ש אלישיב. אם יהיה זה מועמד בעל משקל כבד כמו הגרי"ד גרוסמן או הגר"י אפרתי או הרה"ג רבי משה חיים לאו, עלולה להתפתח מלחמה פנים חרדית בהחלט לא קלה.

אי לכך אומרים בש"ס כי לא יכריזו רשמית על תמיכה במועמד אשכנזי עד שתתקבל הכרעתו של מרן הגרי"ש אלישיב, אך בנשימה אחת גם מוסיפים כי אם מועמד זה לא יביא כנדוניה לפחות חמישה עשר נציגים בגוף הבוחר הם יעדיפו את הדיל הדתי לאומי. בהקשר לכך הם מאזכרים כי גם בבחירות למועצת הרבנות הראשית הם יצרו דיל עם המגזר הדתי לאומי נגד המועמדים החרדים האשכנזים שלא הסכימו לתמוך במועמדות הרה"ג רבי אברהם יוסף. התוצאה הייתה ניצחון מוחץ לברית הש"סית-דת"לית. לא מעטים בש"ס מהמרים השבוע כי גם בבחירות לרבנות ירושלים יתרחש תסריט דומה.