אאא

המירוץ לרבנות הראשית: נדמה כי בכל יום עולה המירוץ הדרמטי והסוער לרבנות הראשית לישראל שלב נוסף, כשהנתונים משתנים שוב ושוב, והדילים השונים נרקמים ומתפוררים ללא הרף. נקודה מעניינת במיוחד, היא  התייחסותם של המועמדים לבעיות בתחומי ההלכה וחיי הדת, כמו גם הספרים והשו"תים אותם הוציאו ופרסמו בעבר. 

בימים האחרונים, הגיע לידי 'כיכר השבת' קובץ הלכתי מתוך ספר תורני שיצא לאור ע"י הרב דוד סתיו רב היישוב שוהם ואחד המתמודדים המובילים במירוץ לתפקיד הנכסף. הספר שעונה לשם "בין הזמנים, תרבות בילוי ופנאי בהלכה ובמחשבה - ספרי חמד ידיעות אחרונות" עוסק ביחסיו של האדם המאמין לענייני החולין בשעות הפנאי, אם להנאה חומרית ואם להפגת השיעמום, וזאת על מנת ולהדריך כיצד למסד את ענייני הזמן הפנוי והבידור בדרך היתר ועל פי ההלכה.

בחיבור התורני, מסתפק הרב סתיו האם צפייה בהצגות תיאטרון היא בעיה עקרונית של ביטול תורה, או שמא היא בעיה של העיסוק בצדדים הויזואלים והאסתטיים של החיים, המבטאים כניעה לחושים הגשמיים.

הרב סתיו טוען, כי מדברי חז"ל עולה בבירור שהתנגדותם לתיאטרון נבעה ממהקשר ההיסטורי שבתוכו פעל ומה שייצג, ולא במושג תיאטרון כשלעצמו.

הרב סתיו מביא דוגמאות מהתנ"ך, וכותב כי גם בעולם ההלכה אנו נדרשים לפעולות רבות המהוות מעין הצגה הממחישה רעיונות שאותם אנו אמורים להפנים ולדוגמה: ליל הסדר והלכותיו, אמירת התחנון בנפילת אפיים, מנהג הכפרות ואמירת התשליך.

"סצנה שמעוררת רגשות - מותרת"

"בדורנו אנו נחשפים למודל חדש של תיאטראות הנבנים בידי אנשים יראי שמיים המבקשים להעביר מסרים באמצעות מדיה זו, חזון בתי התיאטראות ההופכים לבתי מדרשות קורם עור וגידים לנגד עיננו ממש". קובע הרב סתיו.

יצויין כי על דברים אלו מגיב הרב ציון בוארון במכתב פתיחה לספר כי: "בעניין התיאטרון שרוצה להשוות כמה מדברי הנבואות שהמחשתם היא על דרך מושג התיאטרון וכן בכמה מן המצוות כגון ההנהגות בסדר פסח ונפילת אפיים ע"פ דברי הזוהר הקדוש. אף על פי שכוונתו רק להסביר, מכל מקום אסור לעניות דעתי להשתמש בהסבר זה כי חלק מההמון יקלטו רק את המשל החיצוני ויבואו לעיוות ההבנה בהנהגות של קדושת המצוות ומראות האלוקים שבנבואה, להשוותן לענייני ההמחשה שבשפת הגוף של קרוצי חומר חלילה, וצריך זהירות יתירה בזה ובכגון זה".

 (צילום: פלאש 90)
הרב סתיו במסיבת העיתונאים שקיים , "לא נסכים לעמדות הרפורמיים" (צילום: פלאש 90)
הגדלה

נושא נוסף עליו עומד הרב סתיו בספרו, הנו הצפייה בסרטים, קומדיה וסטנד-אפ: "באופן כללי ניתן לומר שסצנה שמציגה נשים באופן שמעורר את האדם להרהורי עבירה אסורה בצפייה ולעומת זאת סצינה שמעוררת רגשות אחרים כמו אמפתיה ושמחה (כגון אשה המחבקת את בעלה השב מהשבי וכדומה) מותרת בצפייה". כותב הרב סתיו.

"מעיקר הדין מותר לצפות בהצגת נשים"

כמו כן כותב הרב סתיו, כי כאשר מדובר בסרט בעל ערך חיובי רב, שיש בו סצנות מעטות עם בעיות צניעות קלות, אפשר להתיר את הצפייה בסרט ולהסתפק בעצימת עיניים בסצנות הבעייתיות. הרב סתיו מציין כי עדיף לראות את הסרט יחד עם אנשים אחרים.

יצויין, כי הרב מסייג ומדגיש כי אין הדבר מדובר כאשר בעיות הצניעות בסרט רבות או חמורות.

בנוגע לסרטים והופעות שיש בהם ניבולי פה קובע הרב כי אין לצפות באלו שחלק מרכזי בהם עוסק בניבול פה. אך סרטים בעלי תוכן חיובי מותרים בצפייה גם אם נעשה בהם שימוש מועט בלשון שאינה נקייה משום ש: 'לצערינו זו דרך הדיבור המקובלת בעולם וא"א לאסור כליל את החשיפה אליה'. הרב מסייג, כי חשוב להיות מודע לבעייתיות שבדיבורים אלו ולהקפיד שהשפה לא תושפע מהם.

בנוגע להסתכלות בהצגות בהן מופיעות נשים קובע הרב סתיו כי "מעיקר הדין מותר לצפות בהצגת נשים המבוססת בעיקרה על העברת תכנים ולא על הבלטת גוף האשה, בפרט בימינו שנשים מצויות בעבודה ובמקומות אחרים וממילא החשש שיבוא להיכשל מחמת ראייה זו אינו גדול".

בהערות מוסיף הרב סתיו, כי עם זאת ראוי לכל אדם להתמקד בהיבט הדרמטי והעלילתי של ההצגה, ולא במראה השחקניות".

יצויין, כי בדברי הפתיחה לספר חולק הרב בוארון גם על נקודות אלו וכותב: "אין לראות סרט שיש בו סצנות מועטות עם בעיות צניעות תוך עצימת עיניים וזאת משום שהצופה מכניס עצמו במזיד לראות מראות אסורות".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

גם בנוגע להיתר הצפייה בסרט עם מעט ניבולי פה כותב הרב בוארון כי אי אפשר להסכים לכך ומגדיר זאת כ"דברי חשק" האסורים על פי ההלכה בשולחן ערוך או"ח סימן ש"ז סעיף ט"ז.

הרב עובדיה התבטא על הרב סתיו: "הרס עולם הרבנות"

כזכור, בתקופה האחרונה, קרא מרן הגאון רבי עובדיה יוסף ליו"ר ש"ס אריה דרעי, וביקש ממנו להילחם נגד מינויו של הרב סתיו, בטענה כי מדובר ב"הרס עולם הרבנות". הגר"ע אמר לדרעי: "אני מבקש ממך, שתשתמש בכל הכישרונות שלך ובכל הקשרים שלך על מנת למנוע את בחירתו של הרב סתיו לרב הראשי לישראל, מדובר בהרס עולם הרבנות".

"לא מספיק רק להתנגד לו, צריך גם להילחם שלא ייבחר" שב ואמר הגר"ע יוסף לדרעי. 

גם במגזר הדתי לאומי אין תמימות דעים לגבי התמיכה ברב סתיו לתפקיד הרב הראשי לישראל. חלק מרכזי בציונות הדתית, ביקש למנוע את מועמדותו ובחירתו הצפויה של סתיו, ותמך במועמדותו של הרב יעקב אריאל, דבר שנכשל בינתיים. 

יוזכר, כי במסיבת העיתונאים שקיים הרב סתיו היום (שני), טען המועמד הדתי לאומי כי ערך שיחות עם גדולי ישראל הליטאיים. הרב סתיו סירב לפרט האם הללו הביעו תמיכה במועמדותו.