אאא

ימים אחדים אחרי הוראת משרד התחבורה לחברת "אגד" לבטל את ההסדר שהחל לפני שנים רבות לפיו הפוקדים את רחבת הכותל במהלך יום שבת יוכלו לנסוע באוטובוסים עם צאתה ללא תשלום ולשלם למחרת, שר התחבורה, ישראל כץ הורה לבטל את ההוראה.

מאז התקבלה ההחלטה נרשמה מתיחות בין הציבור החרדי למשרד התחבורה בעקבות כך שלטענת הנוסעים, לא ניתנת להם האפשרות לשלם גם אם הם מאוד ירצו בכך, משום שהם פוקדים את רחבת הכותל כבר בעיצומה של השבת וכי מיד במוצאי שבת אין ברשותם כסף עבור הנסיעה.

לדבריהם, התשלום מתקבל אצל הנהג ביום למחרת ולכן תמוהה בעיניהם החלטתו של פקיד הגבייה במשרד התחבורה.

מנגד, בחברת אגד הביעו תרעומת על ההחלטה. יצחק רודיך יועץ אגד אמר ל"כיכר השבת" כי ביטול הנוהל עלול להוות בעיה ביטחונית ורוחנית: "הנוהל הזה נועד בשביל לעזור לציבור הפוקדים את הכותל במהלך השבת שמיד בצאתה יוכלו לעלות ללא תשלום שלא נמצא בידם במהלך השבת. הסדר זה נותן מענה מבחינה רוחנית ומבחינה ביטחונית שמאות המתפללים לא ישובו לביתם דרך העיר העתיקה בשעות הערב המאוחרות ויוכלו לשלם את הנסיעה ביום ראשון שאחרי".

במשרד התחבורה הגיבו הבוקר (חמישי) ל"כיכר השבת" ואמרו כי ההסדר יימשך וכי הנוסעים לא יצטרכו לשלם בעת עלייתם לאוטובוס עם צאת השבת. "משרד התחבורה הורה לאגד להפעיל נסיעה קבועה מיוחדת בצאת השבת גם אם לא יתאפשר לנוסעים לשלם".

פנינו לאריה פרנקל, דובר חברת "אגד" בציבור החרדי וביקשנו לבדוק עמו האם ההוראה אכן התקבלה, אך לדבריו במשרד התחבורה טרם עדכנו את החברה על השבת ההסדר לקדמותו. לאור זאת, במשרד התחבורה שבו והדגישו כי ההוראה התקבלה בחברת אגד.