אאא

החלטת המשרד לשירותי דת לסיים בקרוב את תפקידם של מספר רבני יישובים שהגיעו לגיל הפרישה, שפורסמה ב"כיכר השבת", מעוררת סערה רבה בקרב רבנים ומשפטנים. לטענתם, מינויו של רב שונה בתכלית ממינויים אחרים משום שמדובר ביחסי אמון בין הרב לחברי קהילתו שנבנים במשך שנים.

עו"ד שושנה גביש, מי שמובילה את המאבק בבג"ץ לביטול חובת הפרישה בישראל, קבלה על כך בשיחה עם "כיכר השבת" ואמרה כי "ההחלטה של משרד הדתות היא בהמשך לפסיקה תקדימית של בית הדין הארצי לעבודה באפריל 2012, לפיה על רבני שכונות חלה חובת פרישה בגיל 67, כמו יתר האוכלוסייה".

"מצד אחד ניתן לומר, כי דינם של רבני השכונות כדין יתר האוכלוסייה. אולם, מעבר לעובדה שלטענתי חובת גיל הפרישה לכלל האוכלוסייה מהווה אפליה על בסיס גיל, בוודאי שטיעון זה נכון כאשר מדובר באוכלוסייה של רבני שכונות", הוסיפה.

לדבריה, "מדובר באוכלוסייה לומדת תורה ששקדה את מרבית חייה ללימודים. ידוע שלימודי תורה וגמרא מחדדים את היכולת האנליטית ולראייה רבים באוכלוסייה זו נשארים מאוד צלולים בגילאים מתקדמים. אי אפשר להכריח עובד לסיים עבודתו רק בגלל שהגיעו לגיל מסוים, מבלי שאותו הגיל משקף את היכולת התפקודית שלו".

"ייחודיות נוספת לאוכלוסייה זו בהקשר זה, היא העובדה שישנה חשיבות רבה לקשר בין הרב לבין הקהילה שלו", אומרת הפרקליטה. "מדובר ביחסי אמון מיוחדים שלוקח להם שנים להיבנות. לכן, העוול, אי הצדק וחוסר ההיגיון שבגיל פרישה כפויה בולט במיוחד לגבי האוכלוסייה הזו".

במשרד לשירותי דת אמרו אתמול ל"כיכר השבת" כי "בעקבות נושא הסדרת איוש רבנים בהתיישבות (בניגוד לרבני ערים), רבנים שעברו גיל פרישה ועד כה הוארכה כהונתם מעת לעת יסיימו העסקתם באופן מיידי".

לדבריהם, לא מדובר בסיום העסקה לרב מסוים אלא לכל הרבנים אשר הגיעו לגיל הפרישה וטרם קיבלו הודעה על סיום תפקידם. "מדובר בהחלטה עקרונית וגורפת ולא במקרה פרטני", הם מבהירים.

לפני שלושה ימים קיבל הרב אשכנזי הודעה מהמשרד לשירותי דת כי עליו לסיים את תפקידו לאחר שהגיע לגיל 71. אך בחסידות חב"ד סירבו להתרגש ואמרו כי מבחינתם הרב ימשיך לכהן בתפקידו באופן רשמי - אם כי לא מטעם משרד הדתות. לדבריהם, רב אי אפשר לפטר. "את הרב קובעים התושבים ולא משרד הדתות", הם אומרים.