אאא

ניסיון לשכתב את ההיסטוריה? סוכנות הידיעות הרשמית של צפון קוריאה KCNA מחקה 99% מארכיון החדשות שלה.

אתר החדשות NK מדווח כי סוכנות הידיעות הרשמית של צפון קוריאה KCNA העלימה מהאתר שלה קרוב ל-35 אלף כתבות.

האתר, "רודונג", הוא למעשה האתר הרשמי של מפלגת השלטון בצפון קוריאה בראשות הרודן, קים ג'ונג און. בארכיון הסוכנות נותרו רק כתבות מעטות המתמקדות בעיקר בגדלותו של מנהיג צפון קוריאה.

בשבוע שעבר, הוצא להורג דודו של הרודן, ג'אנג סונג תאק, בשל מעשי שחיתות שביצע ונחשד כי ניסה להפיל את המנהיג מכיסאו ולרשת את מקומו. כבר אז, הוסרו הידיעות על כך בתוך יממה ובאלו שנותרו, שונה שמו של הדוד.

מומחים לצפון קוריאה, מעלים השערות שונות לגבי החלטה למחוק את ארכיון סוכנות הידיעות.

פרנק פיינשטיין, אנליסט העוקב אחר צפון קוריאה והמתרחש בה, בעיקר בתקשורת המקוונת, אומר כי לבד ממחיקת חלק נכבד מהארכיון, גם התרגומים לכתבות הקיימות באנגלית, ספרדית, סינית ויפנית הוסרו ולא ניתן למצוא את הסוכנות בחיפוש של "גוגל".

לאנליסטית נוספת, שנותרה אנונימית מחשש שתיפגע, אין ספק מה עומד מאחורי ההחלטה: "אני בהלם מהקיצוניות של ההחלטה. זה ברור לגמרי מי לקח אותה". היא אומרת, "יש רצון של קים ג'ונג און לשכתב את ההיסטוריה של צפון קוריאה מחדש בדמותו". 

בצפון קוריאה השעבוד המוחלט למנהיג הבלעדי והנערץ, כבר לא מוטל בספק. לאחרונה, רשת הטלוויזיה הממלכתית של צפון קוריאה שידרה מצעד צבאי גדול המהלל את גדלותו של הרודן וכולל שבועת אמונים מצד אלפי חיילים לשושלת קים. "אנחנו נשבעים בלב שלם ונתחייב לשרת את המפקד העליון שלנו, שהוא מנהיגנו הבלעדי. נגן עלינו באומץ בלתי נלאה", אמרו החיילים בשבועה.