אאא

ככל שקרב מועד הבחירות לרשויות המקומיות מתברר כי גם בתוככי מפלגת 'יהדות התורה' לא שקט. אחד הקרבות החריפים הנערך בימים האחרונים מאחורי הקלעים בין הסיעה החסידית 'אגודת ישראל' והסיעה הליטאית 'דגל התורה' הוא על מקומה של חסידות בעלזא במפלגה וההשתייכות הפוליטית שלה.

לטענת גורמים ב'אגודת ישראל', ב'דגל התורה' הבהירו לבעלזא כי עליה לבחור צד ולהחליט לאיזה מפלגה היא שייכת. הליטאים מצדם טוענים כי לא ייתכן שבמועצת גדולי התורה ובייצוג בכנסת וברוב העיריות בעלזא היא חלק מ'אגודה' ופתאום בירושלים ובבני-ברק הם ניצבים על חשבון 'דגל התורה'

מנגד, טוענים גורמים ב'דגל' כי בבעלזא לבדה הבינו כי אין אפשרות להמשיך לפסוח על שני הסעיפים מה שהביא להחלטה לחבור לגמרי לסיעה החסידית על כל המשתמע.

כך או כך, בעלזא עומדת כעת בתווך בין הצדדים הניצים כשצוותי המו"מ של 'דגל התורה' בירושלים ובבני ברק מבהירים בצורה חד משמעית כי מקומה של בעלזא הוא על חשבון נציגי אגודת ישראל, כשמנגד באגו"י טוענים כי אם כך הדבר הרי שיש לפתוח מחדש את כל הסכמי החלוקה הישנים הקובעים את סדרי הכוחות הפנימיים בין הסיעה החסידית לסיעה הליטאית. "אם בעלזא אצלינו הרי שמגיע לנו עוד מקומות ואנחנו גדולים משמעותית", הסבירו באגו"י.

בשביל להבין על מה הויכוח הנוקב יש לחזור מעט אחורה לשלב בו היתה חסידות בעלזא חלק בלתי נפרד מהתנועה הליטאית שהוקמה בהכוונתו של מרן הגרא"מ שך זצ"ל מנהיגה הרוחני ולאחר שחשו בחסידות כי באגו"י מזלזלים בכוחם הפוליטי הרי שניצבו לצד הליטאים וכך בכינוס המפורסם ביד אליהו ישב כ"ק האדמו"ר מבעלזא לצידו של מרן הרב שך זצ"ל והדבר התבטא בכל המישורים כשבין היתר קיבלה החסידות ייצוג בערים ב"ב וירושלים על חשבונה של דגל התורה.

אלא שבמהלך השנים שלאחר מכן החלו בתנועה החסידית להכיר בכוחה של החסידות הגדולה ואט אט היא שבה למקומה הטבעי כחלק בלתי נפרד מאגו"י אלא שעדיין הפיצול הסכיזופרני המשיך להזיק לאינטרסים הפוליטיים של בעלזא כשפעם היא נחשבת לחלק מדגל ופעם נחשבת לחלק מאגודה, מה שגרם לעיתים להפסדים בנציגות בשטח.

כעת נראה כי הויכוח בתוך יהדות התורה הגיע לנקודת הכרעה כשבבעלזא יצטרכו להכריע לאן הם שייכים באמת.

עם זאת, בבעלזא נדמה כי אינם מוטרדים במיוחד מהשאלה הניצבת בפתח שם סמוכים ובטוחים כי מקומם מובטח בכל מקרה בין אם על חשבונה של אגו"י ובין אם על חשבונה של דגל.

"לנו יש הסכם חתום וברור מלפני 10 שנים שנעשה בין קהל מחזיקי הדת לתנועת 'אגודת ישראל' המבטיח כי בעלזא הינה חלק בלתי נפרד מהסיעה החסידית ועליה לקבל את המקומות המגיעים לה בזכות ולא בחסד וזאת ללא שום פגיעה בייצוג ובכוח הפוליטי שהיה לה בעבר", אומרים בכירים בבעלזא.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ואכן בהסכם שנחתם בין הצדדים לפני עשור וחתום ע"י הדרגים הפוליטיים הבכירים ביותר באגו"י ובבעלזא כדוגמת יעקב ליצמן, יוסף קוברפרג, ישראל אייכלר, מרדכי בריסק, הרב אברהם דירנפלד, מרדכי אלבוים, שמואל הלפרט, יהושע פולק ומאיר פרוש, מובהר כי החסידות מצטרפת לאגו"י על כל המסתעף מכך וכתוצאה מכך הצטרפו שני חברים מהחסידות לוועדת השישה שהפכה לוועדת השמונה.

בסעיף י' החותם את המסמך נכתב מפורשות: "אגודת ישראל מתחייבת לשלב את נציגי בעלזא בעיריית ירושלים, בחמישיה הראשונה, בעיריית בני ברק ברביעייה הראשונה, בעיריית אשדוד לפי גודל הקהילות. גם אם אגודת ישראל תרוץ בשותפות עם מפלגות נוספות בכל המקומות הנ"ל ישולבו נציגי בעלזא במקומות הנ"ל ברשימות המאוחדות".

המסמך הזה גורם כעת כאמור "כאבי ראש" לא פשוטים למזכ"ל אגודת ישראל חנוך זייברט שנאלץ להתמודד עם בעיות מבפנים זאת בנוסף לעימותים הקיימים כעת מול הסיעה הליטאית המבקשת אף היא להגביר את כוחה.

בשיחה עם "כיכר השבת" תוהים גורמים ב"דגל התורה" ואומרים: "הסכמים פנימיים בתוך אגודת ישראל מוטמנים במגירה ולא עולים על שולחן המשא ומתן. וכי לא כך מתנהלים משאים ומתנים מכובדים. קשה לשבת ליד שולחן אחד יחד מתוך רצון לכנות ואמון כאשר מתברר כי מסתירים מסמכים משמעותיים".

ההסכם של חסידות בעלזא עם 'אגודת ישראל'. צילום בלעדי: כיכר השבת
ההסכם של חסידות בעלזא עם 'אגודת ישראל'. צילום בלעדי: כיכר השבת