אאא

ממשלת החרמות: המשא-ומתן הקואליציוני מגיע לשלב הגמר, במהלך היום (חמישי) יחתמו ההסכמים הקואליציוניים ולאחר-מכן הם יונחו על שולחן הכנסת, לקראת השבעת הממשלה החדשה, הממשלה ה-33, בתחילת השבוע הבא.

יו"ר 'הבית היהודי', נפתלי בנט, שלא הסכים לרגע לוותר על ברית השנאה עם יאיר לפיד, ופעל להביא לפשרה בינו לבין נתניהו, אמר הבוקר מחוץ לביתו כי הצדדים גילו הרבה "מנהיגות ונחישות". לדבריו, "תהיה ממשלה טובה, אני רואה פה ממשלה עם הזדמנות היסטורית ואני מאוד אופטימי".

במהלך היום ייפגשו נתניהו, לפיד ובנט כדי לחתום על ההסכם הקואליציוני. ועידת 'הבית היהודי' תתכנס כדי לאשר את ההסכם שהושג וכך גם סיעת 'הליכוד ביתנו' תתכנס כדי לשמוע את ההסכמים וזאת בצל המהומה ההולכת וגוברת בשורות המפלגה נגד נתניהו ומעט התיקים שהשאיר למפלגה.

כך תיראה הממשלה החדשה של נתניהו

ההסכם הקואליציוני בין 'הליכוד ביתנו' ו'יש עתיד', כולל את דרישתו של לפיד לממשלה מצומצמת של 22 שרים, הותרת המפלגות החרדיות מחוץ לממשלה והשגת המתווה לשוויון בנטל.

לפי ההסכם המסתמן, כך דווח באתר ynet, בנושא השוויון בנטל תגובש הצעת חוק עוד לפני הגשת התקציב בתוך 45 יום, שיקבע חובת שירות צבאי או אזרחי לכל אזרח ישראלי מעל גיל 18 לצד חשיבות ומרכזיות לימוד התורה כערך מרכזי במדינת ישראל.

בנוסף, בחוק תינתן העדפה לסנקציות כלכליות נגד המשתמטים על פני סנקציות פליליות. שירות החובה יקוצר לשנתיים, אך חיילים שישרתו שלוש שנים יתוגמלו בשכר מינימום ובמענק כספי ללימודים אקדמיים.

מדי שנה, כ-1,800 תלמידי ישיבות יקבלו פטור משירות ויוגדרו כ"מתמידים" ויזכו למלגה מיוחדת, אם אחד מה"מתמידים" יפסיק ללמוד עד גיל 26, יקנס בסנקציה כלכלית. כל שאר תלמידי הישיבות יקבלו עד גיל 21 'דחיית שירות', בסיומה, יתחלקו בין ה'מתמידים', לבין שירות צבאי ושירות אזרחי.

לצד השוויון בנטל, סיכמו הצדדים כי בתוך שנתיים וחצי, בכל מוסדות החינוך כולל החרדים, ילמדו לימודי ליבה, הכוללים מתמטיקה, מדעים ואנגלית.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

זאת ועוד, יינקטו צעדים כלכליים כדי לעודד שילוב חרדים בצבא, אך המכה הכלכלית הגדולה היא בהחלטה לתקן תקנות כי כל ההטבות, ההנחות והפטורים שמעניקה המדינה, מהם נהנים מרבית בני הציבור החרדי, יותנו במצוי כושר ההשתכרות.

הצדדים גם סיכמו על הקמת 'קבינט דיור', בראשות לפיד, ליישום תוכנית הדיור להשכרה של יש עתיד. בתוך 30 יום יתוקנו הקריטריונים לזכאות לשיכון שעיקרו מיצוי כושר ההשתכרות במקום ותק בנישואים.

באשר לשינוי שיטת הממשלה יחוקק כי הממשלה הבאה תורכב מ-18 שרים בלבד - ללא שרים בלי תיק וארבעה סגני שרים. אחוז החסימה יעלה ל-4 אחוז והפלת ממשלה תתאפשר ברוב של 65 חברי-כנסת ומועמד חלופי מוסכם, חברי כנסת שיתפצלו מסיעתם יאבדו את כספי מימון המפלגות.

לפי הדיווח ב-ynet, ב'יש עתיד' אומרים כי בהסכם נקבע שיחודש המשא ומתן הקואליציוני ונושא הדרת הנשים יטופל בכלים משפטיים.