אאא

הותר דמו של המגזר החרדי? לאחר מסע ההפחדה מפני מה שכונה "ההשתלטות החרדית" בזכיינית ערוץ 2 'רשת', התבטאה היום (שלישי) עמליה בוחבוט, תושבת העיר בית שמש בצורה קשה כנגד המגזר החרדי, אותו הגדירה "סרטן" במהלך דברים שאמרה לתקשורת סמוך לבית המשפט המחוזי בירושלים בו נערך דיון בנוגע לחשדות לזיופים בבחירות בעירה.

בוחבוט, אמרה אל מול מצלמות התקשורת שסיקרו את הדיון בבית המשפט כי החרדים הם "כמו סרטן מתפשט, יש להם גרורות בכל עיר ועיר". בוחבוט הוסיפה: "את בית שמש אנחנו לא ניתן, זו עיר חשובה במדינה וחשוב מאוד שהיא תישאר בשלטון החילונים". 

ריצ'רד פרס, חבר מועצת העיר בית שמש, נשמע מעודן יותר, "לא באנו כנגד החרדים כתופעה" אמר, "אבל כשאתה מנצל את הזקן שלך, את המשקפים ואת הישיבה - זה ארגון פשע, זה לא דת".

 (צילום: אוהד צויגנברג - ynet, פלאש 90)
"כמו סרטן, יש להם גרורות בכל מקום" חרדים (ארכיון: פלאש 90)
הגדלה

"זה מה שעומד כאן למבחן" הוסיף פרס, "שלטון החוק במדינת ישראל, חרדים יכולים להתפשט כמה שהם רוצים, הם יכולים לחיות איפה שהם רוצים, אבל לא דעת הרב קובעת, אלא דעת החוק".

המקרה בו נעשה שימוש במונח 'סרטן' כלפי אוכלוסיית מיעוט בישראל הוא אינו הראשון בסדרה. באמצע שנת 2012, נאמה חברת הכנסת מירי רגב באירוע בתל אביב שנערך כנגד תופעת המסתננים ואמרה כי "הסודנים הם סרטן בגוף שלנו - נעשה הכול להחזיר אותם בחזרה למקום מוצאם".

אמירתה של רגב ספגה שלל גינויים, ויום לאחר מכן היא ניסתה להסביר במהלך ראיון ל-ynet כי "הכוונה בביטוי 'סרטן' הייתה להמחיש את ההתפשטות של התופעה השלילית בתוכנו. מדובר בזעם שיצא אחרי הרבה זמן שאנשים מרגישים לא בטוחים בבית שלהם".

"המערכת" פתחה את סאגת 'ההשתלטות החרדית'

דבריה של בוחבוט, בהם הגדירה את הגידול החרדי בערים השונות כהתפשטות סרטנית, מגיעים לאחר שידורו של פרק הבכורה של 'המערכת' בזכיינית ערוץ 2 'רשת', שעסק במצוקת הדיור החרדית וכתוצאה ממנה בהחלטתם של חרדים רבים להתגורר בערים מעורבות. 

שידורה של התכנית עורר דיון ציבורי רחב, שעסק בשאלה האם התוכן ששודר בה גבל במסע הפחדה ואף שנאה כנגד המגזר החרדי, או שמא היה זה עוד שחזור לא מוצלח של המחלוקת ביחסי חרדים-חילונים.

יוסי אליטוב, חבר מועצת הרשות השנייה, אמר בתחילת השבוע בשיחה עם "כיכר השבת" כי כבר בישיבת המועצה הקרובה, החברים ידונו כיצד להגיב נגד עורכי ומפיקי התוכנית שלטענתו חצו את כל הקווים האדומים. "בישיבת המועצה הקרובה ביקשנו לקיים על כך דיון מיוחד כדי לדאוג שהמתקפה הדוחה והמכוערת של אותה תוכנית לא תעבור ללא תגובה הולמת", אמר אליטוב.

 (צילום: אוהד צויגנברג - ynet, פלאש 90)
לוגו התכנית שפתחה את סאגת 'ההשתלטות החרדית' (צילום מסך, רשת - ערוץ 2)
הגדלה

"יש מקום שבו ניתן להגיב בסלחנות כאשר עורך או מגיש מחליט ומפגין בורות וחוסר טעם, זה לא המקרה", הוסיף אליטוב, "יש כאן חציית כל הקווים והשתלחות בוטה עד כדי התרת דם של מגזר שלם".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מתוכנית "המערכת" נמסר בתגובה: "מטבע הדברים כשעוסקים בנושא כל-כך רגיש וטעון תמיד יהיו מי שירגישו שהנושא טופל באופן אחר או אפילו מנוגד לדרך הראויה בעיניהם. ולראיה, קיבלנו גם תגובות חמות מאד מגורמים שונים במגזר החרדי".

"לטעמנו הסרט הביא למסך של ערוץ 2 בפעם הראשונה את מצוקת הדיור החרדי כפי שהיא, ונתן במה ראויה למצב הקשה של הקהילה. במקביל ובמאוזן הבאנו קולות כואבים, ולטעמנו, לא מתלהמים, גם מקרב החילונים שנתקלים בתוצאותיה של המצוקה הזו.

"בסופו של דבר, לתפיסתנו, הסרט מביא קולות כואבים משני הצדדים של אנשים שמעוניינים לחיות בשקט ובשלום ודורשים מהממשלה פיתרון ראוי. אנו מקווים שהועלנו במשהו להעלאת המודעות הציבורית בכלל והשלטונית בפרט לבעיות הקשות שעסקנו בהן בסרט".

מ'רשת' נמסר בתגובה: "המערכת עוסקת בנושאים שמטרתם להביא לשיפור איכות החיים במדינת ישראל ולהציף נושאים חברתיים בוערים כולל נושאים רגישים ושנויים במחלוקת. התחקיר בעניין מצוקת הדיור של הציבור החרדי עורר עניין רב ופתח דיון נרחב בפלטפורמות השונות".