אאא

נכנסו לסחרור גבהים מבהיל בציונות הדתית עם ההתנשאות שלהם על הפרענקים של ש"ס. הברית בנט - לפיד והכניסה שלהם לכאורה למקומם הטבעי בישראל הראשונה, קצת בלבלו אותם. ומה עכשיו? עכשיו הם מביעים אי נוחות מוסרית מש"ס כי דבק בה רבב.

אז צריך לעשות סדר: מאד מרשים שבציניות הדתית לא סולחים על מעשים משנות השמונים, שעל אודותיהם הורשע דרעי. אבל אם כבר לא סולחים פה על חטאים משנות השמונים אז צריך להזכיר שכל חטאי ופשעי ש"ס לא מתחילים לדגדג את השפל המוסרי למשל של תוכנית ''המחתרת היהודית'' בכיכובם של מיטב בניה של הציונות הדתית לפוצץ חמישה אוטובוסים עם אזרחים ערבים, גברים נשים וילדים. מי שבא.

ואם רוצים לדמגג ולדבר על ההווה (ומתעלמים מבוגרי המחתרת דאז בתפקידי מפתח היום, כי ביהדות יש מושג של תשובה על חטאים משנות השמונים), אז יכול להיות שהבעיה המוסרית עם ש"ס היא אחרת: התביעה על ש"ס היא בכלל הפוכה. איך ש"ס מוכנה לשתף פעולה עם הציונות הדתית, אחרי שמקרבה של זו ממשיכים לצאת בני נוער מישיבה אידאולוגית מרכזית ולתקוף ערבים חפים מפשע. למשל. ועוד ועוד ועוד. העט תתבאס ותתבייש מלכתוב.

והעניין הזה של לעבור על החוק. מישהו בציונות הדתית באמת רוצה לפתוח את הסוגיה ולעשות השוואה בין הפרות החוק בדרך להקמת מפעלות ש"ס, לבין הפרות החוק בדרך להקמת מפעל ההתנחלויות?

יכול להיות שיש כאן משהו יותר עמוק. נדמה שבציונות הדתית יש מי שלא מסוגלים לשיח עם מזרחים שמגיעים מעמדה שוויונית, לכן הם לא יודעים איך לאכול את דרעי. לכן גם הרב אמסלם לא מצא עצמו לבסוף בבית היהודי, כי הגיע מתוך עמדה שוויונית ולא הבין שמבחינתם הוא פרענק מחמד (איך בנט, כמו מפ"איניק שבא למימונה בשנות השבעים, הצהיר בחוצפתו שלא מדעת, כשהתחיל את המרוץ ואף אחד לא ידע מיהו: ''אנחנו נצרף את הרב אמסלם". נצרף. לא חלילה 'נשתף פעולה', 'נחבור', 'נאחד כוחות').

יש בהם רבים מידי שלא מסוגלים לעכל מזרחי שהם לא יכולים להתנשא עליו. הם מסוגלים להסתחבק עם נהג מונית מזרחי או להתלהב ממזרחיים ממרומי הגרעין התורני ציוני דתי שהגיע לעזור לילידים ("איזה אותנטיים הם") ובעיקר להתלהב מעצמם כמו סיינפלד שבא לעזור לבעל מסעדה פקיסטני.

(מתוך עמוד הפייסבוק של אבישי בן חיים, פרשן ערוץ 10 לעניני חרדים)