אאא

אתמול לפנות בוקר הגיעו כמה עשרות מתפללים לבית הכנסת "קצבורג־חברון" בבני ברק לתפילת שחרית. לעיניהם התגלה מחזה קשה - אלמונים פרצו בשעות הלילה לבית הכנסת, הפכו כיסאות ושולחנות וניסו להצית את המקום בעזרת סמרטוטים בוערים. למרבה המזל, האש כבתה מעצמה.
האירוע אתמול התרחש שנה בדיוק אחרי שאלמונים ניסו להצית שלושה בתי כנסת בבני ברק. לבית הכנסת, השוכן ברחוב בר־אילן בעיר, הוזעקו כוחות גדולים של משטרת מרחב דן. במשטרה טוענים כי בדיקה ראשונית לא העלתה קשר בין המקרים, וכי מדובר ככל הנראה במעשה קונדס. עם זאת, נבדקות אפשרויות נוספות.
צבי, תושב בני ברק המתפלל בבית הכנסת, סיפר על עוגמת הנפש שנגרמה הבוקר למתפללים. "ראינו ששרפו את הווילון שמכסה את החלון מבפנים, נשרף סידור שהיה על השולחן והציתו מפות שהיו בבית כנסת על השולחנות. יש סימני שריפה על ארון הקודש ועל הקיר", אמר.
לדבריו, שעונים בבית הכנסת נופצו והפרוכת הוסרה מארון הקודש. "מצאנו אותה בעזרת נשים זרוקה על הרצפה", סיפר. האש כבתה עוד בטרם הספיקו אנשי כיבוי האש להגיע למקום. "בשל השבת לא יכולנו לעשות כלום בבוקר, בערב הזמנו משטרה", סיפר.
בבני ברק עדיין סוערות הרוחות. רק לפני כשבוע ניסו אלמונים להצית את נקודת המשטרה בעיר ואת ארכיון משטרת מרחב דן, השוכן באותו מבנה. גם אז הושלכו פנימה סמרטוטים בוערים שגרמו נזק.
לפני כשנה בדיוק - שלושה ימים לפני יום הזיכרון הוצתו שלושה בתי כנסת בעיר. לאחד מבתי הכנסת בעיר, ברחוב הגר"א, נגרם נזק כבד בעקבות השרפה, כמה ספרי קודש הושחתו וארון הקודש נשרף.
כמה שעות קודם לכן אירעו ניסינות הצתה בבית כנסת ברחוב קאליז ובבית כנסת ברחוב פרל חיים. המשטרה לא הצליחה לעצור חשודים, וניסיונות ההצתה של בתי הכנסת לא פוענחו.
בינתיים, כאמור, מעריכים גורמים במשטרת תל־אביב כי אין קשר בין ארבעת האירועים. עם זאת, הוחלט במשטרה בצעד חריג לפנות לבכירים בעיריית בני ברק ולבקש מהם שיסייעו בפענוח הפרשה. השוטרים ביקשו מבכירי העירייה להפיץ בקרב הציבור את מספרי הטלפון של החוקרים.