אאא

אנטישמיות בהולנד: ביתו של הרב בנימין יעקבס, חבר מועצת "מרכז רבני אירופה" המשמש כרב המחוזות ויו"ר ועד הרבנים בהולנד, הותקף אמש (רביעי) באבנים על ידי פורעים אנטישמים.

מתקפת האבנים על הבית נמשכה מספר דקות ובמהלכה השמיעו הפורעים סיסמאות אנטישמיות וקריאות גנאי כנגד היהודים. לאחר מכן נמלטו הפורעים מהמקום.

לביתו של הרב יעקבס נסבו נזקים ברכוש, אך בחסדי שמים לא היו נפגעים בנפש. יצויין כי זו הפעם השניה בה מותקף הבית בתוך פחות משבוע, כאשר גם ביום שישי שעבר הותקף הבית באבנים כשרק בנס לא התחוללו נזקים בגוף.

בשיחה עם "כיכר השבת" מספר הרב יעקבס על שאירע: "זה היה בשעה 5 לפנות בוקר, כשנכנסתי לסלון הבית ראיתי שהחלונות מנופצים ויש אבנים. הייתי מודאג מאוד, ומיד התקשרתי לתחנת המשטרה להתלונן".

הרב מציין שהשוטרים הגיעו במהירות לביתו וטיפלו בעניין במלוא הרצינות. הרב מספר כי בתקיפה הקודמת בסוף השבוע שעבר גם זרקו אבנים אבל אז לא הצליחו לגרום לנזק ברכוש. "אני צריך לציין שראש עיריית אמסטרדם, כמו גם השגריר ומפקד תחנת המשטרה, התקשרו אליי מיד והשתתפו בצערי שזה נותן קצת הרגשה טובה", אמר הרב.

הנזק בביתו של הרב

 (ארכיון כיכר השבת)
 (ארכיון כיכר השבת)

בתשובה לשאלה האם הרב חושב שההתנכלויות קשורות למלחמה בישראל ולמבצע "צוק איתן" שמתנהל בעזה, אמר הרב כי "מאה אחוז שיש קשר. בטח שזה כך, למה זוקרים אבנים בבית של הרב אם לא במחאה כנגד המלחמה בישראל?".

הרב מספר כי הוא אינו פוחד ללכת ברחוב: "היום אני צריך לנסוע למרכז אמסטרדם, אני לא אוכל לעשות זאת ברכבת, למרות שאיני מפחד, זה מסוכן וגובל בפיקוח נפש. אם אני יהיה לבד ברכבת ויגיעו אנשים שמבקשים להתנכל חלילה, זה מסוכן מאוד ואסור לסמוך על הנס".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לדבריו, "אני מקבל טלפונים מאנשי הקהילה שחוששים ומפחדים מההסלמה במצב וחוששים לביטחונם האישי. אני אומר להם כי אין לנו לסמוך אלא על אבינו שבשמיים, צריך לסמוך על הקב"ה  ולהתחזק באמונה וביטחון, רק זה הפתרון".

מנכ"ל איגוד הארגונים היהודים באיחוד האירופי ומרכז רבני אירופה, הרב מנחם מרגולין מסר בתגובה: "אנחנו מתריעים זו תקופה ארוכה על העלייה החמורה באנטישמיות באירופה וחוזרים על דרישותינו ממשלות אירופה להקים רשויות לאומיות למאבק באנטישמיות שיכללו לצד חינוך דור העתיד, גם הגברת האבטחה סביב מוסדות ואישים יהודים".

לנוכח התגברות ההתנכלויות האנטישמיות והאני ישראליות על מוסדות יהודיים באירופה, חידד הרב מרגולין את נהלי הבטיחות לכלל הרבנים ומנהלי המוסדות היהודיים ברחבי היבשת.

הערב צפויה להתקיים בהולנד עצרת תמיכה ברב יעקבס בה ישתתפו ארגונים יהודיים ונוצרים מקומיים שיגיעו למחות כנגד המעשה הנפשע ולהזדהות עם הרב ועם הקהילה היהודית כמו גם עם אזרחי מדינת ישראל.