משי זהב על רקע ההפגנות. צילום: פלאש 90
משי זהב על רקע ההפגנות. צילום: פלאש 90

כזכור, כבר הבאנו ב'כיכר' את הצעתו של חה"כ דני דנון להטיל איסור על השתתפות ילדים עד גיל 13 בהפגנות.

השבוע אנו מביאים לכם את סיכומו של הדיון שהתנהל ב'וועדה לזכויות הילד' בקיצורים מתחייבים.

בדיון השתתפו: נציגים מהמשרד לביטחון פנים, עיריית ירושלים, הורים והמועצה לשלום הילד. כנציג העדה החרדית, נכח בדיון יהודה משי-זהב.

הדיון שנערך ביוזמתו של יו"ר הוועדה, חה"כ דנון. נפתח באזכור חוק העונשין שחוקק בשנת 1977 ומטיל אחראיות פלילית על הורה שעשה מעשה שסיכן את שלום ילדו.

על הילדים הנוכחים בהפגנות, אמרה יו"ר הנהגת ההורים הארצית, אתי בנימין, כי מדובר בהתנהגות לא ראויה מצד ההורים ואת דבריה כיוונה למשטרה ולפרקליטות: "צריך להעניש בחומרה הורים המסכנים את ילדיהם אשר מביאים אותם להפגנות אלימות".

יהודה משי זהב יו"ר ארגון זק"א ובעברו קמב"ץ העדה החרדית הבהיר בדבריו את השליחות בהשתתפות בהפגנות:

"הבאת ילדים להפגנה שהיא נגד חילול שבת הוא חלק מחינוך ילדינו. אנו מחנכים אותם לדבוק בערכים לא רק כשזה נח אלא גם שיש לזה מחיר. גם אני בתור ילד חטפתי זרנוק מים בהפגנה נגד חילול שבת. אצלנו אדם שבנו נעצר בהפגנה מקבל עלייה לתורה בשבת.

ד"ר יצחק קדמן, יו"ר המועצה לשלום הילד: "השימוש בילדים בהפגנות הוא דבר שלילי בכל מגזר, לא רק של חרדים. השימוש בילדים בהפגנות הוא גימיק שעובד".

תוך כדי דיון החל ויכוח על רצונם של ההורים החרדים לשימוש בילדים בהפגנה לטענתו של קדמן - ההורים החרדים אחראיים הרבה יותר ממה שיהודה משי זהב מתאר, עובדה שרובם לא מביאים את ילדיהם להפגנות.

בתגובה אמר משי זהב כי "הורים שלא מביאים את ילדיהם להפגנות, לא קיבלו חינוך טוב כמו שאני קיבלתי. הילדים הם החיילים הטובים ביותר בהפגנות ועוד לא ראיתי ילד אחד שיש לו טראומה מההשתתפות בהפגנה".

בתגובה אמר יו"ר הוועדה, חה"כ דנון: "אנחנו גם לא רוצים שתראה!".

ח"כ אורי אורבך הציע ש"ברישיון שהמשטרה מעניקה להפגנות המשטרה היא תאסור על הבאת ילדים להפגנה שצפויה להיות אלימה".

בתגובה להצעה אמר משי זהב: "רוב ההפגנות נגד חילול שבת לא מתקיימות בהיתר".

בסיום הדיון אמר חה"כ: "אנו מקיימים את הדיון טרם פרוץ אסון. הוועדה קוראת להורי הילדים לשמור על ביטחון ילדיהם ולהרחיקם מהקו הקדמי של ההפגנות. האחריות לשלום הילדים מוטלת בראש ובראשונה על ההורים וההורים מחויבים לשמור על בטחון ילדיהם בעיקר כלפי הילדים עצמם, אבל גם כלפי החוק."