אאא

הם התרוצצו באקסטזה,  דרדקים בורקי עיניים לצד אברכים מאותגרים, נכים ובוכים, עניים וחולים, אנשים, נשים וטף ללא הבדלי דת, מין או גזע. לכולם משותפת היתה התקווה הכמוסה והמשאלה. נשאו הם כולם עיניים הומיות ומייחלות, לבם גדוש התרגשות, נפשם משתוקקת, המשא אשר מעיק על נפשם רק ממתין ומייחל לבוא הגואל, אל הרגע הזה התפללתי - עת יגיה אור על ציון ופתאום יבוא האדון אל היכלו, קול דממה דקה ובשופר ייתקע - אובמבמה.

זה כל כך משעשע - ההיערכות הזו. כאילו כולנו יודעים, אבל כולנו ממשיכים לשחק את המשחק המכור הזה. סופרים את המכוניות, מדברים על המטוס, על האטום, על העשרה דברים שלא ידעתם מאחורי הקלעים, וטוחנים עד דוק את התפריט בארוחת הערב בבית הנשיא (טוב, זה נסלח באווירת הפלאפלים של ערב פסח). אבל למען ה' למה לעשות עסק?

אברכים, שוטרים, מסקרים וסקרנים צובאים על גדרות הבטיחות בכניסה העירה, מחכים לכושי הקטן שהלך לגן. איזה גן? גן חיות.

מפגינים ומוחים פותחים חפ"ק בכיכר צה"ל - המיקום האפשרי הקרוב ביותר למעון המלך דוד. על מה מפגינים? מה זה משנה, העיקר שיש חולצה, וגרפיטי ובבושקות שנמכרות עם תמונות של נשיא ארה"ב. גם המזל"ט המרחף בשמי מרום משדרג את החגיגה, ראו גידולים שגידלתי. 

 (צילום: פלאש 90)
ביקור מיותר? אובמה בטקס שנערך לכבודו (צילום: פלאש 90)
הגדלה

והיהודי הפשוט שואל את עצמו שאלה: נו ניחא, אקשן זה תמיד טוב כדי להסית את אש השנאה מהציבור החרדי, אבל על מה ההתרגשות? ומה נפקא מינה?

וכי ה'שווארצע' הזה יחדש לנו איזה שמץ משהו שלא ידענו כבר? וכי הוא יזרוק איזו פצצה? או יתן לאחמדניג'ד OK להפעיל את הגרעין? הרי כולנו יודעים שלא הישיבה בת ה-5 שעות עם ביבי, ולא המלמולים הפוטוגניים עם פרס יוציאו איזה שפן מהכובע.

הנאומים מנוסחים נסוח היטב על ידי הקופרייטר הנישא, הביטויים שיצוטטו בהתפעלות כבר מודגשים לו במרקר צהוב וגם התנועות הכריזמטיות. אפילו הכותרות שיימרחו בעיתוני המחרת כבר מוכנים בטיוטת המערכת מלפני שבוע  משהו כמו-   "זכות הקיום של עם על אדמתו היא חלק אינטגרלי מהשלום, אמריקה תעשה הכל לאפשר זאת. הריבונות הישראלית צריכה לפלס מקום של כבוד להיסטורית העם הפלסטיני" נו, נו. ואגב כפית המרק הלוהטת בטקס החגיגי, הוא ינאם על הקפאה, וגם הגלידה האהובה של ביבי לא תמיס בכהוא זה את דבריו. אפילו הביקור ברמאללה ויד ושם לא יעשו אצלו 1+1, כי לא הורסים את ההצגה הכי טובה בעיר.

 אז על מה הדרמה? וכי הוא יגיד ששוויון בנטל זה ערך עליון ושכל החרדים ילכו לים? הוא יסלסל בפאותיו של נער גבעות או יעניק חבילת "קמחא דפסחא" לילדי מגדל אור? הוא יתן צ'פחה לבנט ויגיד הוא הכי אחי? נאדה. רק שקשוקי כוסות, וכחכוחי גרונות, וחיוכים פוטוגניים ודמגוגיה מעובדת.

אולי יהיה ניסיון התנקשות אחד או שניים כדי להעלות את הרייטינג ביחס לביקור הקודם, כי הפתק בכותל הוא כבר פאסה. זה מה שנראה בינתיים שיספק את יוצרי הבאזז הזה שיעלה לנו בפקקים ובמיסים.

בסרט הזה היינו.