"אין צורך בהפעלת החניון". כיכר ספרא (פלאש 90)
אאא

מאת יעקב זינגר, שעה טובה

במשך כל השבוע האחרון וגם לפניו נשמע ראש העיר ניר ברקת אומר, כי הסיבה האמיתית לפתיחתו של חניון ´ספרא´ הוא בשל דרישת המשטרה ובשל העובדה שכמות המכוניות שמגיעות במהלך השבת למרכז ולמזרח העיר, זקוקה לכמות חניות זהה, עניין שמהווה פיקוח-נפש משמעותי, מה שהביא את העירייה להחליט על פתיחת החניון. הדברים מגובים גם באמצעות מכתב אותו מציגה לשכת ראש העיר ובו מתבקשת העירייה בידי המשטרה לפתוח את החניון בשל סכנות ביטחוניות.

אלא שהקלטה שהגיעה לידי ´שעה טובה´ מטילה ספק רב בדברים. בהקלטה נשמע אבי שקורי, בעליה של חברת ´א"מ חניות 1993´, המשמש כזכיין מטעם העירייה ומפעיל את החניון מזה 17 שנה, כשהוא אומר בשיחה פרטית, שאין כל צורך בהפעלת החניון. שקורי מספר בהקלטה גם כי על-פני כל 17 השנים בהן הוא מפעיל את החניון, מעולם לא עלתה ההצעה לפתוח את החניון בשבת.

העובדה שבדיוק מחצית השנה אחרי כניסתו של ראש-עיר חדש לתפקיד, עלתה פתאום הדרישה מטעם המשטרה לפתוח את החניון, מוזרה, בלשון המעטה.

מתוך שירות לציבור וכהעמדת הדברים לשיפוטו, אנו מפרסמים את קטעי ההקלטה הנוגעים לעניין.

שקורי: "אני היום הייתי אצל העוזר של הרב אלישיב והבעתי את עמדתי בנושא, שאני לא קשור בעניין הזה של הפתיחה בשבת, מעבר לזה אין לי מה להגיד. אין לי קשר לנושא הזה. ההפעלה בשבת היא לא על-ידי המפעיל, העירייה הפעילה את החניון בשבת".

דובר: "אתה בסך הכול הזכיין פה".

שקורי: "אני הזכיין, ואין לי שום קשר לפתיחה של החניון בשבת".

דובר: "העירייה משלמת לעובד שיפעיל אותו?"

שקורי: "זה לא העובד. החניון הוא ללא תשלום בשבת, והבודק הביטחוני לא היה יהודי הוא היה גוי".

דובר: הגוי עובד עירייה או עובד שלך?

שקורי: "הוא לא עובד שלי הוא עובד אבטחה של העירייה".

דובר: אתה לא הסכמת להשתתף בפתיחה שלו בשבת.

שקורי: "בוודאי שלא..."

דובר: אתה יהודי דתי?

שקורי: "אני לא דתי אבל אני שומר מסורת. את כל החניונים שלי, בדרך-כלל, אני סוגר בשבת, בתל-אביב יש לי חניונים במקומות בידור ואני סוגר אותם בשבת, אני לא

עובד בשבת. זה בא מבית אבא".

דובר: "העירייה ניסתה לגרום לך להפעיל את החניון בשבת?"

שקורי: "היא לא ניסתה לגרום לי ולא שום דבר, היא פשוט ביקשה לתת שירות לאזרחים, כנראה. הרי זה ללא תשלום, כמו כל חניון שפתוח בעיר שאתה יכול להיכנס ללא תשלום, אבל בגלל שזה תת-קרקעי חייבים לבדוק את המכוניות, אז ביקשתי מהעירייה שלא יעסיקו יהודי בשבת והעירייה באמת לא העסיקה יהודי בשבת אלא גוי, מאבטח דרוזי, זה כל הסיפור. הרעש של אתמול היה ללא סיבה לא היה צריך להיות כל הרעש, כנראה היה חוסר תקשורת בין החרדים לבין העירייה".

דובר: "בן אדם אחד יכול להפעיל את כל החניון?"

שקורי: "החנייה הייתה ללא תשלום אז נכנסים ויוצאים..."

המהומות בשבת-קודש. צילום: פלאש 90

דובר: "מה התפקיד של השומר הדרוזי?"

שקורי: "שיבדוק מבחינה ביטחונית שמא ייכנס רכב ממולכד. אני בסך-הכול זכיין, אני לא יכול להתערב בדבר, העירייה רשאית להכתיב לי מתי לפתוח את החניון ומתי לא..."

מתי דיברו איתך על הכוונה לפתוח את החניון בשבת?"

שקורי: "לפני חודש, משהו כזה".

דובר: "הם הודיעו לך שמתאריך זה וזה תתחיל להפעיל את החניון בשבת?"

שקורי: לא הודיעו לי מתאריך, אלא העלו את הרעיון, ומעבר לזה זהו".

דובר: "ואתה אמרת שאתה לא מסכים להפעיל?"

שקורי: "לא אמרתי שאני לא מסכים, אמרתי שאין לי בעיה, רק שהבודק הביטחוני לא יהיה יהודי. התניתי את זה שהבודק הביטחוני לא יהיה יהודי והם התכוונו לעשות שהבודק לא יהיה יהודי, וכך היה דרך אגב. גם מי שהדליק את החשמל היה עובד תחזוקה ערבי של העירייה ממזרח ירושלים".

דובר: "בתכלית, המקום הזה גורם להרבה חילולי שבת באזור מרכז העיר. זה לא מפריע לך?"

שקורי: "זה לא פתוח בלילה, זה היה פתוח רק ביום. רק בשבת משמונה בבוקר. בערב שבת היה סגור, שלא תהיה טעות.. החניון נסגר ביום שישי בשעה שלוש אחרי צהריים".

דובר: "ובכל זאת מגיעים אנשים, והעניין יוצר אווירה של חילול שבת".

שקורי: "קודם כל, תשמע, אין צורך לפתוח אותו בשבת, כי לא באים שם מכוניות..."

דובר: "לא באו מכוניות השבת?"

שקורי: "לא, לא באו מכוניות, עזוב..."

דובר: "כל השבת האחרונה לא הגיעו מכוניות?"

שקורי: "הגיעו 20 או 25 מכוניות, כנראה, אני לא יודע כי אני לא הייתי במקום, אבל כנראה זה אלו שבאו להתנגד לדתיים. היה הפגנת נגד, כי אין צורך..."

דובר: "אין צורך בהפעלה של החניון בשבת?"

שקורי: לא, אין צורך".

דובר: "אז למה פותחים?"

שקורי: "אולי הם יותר חכמים ממני, יכול להיות שיש צורך. אני כמפעיל חניונים 26 שנים, אני יודע שאין צורך להפעיל שם את החניון בשבת. יש את מגרש הרוסים שיש בו 300 מקומות בחינם, יש ברחוב שבטי ישראל, אין צורך, באמת, מעשית אין צורך. זו דעה של אבי שקורי בלבד, אני לא יכול לדבר בשם אחרים, עם כל הכבוד".

דובר: "אז אתה חושב שהיה צריך להימנע מכל העניין הזה..."

"אני כיהודי, כן, אני חושב שכן, בוודאי, כי אין צורך, זה באמת מה שנקרא שנאת חינם"...

דובר: "מה אמרו לך בבית הרב אלישיב?"

שקורי: "ביקשתי מחבר המועצה, הרב פינדרוס, אמרתי לו שיגיד לרב אלישיב שלא יחשבו שאני, מפעיל החניון, קשור בזה חס ושלום. שלא יקפיד עלי חס ושלום, היה חשוב לי. דיברתי גם עם הרב שימחיוף, ודיברתי עם עוד אחד, שיעבירו, שאני שם 17 שנים, מעולם לא היה לנו בעיות, תמיד אני מסתדר עם כל האוכלוסיות וחס ושלום, לא רוצה להסתכסך עם אף אחד".

דובר: "ביום-יום החניון מלא?"

שקורי: "ביום כן, בערב לא. ביום הוא מלא, עד שלוש ארבע ברוך השם החניון מלא.."

דובר: "כמה שנים פועל החניון?"

שקורי: "מהראשון לאוגוסט 93".

דובר: "ובכל השנים הללו אף פעם לא חשבו לפתוח אותו בשבת..."

שקורי: "לא, לא חס ושלום..."

דובר: "רק לפני חודש וחצי אמרו לך..."

שקורי: "כן חודש, משהו כזה".

ניר ברקת. צילום: פלאש 90

מדובר ראש העיר, אביתר אלעד נמסר בתגובה: "משטרת ישראל פנתה לפני מספר חודשים אל עיריית ירושלים בדרישה לפתוח את חניון ´קרתא´ בכדי לפתור את הבעיות הביטחוניות והבטיחותיות אשר נוצרות בעקבות עומס החניה באזורים המובילים לעיר העתיקה בשבתות, באופן המסכן חיי אדם ומהווה פיקוח נפש, בשל העובדה שהחניונים באזור סגורים. לאחר אירועי השבת האחרונה חזר והדגיש מפקד מחוז ירושלים במשטרה את הצורך ההכרחי לפתוח את החניון בשבת בשל הסכנה במצב הנוכחי.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"יש לציין כי כשמחנים באופן פיראטי בשבתות ברחוב יצחק קריב המוביל לשער יפו אין אפשרות לרכבי חירום והצלה להגיע אל העיר העתיקה והרובע היהודי במקרי חירום. ראש העיר יחד עם חברי המועצה החרדים ובהתייעצות עם מפקד המחוז הגיעו לנוסחה אשר נותנת פיתרון לבעיה. הנוסחה היא אותה נוסחה אשר קיימת בבתי חולים, בבתי מלון ובחניונים במקומות נוספים בעיר, לפיה הסדרי החניה ייעשו ללא כל חילול שבת. לבקשת החרדים הוחלף חניון ´קרתא´ בחניון ´ספרא´, וזאת בעקבות העובדה כי חניון קרתא קרוב יותר לעיר העתיקה וכי מכיוון שאינו בבעלות העירייה השימוש בו יהיה כרוך בתשלום, דבר אשר יגרום לחילול שבת. ההסדר שהנהגנו משלב בחכמה פיתרון לבעיות הבטיחותיות והביטחוניות, תוך התחשבות ברגשות החרדים בירושלים".

מה הצפי לשבת הקרובה, האם החניון ימשיך להיפתח או לא?

"עיריית ירושלים מחויבת להיענות לדרישות המשטרה ולספק מקומות חניה באופן אשר לא יגרום לפיקוח נפש".

האם כאשר ראש העיר מדבר על כך שהחניון מופעל בידי נכרי ובחינם, אין כאן היתממות, כי הרי ברור שטענת החרדים על פתיחת החניון היא בשל חילולי השבת שהיא מעודדת באזור מרכז העיר, על אחת כמה כאשר החניון מופעל בחינם, ובאופן ישיר תחת חסות מוסד ממלכתי כמו עיריית ירושלים, אפילו לא באמצעות זכיין.

"העירייה אינה מעודדת חילול שבת בפתיחת החניון, אלא נותנת מענה לדרישות הביטחון והבטיחות של המשטרה. החניון מופעל ללא תשלום לדרישת החרדים, כדי למנוע חילול שבת מצד התיירים אשר באים בכל מקרה לירושלים בשבתות. כפי שנאמר קודם, המעבר מחניון קרתא לחניון ספרא נעשה לבקשת החרדים במטרה להרחיק את החניון שייפתח מחומות העיר העתיקה ולאפשר מניעת חילול שבת באי התשלום".

ההקלטה מתפרסמת בכיכר השבת באדיבות 'שעה טובה'