חיילים חרדיים. צילום: פלאש 90
חיילים חרדיים. צילום: פלאש 90

בעוד הרבנות הצבאית דורשת לאפשר לחיילים דתיים וחרדיים לא להשתתף באירועי ´תרבות´ הנוגדים את השקפת עולמם והעומדים בסתירה להלכה. קובע רב אלוף אשכנזי, כי נוכחתם של חיילים דתיים באירועים אלו מחוייבת ללכידות החברתית של הצבא.

בויכוח שניטש בין עמדת הרבנות הצבאית לעמדת חיל החינוך, הכריע הרמטכ"ל לטובת האחרונים, וקבע כי חיילים דתיים חייבים להיות נוכחים באירועים כאלו, בניגוד למצפונם. "אם קשה להם, הם אינם מחוייבים להביט ישירות לבמה, הם יכולים לסובב את הראש", אמרו בלשכת הרמטכ"ל.

את אירועי התרבות הללו הגדיר הרמטכ"ל כ´פעילות צבאית´ המחייבת השתתפות של כל חיילי היחידה. "היציאה מהאירוע פוגעת בחברים שנשארו בפנים ומשדרת מסר של פילוג" אמר הרמטכ"ל.

מאידך, אמר הרמטכ"ל, כי על מפקדי היחידות מוטלת האחריות לתכנן את הפעילויות כך שלא יפגעו ברגשות החיילים המשתתפים בהן.

בעקבות דברי הרמטכ"ל שאלנו מספר חיילים חרדיים במילואים מה בכוונתם לעשות במקרה שכזה. יוסי מאלעד אומר, "מעולם לא נתקלתי בבעיה כזו, המפקדים מבינים שאנחנו תורמים ללכידות בכך שאנחנו מתנדבים ראשונים לכל משימה. אף פעם לא כפו עליי לעשות דברים בניגוד להלכה".

שי מבני ברק מספר כי במסגרת השירות שלו, הוא עומד על הבמה ותפקידו לומר כמה מילים של תוכן יהודי, "לכולם ברור שלא אשאר במקום, מכבדים אותי ואת דרך חיי". נחמן מירושלים אומר כי מעולם לא השתתף באירוע שכזה ומעולם לא נתקל בדילמה שכזו.