אאא

הותרו לפרסום שמותיהם של שלושת הצעירים הנעדרים מאז יום חמישי וקיים חשש כי נחטפו על ידי מחבלים פלסטינים לאחר שעלו לטרמפ בסמוך לישיבת "מקור חיים" בגוש עציון. הנערים הם: גיל-עד שאער, בן 16 מטלמון, תלמיד ישיבת "מקור חיים" בכפר עציון; נפתלי פרנקל, בן 16, מנוף איילון, גם הוא תלמיד ישיבת "מקור חיים"; ואייל יפרח תושב אלעד בן 19, תלמיד הישיבה הגבוהה "שבי חברון".

מוקדם יותר היום (שבת) שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר כי "כל עוד איננו יודעים אחרת, הנחת העבודה שלנו היא שהם בחיים". לדבריו, כל זרועות הביטחון עושות מאמץ משותף בניסיון להביא לחילוץ הנערים. השר ציין כי בשנת 2013 היו יותר מ-30 מזימות לחטוף ישראלים שלא צלחו, ומאז תחילת השנה הנוכחית, 14. "המקרה הזה כנראה עבר לנו מתחת לרדאר", אמר יעלון.

נפתלי וגיל-עד הלומדים יחד בישיבת "מקור חיים", שהו במקום שלשום עד שעה מאוחרת. מכיוון שנפתלי, השני מבין 7 אחים, אינו גר בבית, המשפחה לא ידעה על דבר על שאירע, עד שהגיעה השיחה מכוחות הביטחון. אייל יפרח הוא הבן הבכור מבין 6 אחים, תלמיד הישיבה הגבוהה "שבי חברון".

בליל חמישי, סמוך לשעה 22:00, יצאו השלושה ברגל מהישיבה שבכפר עציון לצומת אלון שבות, משם יידעו את משפחותיהם באמצעות הודעות טקסט כי הם בדרך. ככל הנראה, הם עלו למכונית מרצונם, אך ייתכן שהוכנסו בכוח לרכב שנמלט מהמקום.

עם היוודע על היעלמותם של שלושת הנערים, סיפר נער נוסף, חברם לישיבה של הנעדרים, כי נפרד מהם זמן קצר לפני שיצאו, לאחר שהתעכב בדרכו לביתו, וכך ניצל. 

משעות הבוקר של יום שישי, נשלח מסרון לכל התושבים בטלמון, כדי לברר האם גיל-עד שאער ישן אצל אחת המשפחות. ההורים הסתגרו בביתם, ומתקיימות בו תפילות לאורך כל היום. אחד המבקרים אמר לכתב חדשות ערוץ 2: "הייתי בבית המשפחה, הם חזקים, יש לנו כוחות ביטחון חזקים מאוד שיודעים לעשות את העבודה בצורה הכי טובה. המשפחה עם הרבה מאוד אמונה, הרבנים והרווחה פה, הכל נמצא בשליטה".

אמר דודו של אחד הנעדרים אמר לחדשות 2 כי "שמענו על זה לפנות בוקר מהמשטרה, ומאז עוקבים אחרי כוחות הביטחון שפועלים בנושא ואנחנו במצב הקשבה". לדברי הדוד, "לא היה שום דבר מיוחד - הבחור נעלם ולא הגיע הביתה, ומשם והלאה זה בידיים של כוחות הביטחון". הדוד הוסיף כי "הוא בחור מאוד שקול ורציני, והוא תכנן להגיע הביתה בתקופת הבגרויות ולא הגיע".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

הערב צפויים להגיע לישיבת "מקור חיים" בגוש עציון תלמידים רבים. "יצרנו קשר עם כולם, וידאנו שהם נמצאים במקום בטוח ורגוע. נתנו הנחיות להורים לגבי דיבור איתם במשך השבת. העיקר להיות איתם ולעודד אותם במצב הזה", אמר רב הישיבה. "במוצאי שבת בעזרת השם נתכנס בישיבה, יכול להיות שיהיו התפרצויות או בכי".

כ-2,000 לוחמי צה"ל הועברו לאזור החיפושים, חלקם מחטיבת הצנחנים, והם שוהים בבסיס הסמוך לגזרה. לפי החלטת צה"ל, לא הוצבו מחסומים סביב חברון ונשמרת תנועה תקינה של כלי רכב פלסטינים אל מחוץ לחברון ולתוכה כל העת.

גל מעצרים בחברון

בעקבות המבצע לאיתור תלמידי הישיבה הנעדרים, הנמשך משעות הלילה והבוקר, לכדו כוחות הביטחון 16 פעילים בחברון ובכפרים סביב, בעיקר בכפר דורה, בחשד למעורבות באירוע. בהם שני אסירים ביטחוניים ששוחררו באחת העסקאות האחרונות. כוחות צה"ל באזור מלקטים נתוני מודיעין, נכנסים לבתי פלסטינים בחברון ובכפרים באזור ומתשאלים תושבים.

על פי אחת ההערכות, החוטפים העלו באש את המכונית בה הובלו הנערים. ישנה נוכחות גבוהה של כוחות צבא ומשטרה בצירים המרכזיים בחברון וסביבותיה, הממשיכים במאמצי החיפושים, הנמשכים גם לאזורים נוספים ביהודה ושומרון.