אאא

השב"כ הצליח לסכל כוונה של ארגון חיזבאלחלה להתנקש ברמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי, באמצעות ערבים ישראלים.

לפני שעה קלה הותר לפרסום כי השבכ"כ עצר ערבי ישראלי תושב טירה שגויס לחיזבאללה וריגל אחר אשכנזי בחדר הכושר שלו בכפר סבא. ההערכה בקרב גורמי הבטחון בישראל היא שהחיזבאללה, עדיין מחפש יעד נקמה בכיר כדי לנקום את חיסולו של בכיר הארגון עימאד מורנייה.

תושב טירה שגויס לחיזבאללה במטרה להתנקש בחייו של הרמטכ"ל וכן בחייהם של אישים בכירים נוספים, הוא ראוי סולטאני בן 23 תושב טירה.

אחרי מעקב ממושך אחריו נעצר סולטאני ב-10 אוגוסט 2009.

בחקירותיו בשירות הביטחון הכללי וביאחב"ל / מפלג ביטחוני-כלכלי, מסר סולטאני כי באוגוסט 2008 יצא למרוקו מטעם תנועת בל"ד להשתתפות במחנה קיץ "מח´יים א-שבאב אל קוומי אל ערבי" – מחנה רב לאומי ערבי המתקיים מידי שנה במדינות שונות. יחד עם סולטאני יצאו מישראל למחנה צעירים פעילי בל"ד נוספים.

במחנה השתתף גם סלמאן חרב, פעיל חיזבאללה לבנוני שיעי בן 26, אשר יצר קשר עם משתתפים מישראל. סלמאן חרב נפגש אישית עם קבוצת צעירים ישראלית, הציג את עצמו כפעיל חיזבאללה, הרצה בנושא "המאבק" ואף הציג קטעי וידאו מרשת "אל מנאר" בנושא מלחמת לבנון השנייה.

בחקירתו הודה סולטאני כי במהלך הפגישות שקיים עם סלמאן חרב במחנה במרוקו, מסר כי יש ברשותו מידע על הרמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

סולטאני המשיך לעמוד בקשר עם סלמאן גם לאחר שחזר לישראל מהמחנה, הן באמצעות טלפון והן באמצעות האינטרנט (דרך אתר "פייסבוק"). בחודש דצמבר 2008 טס לפולין על מנת להיפגש עם מפעיל נוסף מהחיזבאללה המכונה "סאמי". בפגישתו עם "סאמי" בפולין מסר את המידע שאסף על הרמטכ"ל ועל דרכים אפשריות לפגיעה בו, זאת לאור העובדה כי סולטאני נהג להתאמן בחדר כושר בקאנטרי קלאב בו נוהג להתאמן גם הרמטכ"ל אשכנזי.

בנוסף למידע זה, נתבקש על ידי "סאמי" לאסוף מידע על אישים בכירים נוספים ועל בסיסי צה"ל בישראל. לאחר חזרתו מפולין, המשיך סולטאני לעמוד בקשר עם סלמאן חרב ו"סאמי".

במקביל לחקירתו של סולטאני נחקרו על ידי שירות הביטחון הכללי ויאחב"ל צעירים נוספים שהשתתפו במחנה ואף הם היו בקשרים במהלך המחנה עם סלמאן, פעיל החזבאללה. לאחר שהכחישו קשרים עדכניים עם גורמי חיזבאללה ולאחר שהוזהרו מהמשך המגעים עם חיזבאללה, שוחררו הצעירים לבתיהם.

המודיעין העולה בחקירתו כי כוונת החיזבאללה מצביעה על מאמצי הארגון לגייס ישראלים לשם ביצוע משימות טרור. מאז מות עימאד מורנייה שוקד הארגון על ביצוע פיגוע נקמה, כאשר יעדי אישים בכירים הינם יעד מועדף.

כתב אישום נגד סולטאני יוגש היום אחר הצהריים בבית המשפט המחוזי בפתח תקווה.