אאא

גורמים בחינוך העצמאי העלו הצעה בישיבה דחופה שהתקיימה בסוגיית עמנואל, כי לא יהיה מנוס מאשר להודיע על סגירתו הסופית של בית-הספר, כך נודע ל"כיכר השבת".

אם ההצעה תמומש, כל הורה יצטרך למצוא תחליף למקום חינוך עבור בנותיו בעיר או מחוצה לה, היות והפערים בין הקבוצות בעיר נפערו עד לתהום, כפי שגם תואר בהרחבה באמצעות העותרים בתצהירים.

הישיבה המיוחדת של ראשי החינוך העצמאי נערכה לאחר שהמשא ומתן בין הצדדים נכשל.

כזכור, ביום שני לקחו שופטי בג"צ את מושכות ההחלטה חזרה לידיהם, ובפסק-דין המשתרע על פני חמישה עשר עמודים הם מנמקים את החלטתם - תלמידות המגמה החסידית חייבות ללמוד יחד עם התלמידות מהמגמה הכללית, נכתב בהחלטה, למורת רוחם של הורי התלמידות וגדולי ישראל שהנחו אותם בקבלת ההחלטות.

השופטים כתבו בהחלטה כי הפרדה בין הבנות ממוצא אשכנזי לספרדי יתקבל אליהם רק במקרה של שינוי מנהגים בין העדה האשכנזית לספרדית, כמו שינויי נוסחאות בתפילה ולימוד הלכות, אך בשאר המקצועות כמו חומש חשבון והשאר אין סיבה להפריד בין הבנות, קבעו השופטים.

אם בית-הספר ומרכז החינוך העצמאי ימשיכו להפעיל מגמות נפרדות - הם יחויבו בקנס בגובה של עשרת אלפים שקל על כל יום שבו לא ימלאו אחר הפסיקה.

למעשה, השופטים החליטו להכפיל את גובה הקנס, שהיה אמור לעמוד על 5,000 שקל, וזאת לטענת השופטים בעקבות התנהלות בית הספר ומרכז החינוך העצמאי, בנוסף קבעו השופטים, כי ההורים ישלמו קנס של ארבע מאות שקלים עבור כל יום בו לא יישמו את פסק הדין.

בעקבות פסיקת בג"צ המחייבת כאמור את איחוד המגמות בעמנואל, שוקלים הורי המגמה החסידית את המשך צעדיהן.

בנוסף להצעת סגירת בית-הספר, עלתה הצעה נוספת: הסדרת מעמד בית-הספר הפיראטי שהפעילו הורי התלמידות כמוסד פטור, מה שלמעשה יאפשר את המשך ההפרדה מבלי לבזות את בית-המשפט.

אם הדבר לא ייצא לפועל אומרים גורמים בחסידות, יאלצו המשפחות לעזוב את היישוב.