בתי הדין הרבניים
בתי הדין הרבניים (צילום אילוסטרציה: פלאש 90, למצולם אין קשר לכתבה)

חברי הכנסת החרדים דואגים לבתי הדין? בדיון שהתקיים אתמול (שלישי) בוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ עליזה לביא ביקשה להעביר חוק שיזמה וקובע עדיפות אוטומטית לבתי המשפט לענייני משפחה על פני בתי הדין הרבניים בדיון בתיקי גירושין.

על פי החוק שיזמה ח"כ לביא כל תיק גירושין יידון, כברירת מחדל, בפני בית משפט לענייני משפחה, ורק לאחר שזה יפסוק יפנה הזוג לבית הדין הרבני לשם סידור הגט. מה שפוגע קשות במעמדם של בתי הדין הרבניים.

אך למרבה התמיהה חברי הכנסת החרדים, גם מש"ס וגם מ'יהדות התורה' נעדרו מהדיון, ולא שלחו אפילו נציג אחד שייצג את העמדה של הציבור החרדי כולו, והשאירו לארגוני השמאל לנהל את הדיון כפי העולה על רוחם. 

התמיהה הגדולה יותר היא על חברי הכנסת של ש"ס, זאת לאחר שמי שמשמש היום כנשיא בתי הדין הרבניים הוא הראשל"צ הגאון רבי יצחק יוסף, והיה מצופה מהם להשתתף בדיון כזה ולא להפקיר את הנושא.

אך כנראה שלציבור החרדי יש נציג אחר שמייצג אותו, והוא סגן שר הדתות הרב אלי בן דהן, שלאחרונה מרבה לשתף פעולה עם הרבנים הראשיים לישראל ומוכיח שלא כולם ב'בית היהודי' הם אויבי המגזר החרדי.

במהלך הדיון תקפו המשתתפים את בן דהן שהגן על מעמדם של בתי הדין הרבניים ואמר שיטיל וטו על הצעת החוק.

ל"כיכר השבת, נודע כי הראשל"צ הגר"י יוסף יזם לאחרונה מספר פגישות בנושא עם בן דהן.

הגר"י יוסף אף פנה לאחרונה במכתב לשרת המשפטים ציפי לבני ובקש ממנה למנוע את החוק ולא לפגוע בבתי הדין הרבניים.

כמו כן נפגש הגר"י יוסף בשבוע שעבר עם כל ראשי אבות בתי הדין בארץ בעניין שהביעו את מחאתם וכן עם יו"ר ש״ס אריה דרעי שבימים הקרובים נקבעה לו פגישה עם שרת המשפטים על מנת לפעול למען ביטול החוק.