אאא

לעתים תפקידם של אלו העוסקים בתקשורת ובייעוץ בנושא יחסי ציבור ודעת קהל, הוא להסיט את הדיון מן האמת ולייצר 'ספין' תקשורתי, אשר יגרור את המערכת כולה לדון בנושא אחר לחלוטין מזה שצריך באמת לדון בו. מה שקורה הבוקר הזה, יכול להיכנס לספר השיאים בעולם הספינים הפוליטי.

יאיר לפיד כשל כישלון חרוץ שלא היה כדוגמתו הן כשר אוצר והן כיו"ר מפלגה מרכזית בישראל בת 19 מנדטים. המשק הישראלי בקריסה ולקראת מיתון כלכלי, המפעלים בפריפריה מתמוטטים, דירוג האשראי של ישראל נפגע, יוקר המחיה לא השתנה במאומה, מצוקת הדיור רק מחריפה. אין לאיש בטוחה פנסיונית לעתידו, שכר המינימום לא עולה, וכל זה אחרי שנתיים תמימות שבהם יושב האיש שהבטיח לעזור למעמד הביניים ולשכבות החלשות, ובשל כך קיבל את אמונם וקולותיהם בקלפי.

התמוטטותה של הממשלה הזו לא נוגעת לחרדים כלל. הם באופוזיציה, אינם בשלטון. לא יושבים על הכיסאות, התקציבים והמנגנון הציבורי. יתרה מזו, הם בידיהם החליטו לוותר על זה והצהירו כי לא ייכנסו לממשלה חלופית עם נתניהו אלא ללכת לבחירות.

אך, לפיד שבסקרים מתמוטט לפחות במחצית ממספר חברי הכנסת שיש לו כיום, החליט ללכת על התרגיל הקל ביותר, זה שהצליח לו בקמפיין האחרון. הולכים שוב על "הספין". תורת ה"ספין" על רגל אחת היא זו - מה שהחרדים לא יעשו, הם אשמים. לא רלוונטי הכישלון שלו במשרד האוצר, לא משנה המצב הכלכלי, לא רלוונטי האמת כפי שהיא, העיקר החרדים אשמים.

הרי אם החרדים כן היו נכנסים לממשלה חלופית – הם היו מואשמים ב"דיל פוליטי מסריח", יאיר לפיד היה הופך ליו"ר אופוזיציה לוחמני נגד החרדים השולטים על הקופה הציבורית, ומגיע לבחירות בעוד שנה וחצי מחוזק מתמיד וכישלונותיו במשרד האוצר היו נשכחות עד הבחירות.

אם החרדים לא מצטרפים לממשלה חלופית- הרי שהחרדים גם אשמים, למה? ככה! ככה עושים ספין טוב, ככה בורחים מהאמת ומבריחים את הדיון מהמציאות האמיתית שהממשלה מתרסקת בגלל שהיא צריכה להתרסק, בגלל שאין מכנה משותף בין חבריה, בגלל חוסר ההצלחה בכל תחום שהוא.

אך הפעם, בניגוד למערכת הבחירות האחרונה, ההבדל הוא כפול. ראשית, החרדים כבר יודעים שלא ליפול לפח הזה, הם לא יתנו דלק ללפיד ומפלגתו, ובוודאי שלא יתמודדו על המגרש החרדי - חילוני, כי המגרש האמתי הוא המצב הכלכלי והכישלונות של הממשלה ושל משרד האוצר, החרדים לא היו בתמונה ולא יהיו. ההבדל השני הוא שהציבור הישראלי כבר לא פראייר, וכפי שלמד להיאבק על נושאים חברתיים ולצאת למאבק ציבורי על יוקר המחיה, הוא כבר למד פרק או שניים בתרבות התקשורת ו'הספינים', והכותרת של היום ש"החרדים אשמים", לא תוכל להחזיק עד הבחירות.

הבוחר הישראלי לא ישכח ללפיד ואנשיו את כישלונותיהם בכנסת הנוכחית, את העובדה שלא רק ולא קיצצו להתנחלויות אלא הגדילו את תקציבם פי כמה, ולא רק שלא פתרו את המצב הכלכלי הקשה של המעמד הביניים והשכבות החלשות, הרי שמצבם רק מתדרדר והולך. החרדים? אלו מהאופוזיציה? הם לא יפלו לפח הזה שטומנים לפיד ואנשי הייעוץ שלו. לא הפעם.