אאא

המראות הקשים שנראו בסוף השבוע האחרון בישראל בכלל ובירושלים בפרט כאשר כוחות הביטחון וארגוני הסיוע נאלצו לחלץ מאות ואלפי אזרחים שנתקעו עם רכביהם, כמו גם המשפחות הרבות שנאלצו לעבור שבת שלימה בקור המקפיא ללא חשמל, תאורה וחימום, גורמים לחילופי האשמות קשים ולהפניית אצבע מאשימה כלפי האחראים לאחד המחדלים הגדולים בתולדות מדינת ישראל.

חברי הכנסת החרדיים דורשים הבוקר (ראשון) ביום שאחרי הקמת וועדת חקירה ממלכתית לבדיקת הקטסטרופה הגדולה והכאוס המוחלט.

יו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי אומר הבוקר בראיון לרדיו 'קול ברמה' כי יש להקים ועדת חקירה ממלכתית ללא מקנות אישיות בעקבות המחדלים בירושלים.

חברי הכנסת של תנועת 'דגל התורה', משה גפני ואורי מקלב, דורשים הבוקר בשיחה עם בטאון התנועה "יתד נאמן" להקים וועדת חקירה ממלכתית לבירור האשמים.

"המדינה היתה נראית במהלך שלושת הימים האחרונים כמדינת עולם שלישי ואינה ערוכה למצבי חירום", אומר גפני בכעס ומוסיף, "אנשים היו במצב של סכנת נפשות תקועים בתוך רכבים במשך שעות ארוכות בלי יכולת להיחלץ וארך זמן רב עד שהרשויות שהיו אמורות לפעול עשו משהו. רק בחסדי שמיים לא היו נפגעים בנפש".

גפני דורש להקים וועדת חקירה לבדוק "את ההכנות למצב כאשר ראש עיריית ירושלים הודיע שהילדים ילכו לבתי הספר וכעבור שעה מבקשים להחזיר אותם. כאשר במקביל במדינה השכנה מלך ירדן נתן הוראה שבשל הסופה אין לצאת למוסדות הלימודים ולמקומות ציבוריים מה שאצלינו לא ידעו לעשות".

"מדינה שעלולה למצוא עצמה במצבי חירום כאלו ואחרים ואינה יודעת להתמודד עם מצב חירום שכזה, עליה להקים וועדת חקירה לבדוק הן את המחדלים שקדמו לסופה והן את אשר אירע במהלכה".

גפני משבח מנגד את ארגוני הסיוע כמו, איחוד הצלה, זק"א, עזר מציון ויד שרה שהם אלו שהצילו ממחדל חמור בהרבה ולדבריו ראש הממשלה אפילו לא טרח להודות להם.

גם ח"כ אורי מקלב תוקף בחריפות את רה"מ בנימין נתניהו ואומר כי מי ששמע אותו במסיבת העיתונאים ומנגד עמד בקשר עם כוחות החירום ראה שהם לא יודעים מימינם ומשמאלם ואין עם מי לדבר. "אין תיאום בין הדברים", אומר מקלב ומוסיף כי "הם לא עשו פעילות אמיתית אחת".

"הזחיחות של נתניהו אמש מוכיחה שוב עד כמה הוא מנותק מהעם ומהמציאות", אומר מקלב. לדבריו הם לא חשים את האנשים וגם לא יסיקו מסקנות משום שלא הבחינו בגודל הבעיה.

לדברי מקלב, בעקבות כך דרושה וועדת חקירה אמיתית שתבדוק את הדברים לעומק ותביא מסקנות. "שתבדוק עם האנשים הסובלים בשטח ולא עם אלו השקועים בבריכה מחוממת בקיסריה עם נרות רחניים, שירגישו את אלו שישבו 48 שעות לאור נרות ולא הצליחו להשיג את חברת החשמל. איחוד הצלה עבדו הרבה יותר טוב מאשר הגורמים שהיו אמורים לעשות זאת", מסכם מקלב.

מקלב מאשים גם את המשטרה שדאגה להגעתו של ג'ון קרי לרמאללה כאשר מפלסות הופנו לצורך כך ובנוסף סגרו צירי תנועה למשך זמן רב ללא כל צורך. "הקטסטרופה היתה נוראית", אומר מקלב, "יולדות לא הצליחו להגיע לבתי החולים, אנשים היו תקועים ברכבם שעות רבות כאשר בתוך טנדרים דחוסים שהו אנשים, נשים וטף".

מקלב מוסיף כי אסור לעבור על המחדל לסדר היום. "זו מדינה שצריכה להתמודד עם טהרן אך אינה יודעת להתמודד עם מזג אוויר. על התושבים להפיק לקח שהמדינה שלנו אינה יודעת להתמודד עם מעט שיבוש של שיגרה", מוסיף מקלב.

יצויין כי במקביל גם ח"כ ישראל אייכלר מתנועת 'אגודת ישראל' דורש הקמת וועדת חקירה פרלמנטרית וזאת לדבריו בעקבות "הכשל הטוטאלי של כל מערכות החירום בימי השלג בירושלים הנצורה".

לדבריו, "זוהי הוכחה למחדל השחצנות של השלטון האזרחי והמשטרתי ואוזלת היד של חברת החשמל היא אות אזהרה לקראת העתיד".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ח"כ אלי ישי, מנגד, אומר הבוקר כי ועדת הפנים והגנת הסביבה וועדת המשנה למוכנות העורף יערכו סדרה של דיונים בנושא.

"ממשלת ישראל לא ציפתה את גודל הסופה ממדיה ותוצאותיה והדבר ברור לכל", אומר ישי, "יחד עם זאת, חובה עליה להיות ערוכה אל מול איתני הטבע וזאת במיוחד שאנו רק בפתחו של החורף".

לדברי ישי, "ועדת הפנים והגנת הסביבה וועדת המשנה למוכנות העורף יערכו סדרה של דיונים משותפים לבחינת מוכנות השלטון המקומי, המשרד לביטחון פנים, גופי ההצלה, כיבוי אש, מד"א ומשטרה, כמו גם משרד הביטחון ופיקוד העורף במהלך הסופה. במסגרת סדרת הדיונים יוזמנו כל נציגי משרדי הממשלה וכן נציגי ארגוני ההצלה והביטחון וזאת למען הפקת לקחים ולמען מניעת הישנות המקרים בעתיד".

"הוועדה תבקש לבחון מול כל הגורמים הנוגעים בדבר כיצד ממשלת ישראל תוכל בעתיד לתת מענה נכון, ראוי ומהיר יותר עבור אזרחיה, הוועדה תשאף לגבש המלצות עבור ממשלת ישראל ותעקוב אחר ביצוען ויישומן, ותבקש להבטיח כי המראות אותם ראינו ובכללם עיר בירה נצורה ואזרחים מנותקים ממזון ומחשמל היו נחלת העבר בלבד. הקושי להיות מוכנים אל מול איתני הטבע לא סותר את החובה לעשות כן", אומר ח"כ ישי.

דיוני הוועדה המשותפים יחלו כבר ביום שלישי הקרוב בועדת הפנים בכנסת.