אאא

בית חדש לחרדים? חברים ופעילי ליכוד חרדים התכנסו אמש בירושלים למפגש ראשון של תיאום עמדות וכינון רשמי של ה'מטה החרדי בליכוד'. המטה, שהוקם לפני כמה חודשים כקבוצה ברשת, שואף לאגד ולחבר מגוון של חרדים שלא רואים במפלגות החרדיות בית פוליטי ראוי להם ושואפים למצוא במפלגת השלטון את המענה לדרישותיהם.

"המפלגות החרדיות לא מייצגות אותנו", קבלו שם. "העסקונה שולטת והסיאוב חוגג. נוח להם לשמר את המצב הקיים כי כך הם מבטיחים את המשך מעמדם. לאנשים כמונו, חרדים ויראי ה', שמעוניינים לפרנס את עצמנו בכבוד ולא רק להסתגר ולחשוש, אין כיום בית פוליטי".

לא "מנהיגות יהודית"

המפגש הראשון עסק בכיוון הדרך של המטה החדש. האם אנחנו קבוצה סקטוריאלית שמתעסקת רק בנושאים חרדיים או שיש לנו שאיפה להביא גישה חדשה למדיניות הכללית? השאלה הזו עמדה ברקע כל הדיונים הסוערים שנערכו שם.

לנגד עיניהם של הנוכחים עומד תקדים "מנהיגות יהודית" של משה פייגלין, והם מעוניינים לבדל את עצמם מהם ככל האפשר. "אנחנו לא רוצים להיות נטע זר בליכוד ואין לנו שאיפות להשתלט עליו. כאשר חיפשנו לעצמנו בית פוליטי חלופי היה ברור שהליכוד הוא המקום. זוהי מפלגה עם גישה חיובית ואוהדת למסורת ישראל, המרכיב היהודי במדינה חשוב לה מאוד והחומר האנושי ממנו מורכבים חברי הליכוד והפעילים הוא מהסוג שיש לנו איתם שפה משותפת", כך הם אומרים.

"הדעות המדיניות של החרדי הקלאסי הם ימניות פרגמטיות, גם אם לא זה מה שבוער בעצמותיו, כך שלא צפויות לנו התנגשויות משמעותיות עם הרוח הרווחת במפלגה".

בין הנוכחים נכחו גם כאלה עם שאיפות מרחיקות לכת יותר, שמעוניינים להביא "גישה יהודית לכלל ענייני המדינה", אך מרביתם של החברים נטו להשתלבות טבעית במוסדות המפלגה, בדרך דמוקרטית, ולדאגה לענייניהם בשעה שהמוסדות החרדים הוותיקים לא מכירים בקיומם.

"אין לכם ייצוג בכנסת"

שר התקשורת והרווחה משה כחלון כיבד בנוכחותו את המפגש הראשון. מלווה בחברי לשכתו, שישבו ורשמו כל נקודה שהועלתה בדיון, ישב השר והאזין למגוון טענות ודרישות חרדיות חדשות. "הבן שלי היה בחור ישיבה, עד שהחלטתי שהוא מבטל את זמנו שם ושלחתי אותו לצבא", סיפר לו אחד הנוכחים, "אולי הוא לא ייצא בן תורה אבל הוא ייצא בן אדם. העסקונה החרדית הוותיקה לא תומכת בגישה הזו ומבחינתם שכולם יישבו בישיבה, בין אם הם לומדים ובין אם מכלים את ימיהם בבטלה גמורה.

"הגישה שלהם הרסנית לחינוך של הילדים שלנו. אני חרדי מודרני?! אני חרדי שדואג לילדים שלו. אני חפץ ורוצה בטובתם ומעוניין לראות אותם גדלים יראי ה' ושמחים בחלקם. אין מי שייצג אותי היום. אין פלטפורמה ראויה בה אוכל להביע את עמדותיי", הוסיף אחד מהם.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"הרוח הכללית של מפלגת הליכוד נוחה לי, הדרך הדמוקרטית בה היא פועלת נותנת לי את האפשרות להביע את עמדותיי הייחודיות, ואני חש עצמי בן-בית שם".

בדברי הסיכום של השר הוא ביטא את הפתעתו: "בדרך כלל, כשאני מגיע למפגשים מהסוג הזה, מרביתם של הנושאים מוכרים לי. כעת שמעתי דברים שלא שמעתי מעולם. מדהים לראות שישנה קבוצה של אנשים שלא מיוצגת כלל במוסדות השלטון בישראל".

כחלון הוסיף: "מפלגת הליכוד מתאימה לכם. השפעה באמצעות מפלגה גדולה היא הדרך האפקטיבית ביותר להשגת תוצאות. אשמח לשוב ולהפגש עמכם ולהבין טוב יותר מה מציק לכם ולאנשים שכמותכם".

"החרדים החדשים", מתברר, נראים בדיוק כמו אלו הישנים. לבושים בשחור ולבן, פותחים כל ישיבה בדבר תורה, העברית שבפיהם שזורה בביטויים באידיש, ואת ההלצות שהתגלגו שם חברי השר ולשכתו לא ממש הבינו. רק בדבר אחד הם חפצים: שעמדתם תישמע, תיבחן, תיוצג. האם דווקא במפלגת הליכוד הם יימצאו את מבוקשם? ימים יגידו.