אאא

וועדת הפנים של הכנסת דנה אתמול בהחלטת רשות להתקין תתקין במהלך שנת 2009 "חסכמים" בכמיליון בתי אב בארץ. את הדיווח מסר פרופ´ אורי שני ראש רשות המים, לח"כ דוד אזולאי, יו"ר הוועדה.

הוועדה דנה באחת מישיבותיה היום בנושא "הטל בצורת" – היטל על צריכת מים עודפת, וכן בנושא "מים אפורים" – מים המתקבלים לאחר שטיפת כלים, רחצה, כביסה וכד´.

ח"כ דוד אזולאי אמר בישיבה: "האזרחים אינם אשמים בכך שיש מחסור מים במדינה, אלא משרדי הממשלה שלא עשו דבר כדי למנוע את המצב. מה מצפים כעת מהאזרחים? איזה בקרה יש לאנשים על כמות המים שהשתמשו בה? משפחה ממוצעת תאלץ לשלם 200 ₪ נוספים לחודשיים. האם הכסף יצורף לתקציב המדינה, לתקציב הרשות המקומית או לתאגידי המים? האם הכסף הזה יפתור את בעיית המחסור במים?".

ח"כ ניצן הורוביץ אמר כי מזה 6 שנים יש בצורת ואנחנו ממשיכים להדיח אסלות במי שתיה. 40% מצריכת המים הטהורים משמשים להדחת אסלות ומים אלה הופכים למים שחורים. שימוש במים אפורים להדחת אסלות יביא לחסכון של 600-700 ₪ בשנה למשפחה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ח"כ אורי מקלב טען כי חלק מהצריכה החריגה נובעת מתשתיות גרועות. תיקון התשתיות יביא לחסכון במים. ובנוסף יש להתקין בבתים חסכמים. משק הבית צורך כ-30% מכלל הצריכה.

פרופ´ שני סיכם כי החל משנת 2008 ולמשך 5 השנים הבאות נהיה מתחת לקווים האדומים וסמוך לקווים השחורים בכל מקורות המים. כדי למנוע זאת הממשלה החליטה לנקוט פעולות חרום. כיום אין רזרבות של מים והדרך יחידה היא לחסוך בקיצוניות. עם ישראל נענה למסע ההסברה והירידה בצריכת המים מרשימה אבל לא מספיקה.

ומי צרכני המים הגדולים ביותר?: מנתוני רשות המים עולה לדוגמא כי הערים החסכניות ביותר הן קרית ארבע עם צריכה של 35.5 לאדם, ביתר עילית עם 36.7, ירושלים עם 45. העיר הבזבזנית ביותר היא כפר שמריהו עם 236.5.