אאא

"הם כמו סרטן מתפשט, יש להם גרורות בכל עיר, חשוב שבית שמש תישאר בשלטון חילוני" אמרה אמש (שלישי) תושבת העיר בית שמש בפתחו של בית המשפט המחוזי בירושלים ועוררה זעם בקרב רבים שצפו בדברים. 

המגזר החרדי, רגיל שמטיחים בו האשמות שווא, שמסיתים נגדו שוב ושוב כאשר מלבד כמה טורי מגננה או תגובות לקוניות, איש לא קם ומחליט לתובע את מחוללי ההסתה לדין. האם גם הפעם יש לעבור בשתיקה על הדברים? והאם בכלל יש מה לעשות מולם?.  

"כמו סרטן מתפשט" (צילום: אוהד צויגנברג - ynet)

עו"ד אילן בומבך, הגיע בבוקרו של יום אתמול (שלישי) אל בית המשפט, לאותו דיון בו השתתפה התושבת המסיתה. במהלך הפסקת הדיון היא הטיחה בו את אותו משפט חמור. עו"ד בומבך משחזר את אותם רגעים בשיחה עם "כיכר השבת": "היא אמרה מילים קשות לגבי החרדים, מילים לא ראויות שאין להם שום בסיס ובאמת צריך להתנער מזה, להוקיע ולגנות את זה, אני באמת מקווה שהמצב הזה לא יחזור על עצמו כי עצם המילים האלה זו הסתה בפני עצמה, וזה ממש מצער". 

 (צילום: פלאש 90)
עו"ד אילן בומבך (צילום: פלאש 90)
הגדלה

הפרקליט ההמום מסרב להתרגש מאמירותיה. לדבריו, מוטב בעת הזו להתמקד בהגנה המשפטית ולא בדברי הבלע: "זו אמירה קשה אך אני חושב שלעת הזו לא צריך ללבות את הרוחות, צריך לבוא ולהתרכז במאמץ המשפטי ולא לחפש עכשיו עוד הליכים מיותרים ולהסלים את המאבק, כך נראה לי".

ובכל זאת, מה יעשה החרדי המודאג, אלו כלים עומדים לרשותו בכדי להרתיע את המסית הבא? "אי אפשר לומר שמדובר בלשון הרע ספציפי כלפי אדם מסוים שאז הוא יכול לבוא ולהגיש תביעת דיבה כיוון שזה לשון הרע כלפי מגזר. זהו דבר מאוד בעייתי ובעבר נבחן לגבי מקרים אחרים, זה לא משהו שהוא ספציפי, אחרת היה אפשר לתבוע אותה, ברגע שמדובר בקהל שלם אתה צריך אדם מסוים שיבוא לתבוע את עלבונו וכאן לא ניתן למצוא אותו". השיב עו"ד בומבך. 

"אפשר לבוא ולהתלונן ליועץ המשפטי לממשלה", מסביר הפרקליט, "אפשר להגיש תלונה במשטרה על הסתה, אפשר לבוא ולעשות כל מיני דברים אך אני לא בטוח שכדאי לעשות אותם".