אאא

ההסלמה של המשטרה אמש, חצתה את הגבול, והחרדים לא מתכוונים לשתוק. ר' ישראל הירש, ממובילי המאבק בשטח, שוחח עם 'כיכר השבת' ודיבר על גל האירועים מנקודת מבטו.

"מישהו מלמעלה מסלים את המאבק", הוא טוען בראשית השיחה. "כנראה הגיעו למסקנה שהחרדים יותר מידי נכנסים לעניינים שלהם והם רוצים לדכא את זה בצורה מאוד חריפה. גם הסיפור עם האמא", הוא טוען, "זה היה אמצעי כדי לדכא את הציבור החרדי. זה רק ניצול של הסיפור כדי להיטפל לציבור החרדי".

לדברי הירש, אותם הגורמים "מרגישים שהציבור החרדי גודל וגודל ואף מכתיב חלק מהאירועים. זו הסלמה מערכתית כוללת מצד אחד, לא מצד היהדות החרדית. ברגע שברקת מכריז באופן פומבי שהוא רוצה להביא בליינים לירושלים זה מקומם".

על האירוע אמש, הוא אומר: "המשטרה הורידה כל רסן של אנושיות כלפי הציבור החרדי. בסופו של דבר מישהו יצטרך לקחת אחריות".


פנייה דחופה לאו"ם

בעקבות ההתפרצות המשטרתית אמש, אומר הירש, כי גורמים בציבור החרדים יפנו לאו"ם בארה"ב וגם בארמון הנציב בירושלים. "אנחנו נבקש להביא כח רב-לאומי שיגן עלינו מפני המדינה הזאת. מה שקורה כעת זה בלתי-אפשרי".

אתה באמת חושב שזה מעשי?

"אני יודע שזה לא יצא לפועל, אבל בכל מצב אנחנו רוצים להבהיר לעולם שאנחנו תחת כובש, וזה בלתי-אפשרי להמשיך בצורה כזה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

תעשה לנו סדר, מה בדיוק התרחש אמש.

"היה רצח במלון ברחוב צפניה. רצו לנתח את הגופה על-אף שתפסו את הרוצח והוא גם שיחזר את המעשה בתוך בית-המלון. אבל ברגע שזה קורה בטריטוריה החרדית ישנם אנשים שאומרים שאסור לנתח את הגופה, על-אף שאיך שאני מבין שהמשפחה לא שומרת תורה ומצוות.

"יכול להיות שיש הדחפות של הציבור להפגין, יכול להיות שהיו צריכים להתעלם, אך ברגע שהרצח קרה לא ידעו אם זה יהודי שומר תורה ומצוות, וברגע שיש ספק נלחמים על הנתיחה.

"המשטרה רצתה לפזר את הציבור שהצטבר והם התחילו לירות אש חיה באוויר, בנוסף הם זרקו רימוני הלם, ובאמצע הפיזור, הם נסעו במהירות מופרזת והיו אנשים על הכביש ופשוט דרסו שני אנשים ופצעו אותם. פשוט התירו את דמנו".

לדבריו הירש, "הבד"צ יערוך היום ישיבה דחופה בעניין, ונראה כיצד יחליטו. למעשה, הגאב"ד הוא זה שקובע. הוא אדם מאד ישר והוא מבין שאין פה ללכת ימינה או שמאלה, הוא חושב שאין פה מקום לפשרות, אם יש חילול שבת אז בכל מקום צריך להפסיק זאת, בפרט שזו הכרזה פומבית".