הקריסה בשנה שעברה  (צילום ארכיון: פלאש 90)
אאא

ההיערכות לל"ג בעומר: חברי הכנסת יעקב ליצמן, ישראל אייכלר, אורי מקלב ומנחם אליעזר מוזס נפגשו היום (שני) בחדר הישיבות של סיעת "יהדות התורה" בכנסת, עם ראש אגף התנועה במשטרה ובכירי מחוז צפון, לקראת אירועי ל"ג בעומר במירון ביום ראשון הקרוב.

פתח את הישיבה ראש אגף התנועה במשטרת ישראל ניצב יעקב צ'יקו אדרי שהציג את ההיערכות המשטרה לקראת האירועים. אדרי הבהיר לחברי הכנסת כי במשטרה הפיקו לקחים מהקריסה הגדולה שהתרחשה שנה שעברה בה "נתקעו" עשרות אלפים בחום ובשמש ללא אפשרות לשוב למקום מגוריהם.

אדרי עמד על הבעיות שקרו בל"ג בעומר בשנה שעברה כאשר לדבריו, הרכבים הפרטיים "חסמו" את הכניסות והיציאות מהחניונים, כשבמקביל היתה זליגה של הולכי רגל בכבישי הכניסה ליישוב מה שגרם לפקקי תנועה.

"השנה", הבטיח אדרי, "כל זה לא יקרה. לא תותר כניסה לרכבים פרטיים וכבר בצומת גולני ייחסמו בעלי הרכבים שינסו להגיע למירון".

במקביל, הוסיף אדרי, המסוף ישמש רק להורדה של נוסעים ויוצבו גדרות שיימנעו מעבר של הולכי רגל על הכבישים. בנוסף הבטיח כי המנהרה תשמש רק ליציאה חד סטרית מהישוב מירון החוצה.

במענה לפניית הח"כים הבטיח אדרי כי במשטרה ישימו דגש מיוחד בכדי להימנע ככל האפשר מחילולי שבת." גם הפעילות של השוטרים שישהו במתחם הציון במהלך השבת פעילותם תהיה רק במינימום ההכרחי", הבטיח אדרי.

ח"כ יעקב ליצמן הבהיר כי יש להשקיע באופן רציני בתשתיות קבועות במירון ולא ליצור מצב של טלאי על גבי טלאי. "לא יעזור לפתור בעיות נקודתיות מידי שנה בשנה צריך לעשות משהו שייתן מענה קבוע כיאה לאתר בסדר גודל שכזה", אמר ליצמן.

ח"כ מנחם אליעזר מוזס שיבח את עבודת המשטרה ופעילותה למניעת עלייה לקבר של כלי רכב פרטיים. "כל נהג מתווכח עם השוטרים וחוסם את הכביש מה שגורם לעומסי תנועה גדולים", רטן מוזס וסיפר כי לא היה מעבר אף לאמבולנסים ורכבי כוחות ההצלה מה שגרם לסיכון חיי אדם ולקושי בטיפול בתאונות דרכים. "זה מה שחסם את צירי התנועה וצריך לדאוג שהשנה זה לא יתרחש", הבהיר מוזס בנחרצות.

ח"כ אורי מקלב הביע את דאגתו בעבור אורחי הצימרים וחדרי האירוח שיתארחו במושב מירון לרגל ההילולא וביקש שהמשטרה תאפשר להם להגיע עם רכבם לתחומי היישוב.

מקלב גם ביקש שסדרני האוטובוסים ישתדלו שלא לעכב את הנוסעים בעת בדיקת הכרטיסים זאת בכדי שלא ליצור עומס תעבורתי בכביש על מנת שהאוטובוסים יוכלו להתחיל מיד בנסיעה. כמו כן הציע שיש לתלות שלטי ענק על מקום התחבורה הציבורית זאת בכדי ליידע את הציבור הרחב שיוכל למצוא זאת בקלות.

בסיום הישיבה, שוחח ח"כ ישראל אייכלר עם "כיכר השבת" וסיפר כי ניצב אדרי אמר כי באם התחבורה "תזרום" ולא יווצרו עומסי תנועה הרי  שכל האוטובוסים גם הפרטיים יוכלו להוריד את הנוסעים בפתח המושב מירון ולא כפי התכנון המקורי שרק האוטובוסים של החברות הציבוריות יגיעו למושב.

"אנחנו נעשה כל מאמץ לאפשר לכולם לעלות עד למעלה אבל אם נראה שזה משבש את התנועה נפסיק זאת", אמר אדרי.

אייכלר הציע לראש אגף התנועה את הפתרון התעבורתי של אביו לעשות שימוש במעגל התנועה באופן חד סטרי ולדבריו אדרי קיבל את הצעתו.

"אמרתי לו", מסביר אייכלר, "כי הדבר ייתן פתרון של ממש לבעיות התנועה וגם אם יהיו שעות של עומס הרי שבמרבית הזמן התנועה תמשיך כסדרה ללא בעיות מיוחדות".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

נקודה נוספת אומר אייכלר היא הקמתם של שלושה חניונים גדולים ביישובים צפת, טבריה וכרמיאל לשם יופנו אלו שיגיעו בכל זאת עם רכביהם הפרטיים.

"בצפת מאחורי הבית קברות יוקם חניון שיוכל לאכלס 1000 רכבים", אומר אייכלר ומדגיש כי הדבר ייתן מענה לאותם שיגיעו בכל זאת באופן עצמאי.

"בכירי המשטרה  באו ברוח חיובית", מסכם אייכלר ומוסיף: "אני מקווה שהם יעמדו בכל ההבטחות שלהם ואז הכל יפעל כמתוכנן".

יצויין כי בשעה זו מתקיים דיון מורחב יותר יחד כל הגורמים האחראים לנושא מירון בוועדת הפנים בראשות ח"כ מירי רגב.

האזינו לדברים שנאמרו בסיום הפגישה

צילומים: באדיבות המצלם
צילומים: באדיבות המצלם