אאא

"החתם סופר הפך את ברטיסלאבה לבירת חינוך יהודית עולמית, ובכך הביא לתרומה חשובה לתרבות הסלובקית", כך אמר ראש ממשלת סלובקיה.

ביום רביעי האחרון נפגשה משלחת של מרכז רבני אירופה ושל ארגון הגג של הארגונים היהודיים באירופה (ה-EJA) עם ראש ממשלת סלובקיה, מר רוברט פיצו, ועם נשיאה, מר איוואן גספרוביץ'.

במהלך הפגישה התייחס ראש הממשלה לתרומת יהודי ארצו לתרבות שלה, והביא כדוגמה לכך את בעל ה'חתם סופר' שפעל לפני למעלה מ-200 שנה בברטיסלאבה, בירתה של סלובקיה כיום, ואמר כי הביא לתרומה חשובה לתרבות הסלובקית.

ראש הממשלה הדגיש את החשיבות בשימור אתרים יהודים היסטוריים, כמו בתי כנסת ובתי עלמין, כהכרה בחשיבותם כחלק בלתי נפרד מן התרבות של המדינה.

בהקשר זה, הזכיר ראש הממשלה לרבנים כי עוד בזמן שהיה חבר בית הנבחרים הסלובקי פעל להעברתו המוצלחת של חוק יום הזיכרון לשואת יהודי סלובקיה, שנקבע ל-9 בספטמבר ואשר מצוין עד לעצם היום הזה במדינה.

ראש הממשלה סיים את הפגישה כשהוא מציין בגאווה את היחסים הטובים בין ממשלתו לבין הקהילה היהודית בסלובקיה, שמקום מושבה המרכזי הוא בברטיסלאבה, הבירה.

במשלחת השתתפו הרב יעקב וידרמן - רב ושליח חב"ד בווינה, הרב ברוך אוברלנדר - רב ואב"ד קהילת 'חברה ש"ס' בבודפשט, הונגריה וחבר מועצת רבני אירופה והרב ברוך מאיירס - רבה של סלובקיה. עוד השתתפו במשלחת הרב מנחם מרגולין - מנכ"ל קמרזכ רבני אירופה', מא איגור רינטל - נשיא הקהילה היהודית בסלובקיה ומר אלכס לוין - מראשי הקהילה היהודית באוקראינה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לאחר הפגישה עם רה"מ פנתה המשלחת לארמון הנשיאות, שם ציפה לה נשיא המדינה. הנשיא שזוכה לפופולאריות גבוהה מאוד במדינה דיבר באופן נחרץ על החשיבות של מלחמה בלתי מתפשרת באנטישמיות ובחוסר סובלנות בסלובקיה וברחבי העולם בכלל.

חברי המשלחת ציינו בסיפוק כי אכן בסלובקיה האנטישמיות לא מורגשת, בין היתר, בגלל הטון התקיף של השלטון בכל הנוגע לכך. הנשיא ציין כי המפגש עם רבנים ומנהיגים יהודיים באירופה הוא "פתיחה של פרק חדש בשיתוף הפעולה של סלובקיה עם יהדות אירופה".

הנשיא הוסיף וציין בסיפוק את יחסיה המצויינים של סלובקיה עם ישראל, וכי הובא לידיעתו כי "דיפלומטים ישראלים בכירים נאבקים אחד בשני על הזכות להיות מוצבים בברטיסלאבה כשגרירי ישראל לסלובקיה".

המשלחת העניקה לראש הממשלה ולנשיא יד מכסף ובתוכה מוצג של ירושלים וכן מצות, לקראת חג הפסח הקרב. הרב בידרמן, שעמד בראש המשלחת הסביר לשניהם את החשיבות של חג המצות עבור העם היהודי ואת המסר שהוא מעביר, לא רק עבור היהודים, אף לאנושות כולה. 

בכירי המשלחת מעניקים לנשיא את 'יד ירושלים'
בכירי המשלחת מעניקים לנשיא את 'יד ירושלים'
המשלחת עם ראש ממשלת סלובקיה רוברט פיצו בסיום הפגישה
המשלחת עם ראש ממשלת סלובקיה רוברט פיצו בסיום הפגישה
פגישת המשלחת עם נשיא סלובקיה איוואן גספרוביץ
פגישת המשלחת עם נשיא סלובקיה איוואן גספרוביץ
פגישת המשלחת עם ראש ממשלת סלובקיה רוברט פיצו
פגישת המשלחת עם ראש ממשלת סלובקיה רוברט פיצו
רבה של סלובקיה הרב מאיירס עם נשיא המדינה
רבה של סלובקיה הרב מאיירס עם נשיא המדינה
פגישת המשלחת עם נשיא סלובקיה
פגישת המשלחת עם נשיא סלובקיה