אאא

טיסת 'אל על' מלונדון לישראל, נחתה ביום שישי האחרון, סמוך לכניסת השבת בנמל התעופה בן-גוריון, ועשרות נוסעים חרדים נאלצו לצעוד רגלית בחלק מן הדרך לעבר העיר בני-ברק, לאחר שלא הספיקו להגיע לפני שקיעת החמה אל העיר.

לדברי הנוסעים במטוס, היו ככל-הנראה בכירים בחברה שלקחו סיכון מיותר כשהחליטו לצאת לישראל למרות השעה המאוחרת והעובדה כי ייתכן ויצטרכו חלילה לחלל את השבת.

יצחק פ. איש עסקים ישראלי ששהה בלנדון מספר ל"כיכר השבת" את השתלשלות הדברים: "טיסת 316 מלונדון לתל-אביב הייתה אמורה לצאת בשעה 14:20 בצהרי יום חמישי (שעון לונדון) כבכל שבוע, היינו כבר ישובים בכיסאות וחגורים לקראת ההמראה, כשלפתע הודיע הקברניט כי חל עיכוב בהמראת הטיסה בשל תקלה".

"הטיסה התעכבה, כשכל מספר דקות שבים ומודיעים לנו כי בעוד שעה קלה כבר היה באוויר, אלא שהשעה התארכה והפכה לכמעט חמש שעות בהם שהינו בבטן המטוס", מספר יצחק.

לדבריו, "רק לאחר 4 שעות נזכרו בחברה לחלק את האוכל לנוסעים, ובשעה מאוחרת הודיעו כי הטיסה נדחתה ליום שישי בבוקר ושיכנו אותנו במלון סמוך".

יצחק פ. מוסיף ומספר כי "בשעה 9 בבוקר (11:00 לפי שעון ישראל), היינו מוכנים לעלייה למטוס, אלא ששוב חל עיכוב משונה, כשרק בשעה 10.25 (12.25 שעון ישראל) המראנו מלונדון לכיוון ישראל, כשהטיסה אמורה לערוך ארבע שעות".

"פניתי לנציגת אל-על המקומית", מוסיף איש העסקים בשיחה עם "כיכר השבת", "ושאלתי אותה אם אין זה סיכון שחלילה נאלץ לחלל את השבת, היא השיבה בביטחון כי הכול בסדר והרב חיות, נציג החברה, יחכה לנו בשדה התעופה והכל יסודר".

יצחק מספר כי במהלך הטיסה הם שהו במתח רב האם יספיקו להגיע בטרם תיכנס השבת. "רק בשעה 16:30 נחתנו בישראל. הנוסעים הדתיים רצו מיד לעבר היציאה, כשלאחר החתמת הדרכונים השעה הייתה 3 דקות לפני כניסת השבת", הוא מספר.

"לי אישית", מספר יצחק, "חיכה קרוב משפחה שלקח אותי במהירות לבני-ברק, חברי לטיסה נאלצו לנסוע באוטובוס ולצעוד רגלית מגשר בר אילן למלון ויז'ניץ, מאחר והשבת כבר נכנסה, אנשים מסורתיים שגרים במקומות רחוקים יותר נאלצו פשוט לחלל את השבת בכדי להגיע לביתם".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"אל על מפרסמת שאינה מחללת שבת, כיצד היא לוקחת אחריות להטיס יהודים דתיים בשעה כה מאוחרת, כשאך פסע היה בינם לבין חילול שבת", תוהה יצחק בכאב.

יצחק פ. מוסיף כי בפועל נציגי החברה חיללו את השבת בכל מהלך העניינים בנמל התעופה. "הייתי מצפה", הוא מוסיף, "שייקחו אחריות וישאירו אותנו בלונדון גם אם הדבר עולה להם עוד קצת כסף. האם זאת חברה שחרתה על דיגלה את שמירת השבת?".

מחברת אל על נמסר בתגובה למקרה כי "הטיסה איחרה ב-19 שעות בגין מזג אוויר סוער במיוחד. ההחלטה לצאת לדרך התקבלה רק לאחר שווידאנו כי המטוס ינחת שעה וחצי לפני כניסת השבת. בסופו של דבר בשל אילוצים טכניים, נחת המטוס כארבעים דקות לפני השקיעה.

"אין ספק כי לו היה חשש קל שהמטוס ייאלץ לחלל שבת, הטיסה לא הייתה יוצאת לדרכה. במקרים דומים השקיעה בעבר אל-על הון עתק לדאוג למלונות חילופיים לשבת עבור הנוסעים, רק שלא להגיע לחשש חילול שבת ח"ו".