אאא

כשגרפולוג נגש לאבחן כתב יד, הוא מתיחס ל"שלושת תמונות הכתב", שהן תמונת הארגון, הצורה והתנועה. הארגון הוא האופן שבו הכותב עורך את הכתב ע"ג הנייר, הצורה היא האופן בו מעצב הכותב את האותיות, והתנועה היא האופן שבו הכתב זורם ומתקדם על הניר. בכל אחת מה"תמונות" כלולים סימנים גרפולוגיים ששייכים לאותה התמונה. היום נתחיל במרכיב הסדירות בכתב היד שהיא מסימני ה"ארגון".

סדירות בכתב היד מתבטאת בהרמוניה כללית של הכתב. כתב היד נחשב לסדיר כאשר נשמרת בו זוית כתיבה אחידה, ומרחקים עקביים בין אותיות, מילים ושורות. לעומת זאת, כתב יד שצורתו פגומה, גודל האותיות משתנה בצורה בלתי הרמונית, והמרחקים בין המילים והשורות תנודיים באופן משמעותי, נחשב לבלתי סדיר. אמנם אין כתב סדיר במאת האחוזים, אך קיימות דרגות שונות של סדירות.

אנשים דינמיים ובעלי כוח רצון הם בעלי כתב סדיר. כוח רצון הוא אחת התכונות החיוניות להצלחה, להתגברות על מיכשולים, על מחלות ל"ע, וגורם אשר ב"כוחו" לקדם את המצב החברתי או האישי. 

הפרשנות לסדירות, ולחוסר סדירות בכתב

כתב סדיר מלמד על בקרה, יציבות, התמדה ושליטה עצמית. לעומת זאת, כאשר לא קימת סדירות בכתב, הדבר מראה על העדר כוח רצון, חוסר עקביות, עצבנות, פיזור הדעת, ולפעמים גם רב- גוניות. (הפירוש הראוי מתקבל לפי צרוף סימנים נוספים)

כתב היד של א

בכתב זה ניתן לראות אחידות בסימני הכתב שמשקפת שליטה עצמית ועקביות. בחורה זו הינה אינטליגנטית, בעלת משמעת פנימית ואישיות יציבה.

כתב סדיר


בכתב הבא, לעומת זאת המרווחים בין האותיות ובין המילים תנודיים בצורה משמעותית, גודל האותיות משתנה בצורה בולטת והשורות מתפתלות. כותבת זו הינה בחורה ספונטנית ,בעלת חשיבה אישית, אשר זקוקה למרחב ולחופש פעולה. חוסר הסדירות בכתב ידה מעיד על חוסר שקט ומצבי הרוח אליהם היא נתונה, כמו גם על הקושי שלה להפעיל משמעת עצמית והתמדה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כתב בלתי סדיר

הערה:

לעתים חוסר סדירות בכתב משקף מצב זמני בו הכותב היה שרוי בעת הכתיבה. לקות בריאותית, לדוגמה, או חוויה טראומטיתית עלולות להשפיע על הסדירות. לכן, חשוב לברר באיזה מצב היה שרוי הכותב בזמן הכתיבה, ובכלל, רצוי להתבונן במספר כתבים, ולא להסתמך על כתב אחד בלבד.

הנכם מוזמנים לשלוח את כתבי היד שלכם, שיוכלו לשמש כהדגמה במסגרת המדור.

כתבו טקסט ספונטני (ככל העולה על לבכם) של כ-20 שורות בעט כדורי (לא נובע) על דף חלק בגודל A4 ללא שורון, שמונח ע"ג מצע של דפים. חתמו את שמכם בסיום הטקסט.

אנא ציינו את גילכם ובאיזו יד הנכם כותבים. סרקו, ושלחו לכתובת הדוא"ל: tamarf.grapho@gmail.com

תמר פינקלשטיין היא גרפולוגית מוסמכת מטעם האגודה לגרפולוגיה מדעית מרצה, ומעבירה קורסים בתחום.