אאא

"היהודים אשמים": עיתון נפוץ בטורקיה, הידוע בדעותיו הלאומניות-איסלטמיסטיות שלו, טוען כי ישראל והיהודים אחראים לאסון במכרה הפחם במדינה, בו נהרגו 301 בני אדם.

העיתון, שידוע בתמיכתו בראש הממשלה הטורקי טאייפ רג'יפ ארדואן, מנסה בכך להסיט את הביקורת מהממשל הטורקי אל עבר אויב משותף - היהודים.

כאמור, העיתון, "ייני אקיט", פרסם היום (שלישי) "חשיפה" בשער העיתון, בו הוא מפנה את העצבא המאשימה באסון את היהודים, זאת מכיוון ש"חתנו של בעל המכרה הוא יהודי".

לדברי העיתון, קיים "חשד לחבלה במכרה", כאשר ישנם שותפים סודיים בבעלות על המכרה, בעלות יהודית.

העיתון, נודע בשנים האחרונות בפרסומים מפוברקים, שעל חלקם נדרש לשלם קנסות כבדים בתביעות דיבה.

עם זאת, גם עיתונים פופולריים יותר, בהם ה"סבאח", סיקרו את האסון וצבעו אותו בגוון אנטישמי. בעיתון נכתב כי, "מעניין לציין כמה שמות יהודיים בקרב ההנהלה של חברת המכרות".

כזכור, בציבור הטורקי נמתחה ביקורת רבה כנגד ממשלתו של ארדואן. לטענתם, הממשלה הייתה יכולה למנוע את האסון הכבד.

בתחילת השבוע הגיע ארדואן אל מקום האסון, כאשר מאות אנשים התגודדו סביבו וקראו לו להתפטר. אנשי האבטחה של ארדואן מילטו אותו מההמון הזועם, כאשר לטענת מפגינים, ארדואן התעמת עמם ואף סטר לאחד מהם.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

צפו: ההפגנה כנגד ארדואן

עם זאת, המפגין שטען כי ארדואן סטר לו במהלך ההפגנה במכרה, חזר בו מגרסתו, ואמר כי ראש הממשלה הטורקי ניסה להגן עליו. לדבריו, לאחר שצפה בסרטונים שתיעדו את התקרית, הבין כי מי שסטר לו היה אחד משומרי הראש. הצעיר ציין כי הוא מעוניין להתנצל בפני ארדואן.

אתמול דווח כי עוזרו הקרוב של ארדואן, שתועד בועט במפגין מחוץ למכרה הפחם בסומה, יצא לחופשת מחלה.

העוזר אמנם הודה כי בעט במפגין משום שאיבד את השליטה על מזגו, אך סירב להתפטר מתפקידו. לדבריו, הוא יצא לחופשה כדי לטפל ברגלו, "שנפגעה בתקרית".

בנוסף, המשטרה הטורקית עצרה 24 בני אדם המעורבים בפרשה בחשד לרשלנות, בהם בכירים בחברת הכרייה.