אאא

מדד תל אביב 100 רושם בסיום יום המסחר צניחה של 3.2% והוא עומד מתחת ל-800 נקודות. מדד תל אביב 25 רושם ירידה של 3.3%, התל-טק יורד ב-2.3%, הנדל"ן צונח ב-4% ומגדילות לעשות מניות הבנקים שצונחות בשיעור של 4.7%.

יום המסחר מסתיים מול מסכים אדומים, המניות הישראליות רושמות ירידות חדות ובעצם הולכות בעקבות הבורסות באסיה שסיימו את יום המסחר בירידות של כ-1% בממוצע, והבורסות באירופה, בהן נרשמת מגמה שלילית וירידות של כ-2%.

בלטו בירידות, החברה לישראל שירדה ב-6.3% ובנק איגוד שמנייתו נפלה ב-8.3%. הצפי הוא שגם ניו יורק שפותחת בשעה זו את המסחר תתנהל במגמה שלילית.

במסחר במטבע חוץ רושם הדולר התחזקות ושערו היציג נקבע על 3.965 שקל, מה שמהווה גידול של 1.25% משערו ביום ו´ (אתמול יום ראשון, לא מתפרסם השער היציג), שערו של היורו נקבע על 5.4911 שקל.

ישראל אמורה להיכנס היום למדד המדינות המפותחות. דבר שמוריד עוד יותר את האטרקטיביות של מניות ישראליות. נכון אמנם שמדובר בתעודת כבוד למשק הישראלי, אך בעוד במדד המדינות המתפתחות היה שיעורה של כלכלת ישראל כ-2.78% מהמדד, במעבר למדד המדינות המפותחות יתפוס המשק הישראלי רק כ-0.4% מהמדד. מה שבהכרח יצמצם את ההשקעה ברוב המניות הישראליות.

ישנן מניות שרק יהנו מהמעבר למדד היוקרתי, שכן סך כל ההשקעה של משקיעים זרים בישראל יגדל, למרות שמשקלה במדד המפותחות יהיה קטן. אך רק החברות הגדולות יזכו ליהנות מכך. חברות כמו צ´ק פוינט, טבע וכי"ל יהיו הראשונות לקטוף את הדבדינד משינוי הסטטוס של הכלכלה הישראלית. שאר המניות עלולות לאבד משקיעים זרים.