אאא

המסחר בבורסת ת"א ייפתח היום (ב') על רקע סנטימנט שלילי בשווקים הגלובליים, לאור החשש מהאטה בסין, החרפה במצבה הפיננסי של ספרד, ונתוני מאקרו לא מעודדים שפורסמו באחרונה בארה"ב. בזירת המאקרו המקומית, פורסם אמש מדד המחירים לצרכן לחודש מארס, שעלה בכ-0.4% (בהתאם לציפיות), בהובלת מחירי הדלק והדיור. מניות הגז והנפט, בדגש על שותפויות "לוויתן", צפויות להמשיך ולרכז עניין לקראת פרסום התוצאות הראשוניות של קידוח הנפט במאגר. בשעות בוקר מוקדמת זו, החוזים העתידיים על מדדי וול סטריט מאותתים על פתיחה שלילית בארה"ב.

הזירה המקומית תחילה. אתמול פורסם מדד המחירים לצרכן לחודש מארס, שהצביע על עלייה של 0.4% בהשוואה לחודש פברואר, בהתאם להערכות המוקדמות. את העליות במדד הובילו העליות בסעיפי התחבורה (1.3%), הריהוט והציוד לבית (0.4%), התרבות והבידור (0.3%) והדיור. (תגובות למדד - לכתבה המלאה)

בנוסף, פורסם גם מדד מחירי הדירות במקביל למדד המחירים, אשר הצביע לפי הלמ"ס על עליית מחירי בכ-0.3% בפברואר 2012. זאת, לאחר שנתוני הלמ"ס המעודכנים מעידים על ירידה של כ-0.1% בינואר 2011.

חשש כבד מסין וספרד

ברקע, המשקיעים בת"א ימשיכו להגיב להתפתחויות בשווקים הגלובליים, אשר סיכמו שבוע מסחר שלילי במיוחד. הבוקר נמשכות הירידות בבורסות אסיה, על רקע פרסום נתוני התמ"ג לרבעון הראשון של 2012 בסין בסוף השבוע, אשר העידו על צמיחה של "רק" 8.1% (בשיעור שנתי). נתון זה, בין היתר, הוביל את הבנק המרכזי בסין להרחיב את רצועת הניוד היומית של היואן מול הדולר, לכ-1%.

גם באירופה, החריף החשש מהתפרצות מחודשת של משבר החוב, לאור דיווחים בדבר גידול משמעותי בהיקף ההלוואות שנטלו הבנקים בספרד מהבנק המרכזי האירופי, כעדות למצבו הרעוע של הסקטור הפיננסי במדינה, הסובלת מחוב כבד ואבטלה החוצה את רף ה-20%. "יחס החוב-תוצר בספרד עלול לחצות את רף ה-100%", העריך אלכס זבז'ינסקי, כלכלן המאקרו של דש.

שותפויות "לוויתן" במוקד

שותפויות "לוויתן" ימשיכו לרכז עניין לקראת פרסום אפשרי של תוצאות הקידוח במאגר. נציין את דלק קידוחים , דלק אנרגיה , אבנר ורציו .

דלק נדל"ן בשליטת יצחק תשובה הגישה אתמול באזור השעה 22:00 בקשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב, ובה הסכמתה לפירוק החברה. כך נודע ל"גלובס". בכך, מממשת דלק נדל"ן את ההודעה ששיגרה לבורסה בשבוע שעבר, לפיה היא לא תתנגד לבקשת הפירוק שהגישה נציגות אג"ח כ"ה של החברה. (לסיפור המלא)

בסקטור הפיננסי, בנק הפועלים יוסיף לעמוד במוקד לאחר שנודע כי הבנק הגיש תביעה נגד בנק אוף אמריקה, אחד מהבנקים הגדולים בארה"ב, בגין תרמית והפרת חוזה שליוו לכאורה מכירת ניירות ערך מגובי-משכנתאות על ידי בנק אוף אמריקה לבנק הפועלים בהיקף של כ-960 מיליון דולר. היקף התביעה נאמד בכ-721 מיליון דולר.

[לאתר המעו"ף][לאתר האג"ח][לפורטל הפיננסי]