אאא

מדינת ישראל לא מוותרת: שבועות אחדים אחרי שנעצר ושוחרר, בית המשפט בהולנד יתכנס בשעה 14:00 הצהרים (רביעי) בכדי לדון בבקשת משטרת ישראל להחזיר את מנהיגה של קהילת "שובו בנים - נחמת ציון" הרב אליעזר ברלנד, למאחורי סורג ובריח עד למשפט שיתנהל בעניין הסגרתו לארץ בעוד חודש וחצי. 

המדינה תסביר כי הרב נחשד במעשים חמורים וכי אין כל סיבה מוצדקת להשאירו חופשי ברחובות הולנד, ללא שהוא יקבל את עונשו. מנגד יטענו עורכי דינו כי אין כל סיבה להשאירו במעצר משום שהאשמות נגדו "לא היו ולא נבראו" וכי כפי דברי הרב עצמו ששחרורו הגיע כי אין למשטרה כל יסוד בטענותיה.

חסידיו אומרים הבוקר ל"כיכר השבת" כי "רואים בבירור שמדובר כאן פשוט ברדיפה אישית נגד הרב שלא רוצים שמאות חסידיו יטוסו אליו לחגים ויתחזקו ממנו".

החסידים תוהים ובמילותיהם פסיקה, "למי זה מפריע שהרב משוחרר ולא במעצר עד להחלטה סופית? אפילו שופט גוי בהולנד הבין שהרב בהתאם לגילו ומעמדו צריך להיות משוחרר".

הרב ברלנד נעצר באמצע החודש שעבר לאחר שנמלט מיוהנסבורג שבדרום אפריקה, שם שהה בחודשים האחרונים. מיד עם נחיתתו בשדה התעופה בהולנד, יחד עם רעייתו הרבנית תהילה, הוא נעצר. מייד לאחר מכן הוא הובא לכלא באמסטרדם שם שהה 24 שעות ושוחרר לאחר שעורך דינו שרון נהרי הצליח לשכנע את בית המשפט לשחררו בתנאים מגבילים.

לפני כשנתיים נמלט הרב ברלנד מישראל לאחר שמספר גורמים בקהילה הגישו נגדו תלונות במשטרה. הרב שהה זמן מה בשוויץ ולאחר מכן עזב למרוקו שם שהה כשנה עד שנאלץ לעזוב בהוראת השלטונות. ממרוקו הגיע הרב לזימבבואה אך כעבור חודשים ספורים נאלץ גם שם לעזוב ועבר ליוהנסבורג עד למעצרו בהולנד.