אאא

רבות נכתב כבר על הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל, רבות עוד ייכתב כנראה. אך הביזיון שהיה לפני כשבועיים בהצבעה הקודמת, גרמה לראש הממשלה וסביבתו להדק את הלחץ על חברי הקואליציה ושרי הממשלה.

נתניהו ומקורביו הבהירו כבר בעבר וחזרו והבהירו בימים האחרונים, כי שר שיצביע נגד ההצעה, יועבר לאלתר מתפקידו. מסתבר שהלחץ נותן את אותותיו והולכים ומתרבים הסיכויים כי ההצעה תעבור בסופו של דבר, גם אם האופוזיציה ומתנגדי הרפורמה מבית, דהיינו מהקואליציה ינסו למנוע זאת.

בשלב הזה מסתמן כי ההצעה המקורית תעבור אי אילו התאמות וכמו תמיד, תימצא דרך של פשרה בה כל הצדדים יוכלו להציג את הישגיהם. שרי העבודה יתמכו כנראה בהצעה המתוקנת. שרי המפד"ל או מה שקרוי ה'בית הלאומי' עשויים לתמוך בהצעה או לכל הפחות להימנע. מה שברור הוא שהם לא יצביעו נגדה. הרבה בשל העובדה שהחוק הנורבגי הקטן שנועד למעשה להכניס את חה"כ לשעבר סלומיאנסקי לכנסת מוחזק כבן ערובה בידי נתניהו.

שאלת השאלות הייתה ונותרה מה ייצא לנו, לאזרחים מהרפורמה המוצעת. אז כפי הנראה, גם לאחר כל הפשרות והשינויים מההצעה המקורית, הרפורמה תגאל את האזרחים מהצורך לקבל את אישורו של המינהל לכל שינוי קטן בדירתם. לפחות עניין זה לא ישתנה.

אך, האם בעקבותיה ירדו מחירי הדירות... על שאלה זו עדיין אין תשובה חד משמעית. אבל חשוב לזכור שהרפורמה המוצעת, אינה מגדילה את מלאי הקרקעות ואינה מקטינה את הגידול הטבעי ואת הביקוש הרב לקרקעות באזור המרכז.

העובדה שבמסגרת הרפורמה אמור המינהל לשווק קרקעות רבות ולתת עדיפות לאזורי הפריפריה, עשויה להועיל לציבור החרדי. שכן אם לוד ובית שמש מוגדרות כאזורי עדיפות, בהם ייקבע מחיר הקרקעות לפי מה שקרוי "מחיר למשתכן", דהיינו יזם או קבלן שירצה לזכות יצטרך לתת הצעה בה המרכיב המרכזי הוא המחיר הזול ביותר ליחידת דיור, הציבור החרדי עשוי לצאת נשכר.

אבל, כאן חייבים לציין את העובדה הפשוטה שגם שר השיכון בכבודו ובעצמו, הנמנה על מחננ הטהור, חוזר וטוען, כי ההליכים האמורים עשויים לקחת זמן רב, כך שאיך שלא יהיה עוד חזון למועד.

מרבית נציגי הציבור החרדי בכנסת משוכנעים כי הרפורמה תעבור וכי היא תיטיב עם האזרח הקטן. היטיב להגדיר זאת חה"כ מוזס שמשמש גם חבר בוועדת המשנה לעניין הרפורמה המסונפת לועדת הכלכלה, כי "אדם מקרית שמונה שחייב לנסוע למינהל בנצרת ולשרוף יום שלם בשביל לקבל אישור לבניית פרגולה, יוכל לעשות זאת תוך שעה מול הרשות המקומית", ותודו, שגם זה משהו.