אאא

אחרי הניסיונות להפעיל קווי תחבורה אלטרנטיבים ופרסום פסקי ההלכה האוסרים נסיעה באוטובוסים הרגילים, תתקיים ביום חמישי הפגנת ענק בירושלים נגד חברת אגד, המסרבת להפעיל במתכונת "מהדרין" את הקווים המשמשים בעיקר את תושבי השכונות החרדיות.

השבוע פורסם מכתבו של הגרי"ש אלישיב שליט"א, שקרא "לחזק ולבצר את חומת הצניעות ובכללם עניין ההפרדה בתחבורה הציבורית".

במודעה נוספת קראו ראשי ישיבות בירושלים לציבור להשתתף בהפגנה, ומחר צפויים להצטרף אליהם רבני הציבור החסידי ובראשם כ"ק האדמו"ר מגור שליט"א. בנוסף מבטיחים המארגנים הפתעות נוספות, בהן תמיכה חילונית במאבק על ידי כמה ארגונים לזכויות אדם.

בהודעת הרבנים נכתב: "מזה עידן ועידנים נשמעת צעקתה של היהדות הנאמנה על ההפקרות השוררת בתחום זה בעל כורחנו, כאשר חברות התחבורה ובראשן 'אגד' עם פקידי הרשויות, עומדים במרים וממאנים לאפשר לציבור שומר תורה ומצוות בארץ הדורש לנסוע בהפרדה, כפי שההלכה מחייבת". עוד נטען כי "גם בהישגים שהושגו כבר בס"ד עינם צרה, ומנסים לטרפד כל מה שנוגע לקדושת צביון ישראל".

ההפגנה ביום חמישי תתקיים ב"כיכר זוויעהל" שבשכונת בית ישראל, ולא במקרה. בדיוק באותו מקום אירע באוגוסט 2003 פיגוע התופת בקו 2 – הקו שניצב עכשיו בעין המחלוקת – במה שנודע כ"פיגוע החרדי" הגדול ביותר וגבה 20 הרוגים.

דובר העצרת אמר כי בקרוב צפויה להסתיים עבודת הוועדה שהוקמה במשרד התחבורה על פי החלטת בג"ץ לבחינת הסוגיה, ולכן הוחלט להחריף כעת את המאבק. עוד הוא טען כי אין ייצוג חרדי בוועדה ועל כן "הרבנים גמרו אומר והם נחושים ללכת עד הסוף בעניין הזה".

"אנחנו לא ששים אלי קרב, ולכן אם אגד ומשרד התחבורה יתחילו לשתף איתנו פעולה אנחנו מפסיקים הכל", סיכם והזהיר: "אנחנו רק מקווים שלא נצטרך להפוך את המערכה בירושלים לכלל ארצית, בהשתתפות הציבור החרדי כולו".

מחברת אגד נמסר בתגובה כי עד שתסתיים בחינת הנושא על ידי במשרד התחבורה ותתקבל הכרעת בג"ץ אין היא רשאית לשנות את המצב הקיים ולהפעיל קווי מהדרין נוספים. דובר החברה, רון רטנר הוסיף: "'אגד' מעניקה שירותי תחבורה למגזר החרדי במדינת ישראל כולה ובירושלים בפרט באהבה רבה ובמסירות אין קץ. למחאה הזו אין מקום כלל ועיקר, ובוודאי לא כלפי 'אגד' שממתינה להנחיות משרד הרשויות".