אאא

הדרמה סביב הבחירות לרבנות: מחר (ראשון) בשעות הצהריים צפויים חברי מועצת הרבנות הראשית (אלו שאינם קרובי משפחה של המועמדים ונפסלו להצבעה) להשתתף בהצבעה סביב אישור הכושר לתפקיד רב עיר של המועמד הרב אריה שטרן.

במכתב שנשלח ביום שישי לחברי מועצת הרבנות הראשית קודם ההצבעה הטלפונית שנערכה בנוגע לכושר של הרב שטרן, מאיים היועמ"ש של הרבנות הראשית לישראל, הראל גולדברג, כי במידה ולא יצביעו לכושר של הרב שטרן קיימת אפשרות שהרב שטרן יתבע את חברי מועצת הרבנות בחובת נזיקין.

היועץ המשפטי משגר רמז עבה וברור לרבנים המצביעים לפיו האפשרות הריאלית וההגיונית היחידה שקיימת הינה ההצבעה לטובת מתן הכושר להרב אריה שטרן.

בסעיף 13, של המכתב כותב היעומ"ש הראל גולדברג: "מיותר לציין כי השאלה האם אפשר לאשר את החידוש הכושר אם לאו, נתונה לשיקול דעתם של כב' חברי המועצה. עם זאת, בהקשר זה אבקש להסב את תשומת הלב לכך שככל שחברי המועצה יסברו כי אין מקום לחדש לרב שטרן כושר לרב עיר, יש לצרף לכך נימוק כבד משקל בייחוד על רקע העובדה שלמיטב הידיעה, ככלל, המועצה נוהגת לאשר סוג זה של בקשות ללא קיום דיון לגופו של עניין".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"כמו כן, חברי המועצה חברי המועצה שאישרו בשעתן לרב שטרן כושר לרב עיר מכהנים היום אף במועצה (למעט כב' הרבנים הראשיים שגם כך כפי שיפורט להלן, אינם נוטלים חלק בסוגיה דנן). אין להתעלם מכך שסירוב לאשר לרב שטרן חידוש כושר בנסיבות דנן, יגרום עוול של ממש לרב שטרן ואף עשוי לחייב את המועצה בחבות נזיקית כלפיו, ככל שהדברים יגיעו לדיון בפני ערכאות שיפוטיות".

גורמים משפטיים אומרים ל'כיכר השבת': "מדובר בשערורייה של ממש, היועמ"ש מאיים בין השורות על חברי הברי הרבנות אז יתבעו אתכם, כאשר המשמעות היא שהחברים שיתכנסו מחר לא יחליטו באופן ענייני, אלא תחת הצל של האיום על תביעת נזיקין מצד הרב שטרן. לדבריהם מדובר בהחלטה עבור הרבנים כיצד להצביע מחר. 

הגורמים המשפטיים מציינים עוד כי היועמ"ש הראל גולדברג הסתיר מחברי המועצה את העובדה שישנה האפשרות לשלוח את הרב שטרן לבחינות בכתב, ובשל כך, אומרים הגורמים, "ישנה שאלה משפטית אם ההתנהלות של היועמ״ש ראויה וחוקית".