אאא

משרדם של אייל ארד וליאור חורב מתמחה במתן שירותי אסטרטגיה, ובארגון "איחוד הצלה" שכרו אותם כדי לבחון את המשך הדרך של ארגוני ההצלה מבחינה מקצועית, חוקתית, כלכלית ואסטרטגית, יחד עם מד"א ישראל, או בלעדיו. כך פורסם "במרכז הענינים".

הבעיות בין הגופים לא החלו היום, אבל לאחרונה, כך נראה, הדברים יצאו מכלל שליטה. מסתבר שמד"א לא מוכנה להכיר בעובדה שיש למתנדבי הצלה מסגרת שכפופה לרבנים ופוסקי הלכה.

הסיפור האחרון, בעטיו הבועה התפוצצה, זה העניין שבמד"א רוצים לנתק את מערכת הביפרים שעזר לארגון להזניק את המתנדבים בזמן אמת, ואם מערכת זו תנותק, לא יוכלו לדווח למתנדבים בזמן אמת.

במד"א מתכננים להעביר את כל הקריאות אך ורק באמצעות מכשירי מירס שהיא תחלק. הבעיה: רבני הצלה אסרו על הארגון לקחת מכשירים אלה, עקב בעיות הלכתיות שונות.

מעתה, מתנדבים בארגוני הצלה לא יוכלו לקבל קריאות בזמן אמת. ולא זו בלבד. הם טוענים למסע ארוך של התנכלויות למתנדבים מצד מד"א, כשלאחרונה, מנהלי מד"א באזורים מסוימים אף איימו על מתנדבים כי לא יפסיקו לקחת חלק בארגוני ההצלה, לא ימצאו את מקומם במד"א.

זאבי קשש, יו"ר איחוד הצלה, הכל יח"צ?

"אין לנו בעיה ליחצן אותם. זו גם ההנחיה שלנו במוקד, לשלב את מד"א בכל ידיעה. אבל הם לא מסתפקים בזה, הם רוצים שיראו בשטח רק אותם. אנו בוחנים אופציות חלופיות עם גופים שונים. שכרנו את שירותיהם של אייל ארד וליאור חורב והם בוחנים את כל החלופות".

ובקרוב, תתכנסו?

"רבני הארגון וגדולי ישראל יבואו למעמד מיוחד כדי לחזק את המתנדבים ולומר את החלטתם בנוגע להמשך קיומם של ארגוני ההצלה. נשמע בהזדמנות זו מה יש למשרד הבריאות לומר ואם דבר לא ישתנה נפנה למבקר המדינה בבקשה לשינוי החוקה בישראל".


לליצמן קשרים טובים עם בכירים במד"א?

"ספינים תקשורתיים של מד"א".

בקיצור, אם חשבתם שארגוני ההצלה בגסיסה ובסכנת חיים, ואין מי שיציל אותם מלבד מד"א, אינכם אלא טועים. מצבם בהחלט יציב.