אאא

ביקורו של האפיפיור בנדיקטוס ה- 16 בשבוע הבא בישראל מעורר סערה בכנסת. נשיאות הכנסת פסלה בקשה של ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) לקיים דיון דחוף במליאת הכנסת בנושא הביקור ומשמעויותיו. הבוקר (ג´) דחתה ועדת הכנסת ערעור שהגיש בן ארי בנושא. ח"כ רוני בר-און (קדימה) האשים בדיון את ח"כ בן ארי כי הוא "פירומן המבקש לגרום לתבערה". ח"כ בן ארי מצדו מאשים את ועדת הכנסת בסתימת פיות.

הנימוק שנשיאות הכנסת נתנה אתמול לפסילת בקשתו של ח"כ בן ארי לקיים דיון דחוף במליאה בנושא ביקור האפיפיור היה טכני. "היו המון נושאים ואישרנו רק שישה נושאים כדחופים. נושא ביקור האפיפיור לא נתפס בעינינו כדחוף", הסביר סגן יו"ר הכנסת, ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד).

ח"כ בן ארי מחה בזעם ואמר: "חשוב לקיים בכנסת דיון בביקור האפיפיור. אנו שומעים על כל מיני דרישות של הוותיקן והעניין עובר ללא ביקורת ציבורית וללא מחאה. לעם ישראל יש חשבון היסטורי ארוך עם הכנסיה".

הוא המשיך ואמר כי "קבלת פנים ממלכתית לאפיפיור היא הפניית גב למיליונים של יהודים שנהרגו בצל דת החסד והרחמים הנוצרית. האפיפיור הזה היה ב´היטלר יוגנד´, הנוער הנאצי, זה אפיפיור שהחזיר לכנסיה כמרים מכחישי שואה והחזיר לדיון את אישום היהודים ברצח ישו".

"יש מי שרוצה להבעיר כאן תבערה"

בתגובה אמר ח"כ בר-און: "יש מי שרוצה להבעיר כאן תבערה שלא ניתן יהיה לכבות אותה. אנו עוסקים בפירומניה. טוב עשתה נשיאות הכנסת שלא אישרה את הנושא".

לדברים הצטרפה גם יושבת ראש הכנסת לשעבר, דליה איציק, שאמרה: "חבל שהנשיאות מסתתרת מאחורי נימוקים טכניים. האפיפיור הזה עשה מאמצים גדולים לקרב בין הדתות. חברי אמר שאתה מבעיר בערות ואנו לא רוצים להיות שותפים לכך".

היא המשיכה ואמרה כי חשוב מאד שהאפיפיור מגיע לישראל. "סבלנו מהנצרות, וטוב יהיה אם נתפשר ונתחבר איתם. יש לנו מספיק אויבים בעולם", הסבירה.

ח"כ ניסים זאב התלבט. "צריך לדאוג שביקור האפיפיור בכותל לא יפגע בתפילת המתפללים היהודים", אמר, אך עם זאת ציין כי יש צורך להימנע מדיונים שיכולים לפגוע ביחסים עם הכנסיה.

בהצבעה שהתקיימה בתום הדיון איש לא תמך בדרישתו של ח"כ בן ארי. החכים החרדים וח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) נמנעו.

בתגובה להחלטה אמר ח"כ בן ארי כי מתנהלת סתימת פיות. "אין חופש ביטוי בכנסת", ציין. "אני לא דורש לבטל את ביקור האפיפיור אבל אני רוצה שלא יקבלו אותו בתרועות ובפסטיבלים. קבלתי היום הזמנה מבית הנשיא בגודל של ארון".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

לדבריו אין בכוונתו להשתתף בקבלת הפנים שתיערך לאפיפיור. "אני לא הולך לקבלת הפנים - במקום לעשות לו חגיגות ובמקום לקחת את האפיפיור ליד ושם הייתי לוקח אותו לישיבת פוניבז´ כדי להראות לו שכל הניסיונות שעשתה הכנסיה במרוצת הדורות לעקור את התורה ואת היהדות עלו בתוהו", הוא הוסיף. "אין לנו כל רשות וכל סמכות לדבר בשם טבוחי האינקוויזיציה ולהפוך את ביקורו לחגיגה".

במקביל, פרסם הרב דב ליאור רב קרית ארבע ביחד עם הרב דוד חי הכהן מבת ים, קריאה בה נכתב "אנו צריכים לדעת שכלפי הנוצרים יש לנו חשבון ארוך וקשה קרוב לאלפיים שנה. היחס של הכנסיה לדת ישראל ולעם ישראל לא השתנה באופן עקרוני עם הקמת מדינת ישראל וכן היחס שלה לשואה - האפיפיור הנוכחי החזיר לכנסיה כומר שהוא ידוע כמכחיש השואה. לכך לא ראוי לקבל בכבוד גוף שלא תיקן את ההתנהגות שלו בעבר כלפי עם ישראל. על ´האיחוד הלאומי´ להסתייג מכל קבלת הפנים ולא להשתתף בשום אירוע שיש בו מנתינת כבוד או הערכה לאפיפיור או לנצרות בכלל".

הרבנים מציינים את הדרישות שלהם מהכנסייה וכותבים "עליהם להכיר בעם ישראל ושזו מולדתו הלאומית ההיסטורית ולחדל לצוד נפשות מבני עמנו ולהניח לעם ישראל לחיות את חייו".

בנוסף, מתייחסים הרבנים לכוונות להעניק לכנסייה ריבונות על אתרי בישראל. "כמובן שלא יעלה על הדעת למסור לידי הוותיקן איזושהי פיסת קרקע באדמת קודשנו. אנו מחזקים את כל העומדים על משמר הארץ מפני תוכניות אוויליות מסוג זה. אנו קוראים לאפיפיור לגנות את מכחישי השואה ולגרשם משורותיו. אנו מצפים מהאפיפיור להתנצל על אחריות הכנסיה לרציחת ושריפתם חיים של מיליוני יהודים באלפיים השנים האחרונות".